رفتن به نوشته‌ها

بیش از ۴۰ درصد قتل‌ها در خوزستان ناموسی است

وی در ادامه در تشریح جرایم جنایی استان خوزستان، تصریح کرد: آدم‌ربایی کمترین آمار را در میان جرایم جنایی استان خوزستان به خود اختصاص می‌دهد؛ به طوری که در یک سال، به طور میانگین پنج مورد آدم‌ربایی اتفاق افتاده که بیشتر هم به علت اختلافات مالی بوده‌ است. سرهنگ مختاری‌فرد در ادامه با ابراز تاسف از افزایش آمار قتل نفس در خوزستان بویژه در اهواز، در عین حال گفت: خوشبختانه پلیس آگاهی تا کنون توانسته ۷۹ درصد این جرایم را کشف کند. وی، بیشترین آمار «تجاوز به عنف» در استان خوزستان را پس از آبادان، مربوط به اهواز دانست و گفت: مجرمان به شیوه‌های متفاوت، در پوشش مسافرکش‌، افراد را از مرکز شهر می‌ربایند و به حاشیه شهرها می‌برند. به گفته وی، استان خوزستان در میان سایر استانهای کشور، در ارتکاب جرم تجاوز به عنف، در رده‌های دهم و گاه یازدهم و استان‌های اصفهان، تهران و شیراز در رتبه‌های نخست قرار دارند. رییس پلیس آگاهی استان خوزستان در همین ارتباط خبر داد: اخیرا اعضای باند متجاوزان به عنف در استان با بیش از ۱۶ فقره جرم دستگیر شده‌اند. وی گفت: از آن جا که در این نوع قتل‌ها معمولا ولی‌ دم، خود، قاتل است، حداکثر مجازات برای متهم، هشت سال زندان است. سرهنگ مختاری‌فرد در ادامه، به سن کیف‌قاپی در استان خوزستان اشاره کرد و گفت: سن کیف‌قاپی در استان، بین ۱۶ تا ۲۰ سال است که اگر برخورد جدی و اعمال مجازات لازم در مورد کیف‌قاپان صورت نگیرد، این افراد در آینده به سرقت‌های بزرگ روی می‌آورند و در این زمینه ما معتقدیم که مجازات در برخی موارد، متناسب با نوع جرم نیست. وی به خبرگزاری دانشجویان ایران گفت: سال گذشته نیروی انتظامی تحقیقی مبنی بر عوامل موثر در بروزجرم به عمل ‌آورد و طبق آن، صداوسیما سه درصد، آموزش و پرورش پنج درصد و صنوف ۲۰ درصد در بروز جرم موثرند که برای رفع این موارد باید فرهنگ‌سازی درستی صورت گیرد و هر یک از این نهاد‌ها نسبت به سهمی که در بروز جرم دارند، باید با اجرای طرح‌ها و برنامه‌های کارشناسی شده، این مساله را جبران کنند. به اعتقاد رییس پلیس آگاهی خوزستان، جرم و ایجاد ناامنی، چیزی نیست که بتوان به ‌سادگی از کنار آن گذشت و باید بررسی کرد که چرا یک جوان در سن ۱۵ سالگی اقدام به سرقت کرده و یا مرتکب جرم می‌شود؟ چرا مجازاتی که توسط دستگاه‌های قضایی تایید شده، گاهی به طور کامل اجرا نمی‌شود؟ چند زندانی محکوم به قصاص در زندان‌های کشور داریم که حکم آن‌ها با آن که تائید شده، اما به اجرا درنیامده است؟ وی با بیان این که گنجایش زندان‌های ما بسیار کم است، خاطرنشان کرد: بیشتر ایده‌های جرایم بعدی یک مجرم پس از طی محکومیت، در زندان شکل می‌گیرد و از سویی دیگر لازم است، برای جرایم تاثیرگذار مجازات شدیدی اعمال شود. رییس پلیس آگاهی استان خوزستان در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا در مورد وجود سلاح‌های غیرمجاز در استان علی‌رغم کشف پیوسته آن، گفت: خوزستان با کشوری مانند عراق هم‌مرز است و در این کشور سلاح‌های زیادی یافت می‌شود. دشمن نیز در آن سوی مرزها می‌خواهد، کشور ما ناامن باشد؛ بنابراین سلاح‌ها براحتی در کشور عراق خرید و فروش شده و غیرقانونی وارد خوزستان می‌شود. وی با اشاره به وضعیت خوب استان خوزستان از نظر پایین بودن نرخ جرایم رایانه‌ای، خبر داد: پلیس آگاهی خوزستان موفق شد، میزان کشف جعل در خوزستان را به ۵۲ درصد افزایش دهد. همچنین کشف کلاهبرداری در خوزستان ۱۵ درصد رشد یافته است.

 سرهنگ «مختاری‌فرد» در گفت‌وگو با خبرنگار «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران با اعلام این مطلب افزود: بر اساس گزارش‌های موجود، سن اغلب دختران و زنان گمشده ۱۵ تا ۲۰ سال بوده و عملیات و بررسی‌های پلیس در این موارد، منتج به این می‌شود که افراد گمشده، اغلب از خانه فرار کرده‌اند. وی، سن این متهمان را بین ۲۰ تا ۲۸ سال عنوان و نسبت به کاهش سن مجرمان تجاوز به عنف در استان ابراز تاسف کرد.

سرهنگ مختاری‌فرد در ادامه گفت‌و‌گو با ایسنا، بیش از۴۰ درصد قتل‌ها در خوزستان را از نوع ناموسی توصیف و اعلام کرد: استان خوزستان، از نظر آمار قتل‌های ناموسی، پس از استان سیستان‌وبلوچستان، در رتبه دوم کشوری قرار دارد.

رییس پلیس آگاهی استان خوزستان، ۷۵ درصد گمشدگان استان را دختران و زنان و علت ناپدیدی بیشتر آن‌ها را فرار از خانه‌ عنوان کرد.

منتشر شده در آمار و گزارشاخباراخبار حوادث

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *