رفتن به نوشته‌ها

سند استانی پیشگیری از آسیبهای اجتماعی

 وی با بیان این که علیرغم رشد ۶ درصدی طلاق کشوری در سال گذشته، رشد طلاق در استان ایلام به ۵/۱۷ درصد رسیده است، اظهار کرد: طلاق در استانهای سیستان و بلوچستان نیز از رشد ۴/۱۷ درصدی و در یزد ۵/۱۶ درصد بوده و استان یزد از این لحاظ رتبه سوم کشوری را به دست آورده است. موسوی چلک ادامه داد: درحالیکه ازدواج کشور رشد ۱/۸ درصدی داشته، نرخ رشد ازدواج در استان سیستان و بلوچستان ۶/۳۰ و یزد ۶/۶ درصد بوده است.

کسب رتبه ۱۸ طلاق نسبت به ازدواج توسط استان کرمان در سال ۸۶، از دیگر نکاتی بود که وی با یادآوری آن خاطرنشان کرد: این رتبه در سال پیش از آن، ۱۳ بوده که این امر نشان از وضعیت بد طلاق در این استان دارد. به گفته مدیرکل دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی، نسبت طلاق به ازدواج در سال ۸۵ در کشور، ۱/۱۲ درصد بود که این رقم در سال ۸۶ با دو دهم درصد کاهش به ۹/۱۱ درصد رسید و این امر حاکی از کنترل رشد طلاق در کشور دارد.

 وی بیشترین مراجعان به مراکز کاهش طلاق بهزیستی را زوجین بالای ۲۵ سال خواند و یادآورشد: ۵۱ درصد مراجعین را زوجها و ۳۷ درصد را زوجه‌ها تشکیل می‌دادند . موسوی چلک، بیشترین علت دادخواستهای طلاق را اعتیاد به موادمخدر ، دخالت اطرافیان ، ضرب و شتم و همسرآزاری ، عدم تمکین و سوء ظن خواند و خاطرنشان کرد: ۱۵ درصد علت طلاقها اختلاف زناشویی بود که در کنار این مورد باید به بدبینی و سوءظن و عدم تمکین نیز اشاره کرد.

 وی تصریح کرد: در سال گذشته با کمک مراکز مداخله در بحران ۴۰ درصد مراجعات منجر به سازش شده که این رقم در سال پیش از آن ۳۴ درصد بوده است. همچنین ۲۰ درصد مراجعان در حال گذران مرحله مداخله بوده و ۴ درصد نیز این مداخله را نیمه کاره رها کردند. به گفته مدیر کل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی ، ۷۰ درصد مراجعه‌کنندگان به مراکز مداخله در بحران برای پیگیری و حل مشکلات را زنان تشکیل می‌دهند.

 ارائه طرح و یا لایحه مشاوره اجتماعی پیش از ازدواج وی در ادامه این نشست، با اعلام ارائه طرح و یا لایحه مشاوره اجتماعی پیش از ازدواج در راستای فراگیر شدن این مشاوره گفت: ارائه این طرح جزء برنامه‌های سال جاری بهزیستی است. بی‌سرپرستی و بدسرپرستی مهمترین علت فرار دختران موسوی چلک با ارائه عملکرد و آمار خانه‌های سلامت در سال گذشته نیز گفت: در سال گذشته این خانه‌ها پذیرای ۵۰۰ نفر از دخترانی بود که اغلب آنها بین ۱۵ تا ۱۸ ساله بودند.

 وی با اشاره به این که مراجعان به خانه‌های سلامت مشکل اخلاقی ندارند، بلکه دارای اختلالات رفتاری هستند، اظهار کرد: ۵۷ درصد این افراد بدسرپرست و ۱۷ درصد نیز بی‌سرپرست هستند؛ بنابراین باید گفت: دو علت بی‌سرپرستی و بدسرپرستی با ۷۴ درصد مهمترین علت فرار این دختران بوده است. مدیرکل دفتر آسیب دیدگان اجتماعی بهزیستی، با بیان این که در سال گذشته ۴۶ درصد از افراد یاد شده به خانه‌های خود بازگشتند ، ادامه داد: ۶ درصد نیز نزد اقوام هستند ، ۲۳ درصد به مراکز مرتبط با بهزیستی ارجاع داده شدند ، ۲ درصد ازدواج کرده‌اند، ۴ درصد زندگی مستقل یافته‌اند و در حال حاضر ۱۴ درصد نیز در مراکز بهزیستی زندگی می‌کنند. ۶۳درصد TSهای مراجعه‌کننده به مراکز بهزیستی، مردان خواهان تغییر به جنسیت زن هستند .

 آغاز تدوین پیش‌نویس طرح حمایت ازمبتلایان اختلال هویت جنسیتی ارائه خدمات به افراد دارای اختلالات هویت جنسیتی (TS) از دیگر مباحثی بود که وی در این نشست به آن اشاره و اذعان کرد: ۶۳ درصد از TSهای مراجعه‌کننده به مراکز بهزیستی را مردانی تشکیل می‌دادند که خواستار تغییر جنسیت به زن بودند. موسوی چلک در خصوص سن مراجعه‌کنندگان نیز گفت: ۴۰ درصد این افراد ۲۱ تا ۲۵ سال ، ۲۲ درصد دارای ۲۶ تا ۳۰ سال ، ۱۲ درصد ۳۱ تا ۳۵ سال، ۱۱ درصد بیش از ۴۰ سال و ۲/۱ درصد نیز کمتر از ۱۵ سال سن داشتند. به گفته وی ۴۶ درصد مراجعان نیز مواردی بودند که بنا به نظر کارشناسان باید تحت عمل جراحی قرار می‌گرفتند و مابقی نیز در مرحله گذران کارهای مقدمات تشخیصی و درمانی بودند. مدیرکل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی، همچنین از آغاز تدوین پیش‌نویس لایحه و یا طرح حمایت از مبتلایان اختلال هویت جنسیتی خبر داد و در این باره عنوان کرد: سازمان بهزیستی مسوولیت بعد روانی ــ اجتماعی این طرح را می‌تواند به دست گیرد ، اما بررسی ابعاد حقوقی ــ قضایی و درمانی این افراد با دستگاههای ذیربط است.

موسوی چلک با بیان این که در گذشته نام تغییریافته افراد دارای اختلال هویت جنسیتی هم علاوه نام قبلی، پس از عمل جراحی در شناسنامه‌شان قید می‌شد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر بر اساس حکم دادگاه، شناسنامه این افراد عوض می‌شود. همچنین در مورد معافیت‌های سربازی این افراد نیز باید گفت در گذشته بر روی کارت پایان خدمت این افراد، کد نشانگر بیمار روانی قید می‌شد که اصلاحات آن در حال انجام است و چنانچه TS بودن این افراد به صورت کامل مشخص نباشد، با نظر بهزیستی و با در نظر گرفتن این که دارای بیماریهای غدد و هورمونی هستند، می‌توانند دو معافیت ۶ ماهه سربازی بگیرند.

 وی یادآورشد: انجمن TSها مجوز راه‌اندازی انجمن خود را دریافت کرده‌اند و در حال حاضر در حال ثبت گروه‌های همیار TSها هستیم. ورود سالانه ۱۰هزار کودک کار و خیابان به مراکز بهزیستی وی در ادامه گزارش آماری خود، جنسیت ۹۸ درصد از کودکان کار و خیابان وارد شده به مراکز ساماندهی این کودکان در بهزیستی را پسر و مابقی را دختر خواند و بیان کرد: ۲۶ درصد این کودکان را اتباع بیگانه تشکیل می‌دادند که ساماندهی کودکان کار خارجی بی‌هویت از عمده مشکلات بهزیستی در ارائه خدمات به آنها به شمار می‌رود؛ چرا که بر اساس قوانین، بهزیستی مجاز به ارائه خدمات به کودکانی است که دارای کارت هویت هستند، بنابراین برای رفع این مشکل دستگاه‌های مربوطه باید وارد عمل شوند. موسوی چلک درصد کودکان خارجی بی‌هویت در برخی استانها را تا ۸۰ درصد اعلام و اضافه کرد: دفتر امور اتباع بیگانه باید ساز و کاری در راستای ساماندهی این کودکان بیندیشد تا مداخلات بهتر صورت گیرد.

به گفته وی ۴/۸۵ درصد کوکان کار و خیابان، بدسرپرست هستند که ۷۶ درصد آنها پس از مداخلات بهزیستی به خانواده ارجاع داده شده‌اند و برای ۱۸ درصد نیز فرصت اشتغال ایجاد شده است. مدیرکل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سیاست سال جاری بهزیستی را توانمندسازی کودکان کار و خیابان نامید و در این باره توضیح داد: طرحی در این رابطه تدوین و به شورای اجتماعی کشور ارسال شده چرا که چرخه ورود سالانه ۱۰ هزار کودک به مراکز حاکی است نمی‌توان مانع کار این کودکان شد ، لذا می‌توان با تدوین طرحی قانونمند علاوه بر اشتغالزایی برای آنها، امکانات دیگری چون ارائه غذا، حمام ، آموزش و … را به این کودکان عرضه کرد.

 وی ۲۱۲ نفر از مجموع کودکان کار و خیابان پذیرش شده در مراکز بهزیستی را دختر و ۱۱ هزار و ۸۶۳ نفر را پسر معرفی و اظهار کرد: بیش از ۸ هزار و ۹۰۰ نفر از این کودکان ایرانی و بیش از سه هزار نفر افغانی ، ۱۳ نفر نیز از اتباع سایر کشورها بودند. پذیرش۹۱۰ زن در سال گذشته در مراکز بازپروری با بیشترین مراجعه‌کننده مجرد بازگشت ۷۱ درصد پذیرش‌شدگان به خانه در سال گذشته به گزارش ایونا ، موسوی چلک در ادامه تعداد پذیرش‌شدگان در مراکز بازپروری زنان در سال گذشته را ۹۱۰ نفر خواند و اعلام کرد: بیشترین مراجعان بین ۱۸ تا ۲۵ سال بودند که اغلب مراجعین مراکز را افراد مجرد تشکیل می‌دهند.

 وی تصریح کرد: ۵۴ درصد از پذیرش‌شدگان سال ۸۵ و ۷۱ درصد آنها در سال گذشته به خانه بازگشته‌اند، که پیش‌بینی می‌شود این آمار با راه‌اندازی اورژانس اجتماعی افزایش یابد . مدیرکل دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی، حدود ۲۰ درصد مراجعان به مراکز بازپروری را افراد ۱۵ تا ۱۸ سال معرفی و اذعان کرد: برآوردها حاکیست که آسیب‌پذیری از این نوع، از سنن ۱۸ تا ۲۵ سال شروع می‌شود و حتی مواردی وجود دارد که سن افراد کمتر از ۱۵ سال است؛ اما این موضوعی اپیدمی نیست و ممکن است فرد اغفال شده باشد و به هر حال باید گفت هر آزاردیده جنسی، لزوما انحراف اخلاقی ندارد.

وی با اشاره به این که متاسفانه اکثر زنان مراجعه کننده به مراکز بازپروری را افراد دارای خانواده‌های پرجمعیت، تحصیلات پایین و نابسامان تشکیل می‌دهند، تاکید کرد: مهمترین آسیب اجتماعی کشور، اعتیاد است در عین حال در هیچ کجای دنیا آماری در زمینه آسیبهای اجتماعی و در کشور نیز بانک اطلاعاتی این چنینی وجود ندارد.

 تدوین «سند استانی پیشگیری از آسیبهای اجتماعی» مدیرکل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی شناسایی آسیبهای شایع که در برخی استانها به صورت اپیدمی رایج است، را از دیگر برنامه‌های سال جاری بهزیستی خواند و در این باره گفت: به عنوان مثال طلاق در استان کردستان و یا خودکشی در استان ایلام شایع است که با اجرای طرح تدوین سند استانی پیشگیری از آسیبهای اجتماعی می‌توان آنها را کنترل و یا کاهش داد . وی ادامه داد: شناسایی آسیبهای اجتماعی نوپدید و بازپدید نیز از جمله برنامه‌های سال جاری است که بر اساس آن باید قبل از فراگیر و مزمن شدن آسیبها آنها را شناسایی کنیم که این امر نیز به صورت استانی انجام خواهد شد . همچنین سازمان بهزیستی آمادگی مدیریت این آسیبها را دارد.

مدیرکل دفتر آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی با اشاره به آمارهای ازدواج و طلاق در کشور طی دو سال گذشته گفت : آمار ازدواج سال ۸۶ نسبت به سال ۸۵ با رشد ۱/۸ درصدی مواجه بوده ؛ بطوریکه در سال گذشته ۸۴۱ هزار و ۱۰۷ و در سال ۸۵ ، ۷۷۸ هزار و ۲۳ فقره ازدواج ثبت شده است.

به گزارش ایونا ، سید حسن موسوی چلک در نشست خبری که امروز در مرکز اورژانس اجتماعی «هاجر» تهران برگزار شد، افزود: این در حالیست که نسبت ازدواج سال ۸۵ به سال ۸۴ ، ۲۲/۱ درصد رشد منفی داشته است. به گفته وی طلاق در سال ۸۶ نسبت به سال ۸۵ از رشد ۶ درصدی برخوردار بوده بطوریکه در سال گذشته ۹۹ هزار و ۸۵۲ فقره و در سال ۸۵ ۹۴ هزار و ۴۰ فقره طلاق صورت گرفته است.

 همچنین روند رشد طلاق در سال ۸۵ نسبت به سال ۸۴ معادل ۱۲درصد بوده که این رشد در سال ۸۶ با ۶ درصد کاهش مواجه بوده است. مدیرکل امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی، دلیل کاهش ۶ درصدی طلاق در سال گذشته را ایجاد مراکز مداخله در بحران و حمایتهای دولت از امر ازدواج اعلام کرد.

منتشر شده در سایر

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *