رفتن به نوشته‌ها

تحلیل لحن زوج‌ها نشانه دوام یا ختم رابطه آن‌هاست

گرچه شرایط فرهنگی در بعضی جوامع به زوج‌ها امکان نمی‌دهد درباره مشکلات خود با مشاوران و روانشناسان گفتگو کنند و ناخوشنودی ازروابط زناشویی لاینحل باقی می‌مانند با اینحال یافتن راه حل‌هایی که بتوانند بر چنین موانع فرهنگی غلبه کنند یکی از موضوعات پژوهشی مورد علاقه روانشناسان و درمانگران است. بتازگی گروهی از پژوهشگران برنامه‌ای رایانه‌ای برای ارزشیابی روابط زوج‌ها معرفی کرده‌اند که درستی نتیجه آن تا ۷۹ درصد تایید شده است.

روانشناسان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی با انتشار یک گزارش جدید گفته‌اند که با طراحی یک برنامه رایانه‌ای که می‌تواند لحن گفتار افراد را تحلیل کند قادرند به زوج‌هایی که دچار مشکلات خانوادگی هستند نشان دهند رابطه آن‌ها رو به بهبود است یا رو به بدتر شدن. نتیجه‌ای که از تحلیل رایانه‌ای به دست می‌آید شامل رضایت یا عدم رضایت از رابطه زوج‌ها با یکدیگر، خرده‌گیری و سرزنش کردن آن‌ها از هم، و بلاخره میزان احساس منفی زوج‌ها نسبت به طرف مقابل است. نتیجه حاصل به زوج‌ها نشان می‌دهد که آیا ادامه رابطه آن‌ها می‌تواند مفید باشد یا بهتر است رابطه را تمام کنند.

پردازش اطلاعات رفتاری که برنامه رایانه‌ای جدید بر مبنای آن طراحی شده یکی از روش‌های جدید تعیین وضعیت رفتاری افراد است که در ابتدا برای گفتاردرمانی کودکان مبتلا به اوتیسم به کار گرفته می‌شد. اساس کار این شیوه از پردازش رایانه‌ای تشخیص احساسات فرد از طریق کاهش و افزایش ارتعاشات صوتی در گفتار اوست. این شیوه کسب اطلاعات رفتاری در سال‌های اخیر به یکی از روش‌های پرکاربرد در زوج درمانی و مشاوره‌ ازدواج تبدیل شده است. آنچه پژوهشگران درباره مزیت پردازش اطلاعات رفتاری نسبت به مشاوره می‌گویند این است که در جلسات مشاوره ممکن است نظرات مشاور اجازه بروز احساسات واقعی زوج‌ها را ندهد و در نتیجه چنین جلساتی برای رفع مشکلات زوج‌ها موثر نباشند. بنابراین برای مشخص شدن احساسات واقعی زوج‌ها نسبت به یکدیگر می‌بایست از روش‌هایی بهره گرفت که خود دچار تغییرات احساسی نشوند.

مشکل دیگری که مشاوره‌های ازدواج یا زوج درمانی با آن روبرو هستند موضوع زمان‌بر بودن چنین جلسات مشاوره‌ای‌ست که گاه برای پنج سال نیز ادامه می‌یابند بدون آن که تغییری در شرایط احساسی زوج‌ها نسبت به یکدیگر ایجاد شود. پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیای جنوبی می‌گویند برنامه رایانه‌ای آن‌ها با استفاده از پردازش اطلاعات رفتاری می‌تواند زوج‌ها را با تصمیم گیری واقع‌بینانه‌تر و در زمان کوتاه‌تری به این نتیجه برساند که ادامه یا خاتمه رابطه زناشویی آن‌ها به سود هر دو طرف است.

روش به کارگیری برنامه رایانه‌ای بدین صورت است که ابتدا نحوه حرف زدن زوج‌ها بطور جداگانه توسط دستگاه ضبط می‌شود و دوربین‌ها نیز حالات چهره آن‌ها در هنگام حرف زدن را بررسی می‌کنند. سپس زوج‌ها درباره احساسات و انتظارات و نگرانی‌های خود با مشاور گفتگو می‌کنند. تحلیل گفتاری و لحن زوج‌ها در بازگویی احساسات واقعی‌شان مبنای سنجش برنامه رایانه‌ای‌ست و آنچه از تحلیل به دست می‌آید نشان می‌دهد زوج‌ها در چه شرایط احساسی نسبت به یکدیگر قرار دارند.

پژوهشگران می‌گویند آزمایش‌ها آن‌ها با موفقیت ۷۹ درصد نشان داده تحلیل رایانه‌ای شرایط احساسی زوج‌ها به اندازه قابل قبولی کارآمد است و اگر زوج‌هایی در انتخاب راه آینده‌شان دچار سردرگمی هستند این روش می‌تواند برای آن‌ها موثر باشد. گزارش جدید می‌گوید گرچه این تحلیل رایانه‌ای برای موضوع مشکلات میان زوج‌ها به کار گرفته شده اما همین روش می‌تواند برای تحلیل شرایط در موقعیت‌های پیچیده دیگر نیز که در آن‌ها امکان ارتباط کلامی وجود دارد موثر باشد.

منتشر شده در اخبار بهداشت خانوادهاخبار خانوادهبهداشت روحی و روانی خانواده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *