رفتن به نوشته‌ها

تابو شکنی یک نویسنده زن عرب

“دختران ریاض” در ماه سپتامبر سال جاری برای نخستین بار در لبنان منتشر شد که آزادترین کشور عربی محسوب می شود و هم اکنون چاپ سوم آن در این کشور در دست انتشار است.
دست اندرکاران نشر در عربستان سعودی، هنوز قصد ندارند از توزیع این کتاب حمایت کنند و در نتیجه نسخه های کپی شده (افست) آن در دسترس علاقمندان در این کشور قرار گرفته است.
انتشار این کتاب در عربستان سعودی واکنش های متفاوتی را میان برخی از نویسندگان این کشور سبب شده است.
“مریم عبدالکریم البخاری” که مقالاتی را در روزنامه “الریاض” می نویسد در این باره به خبرنگار “آسوشیتد پرس” گفت: «من هنوز این کتاب را نخوانده ام اما به هر حال فکر می کنم عنوان آن برای دختران کشور ما آزاردهنده است.»
این نویسنده از “الصنیع” خواست که عنوان کتاب را تغییر دهد یا بیانیه ای را برای عذرخواهی از دختران شهر ریاض منتشر کند.
اما “قاضی القصیبی” نویسنده معروف عربستان سعودی از این کتاب به “کتابی که ارزش خواندن دارد” یاد کرده است. او بی صبرانه منتظر خواندن آثار بعدی این نویسنده جوان است.
“الغانم” استاد دانشگاه با او موافق است: «من صد در صد از این کتاب و نویسنده اش حمایت می کنم. مردم باید این حق را داشته باشند که درباره ابعاد مثبت و منفی جامعه خود صحبت کنند.»
“الصنیع” نویسنده این کتاب که به تازگی از دانشکده دندانپزشکی فارغ التحصیل شده است، خود مانند زنان عربستان سعودی همیشه حجاب اسلامی را رعایت می کند. مهم ترین حامیان او در نوشتن این کتاب خانواده اش بودند.
این نویسنده درباره هدف از نوشتن این کتاب گفت: «من این کتاب را نوشتم تا مسائلی را که جامعه عرب آنها را نمی پذیرد، پررنگ کنم.»
او افزود: «من وضعیت کشور عربستان را به صورت وارونه انعکاس ندادم، بلکه درباره انسانیت نوشتم. من قصد داشتم نشان دهم که هم مردان و هم زنان قربانیان چنین جامعه ای هستند.»
او با اشاره به این که در میان خوانندگان کتابش که برای او ایمیل فرستاده اند، مردی وجود دارد که کتاب را از دختر مطلقه اش گرفته و خوانده است، اظهار داشت: «او برای من نوشته است که کتاب او را به گریه انداخته است و سبب شده است که موقعیت زنان را در چنین جامعه ای بیشتر درک کند. او بعد از خواندن این کتاب تصمیم گرفته است که اجازه ندهد دخترش طبق سنت های رایج عربستان که یک زن مطلقه را بسیار محدود می کند، زندگی کند.»

 

انتشار کتاب “دختران ریاض” در عربستان سعودی، آن هم کتابی که توسط یک نویسنده زن جوان عرب نوشته شده است، به تمام معنا یک “تابو شکنی” محسوب می شود.
انتشار این کتاب که به داستان زیبای عشق ها، رؤیاها و شکست های عشقی چهار زن جوان در شهر “ریاض”، پایتخت عربستان سعودی می پردازد، انتقادهایی را که به خاطر محدودیت های زنان در عربستان سعودی متوجه این کشور بود، به طور قابل توجهی کاهش داد.
انتشار چنین کتابی در کشوری که زنان در آن هیچ تصوری از عشق پیش از ازدواج ندارند، جهانیان را غافلگیر کرده است.
آنچه بیش از هر چیز دیگری عجیب می نماید، استقبال گسترده مردم از کتاب “دختران ریاض” در عربستان سعودی است که نخستین رمان “رجاء الصنیع” نویسنده ۲۴ ساله عرب است.

منتشر شده در اخبار زنانخواندنی ها

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *