رفتن به نوشته‌ها

زنان ايراني داراي همسر خارجي….

دكتر آيت اللهي با اشاره به اينكه ثبت ولادت فرزندان در ايران داراي چندين مزيت است، خاطرنشان كرد: به دليل آنكه مادر مقيم ايران است، فرزند مي تواند، اقامت ايران را داشته باشد، همچنين اگر شرايط براي دريافت شناسنامه فرزند ايجاد نشود، خودش با استفاده از قانون تولد در ايران مي تواند در سن 18 سالگي درخواست شناسنامه بدهد .

وي در پاسخ به سؤالي درباره اظهارات كارشناس يونيسف مبني بر تصويب قانون «نحوه رسيدگي به تعيين تكليف تابعيت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ايراني با مردان خارجي» كه مهرماه سال گذشته توسط مجلس شوراي اسلامي مصوب شده، اما تاكنون حتي يك نفر با استفاده از اين قانون، موفق به دريافت شناسنامه نشده است، گفت: مرتباً در حال صدور شناسنامه هستيم، از سوي ديگر اين قانون شرايطي را پيش بيني كرده كه طبق آن اگر كساني اين شرايط را داشته و مدارك ارايه شده آنها، تأييد و كارهايشان انجام شده باشد، قطعاً شناسنامه صادر شده است .

رئيس سازمان ثبت احوال كشور در برابر اظهار ديگر اين كارشناس يعني اجرايي نشدن آيين نامه هاي قانون مصوب مجلس به دليل ناهماهنگي وزارتخانه هاي امور خارجه، كشور و سازمان ثبت احوال، افزود: از اين گزارش كارشناس يونيسف اطلاعي ندارم .

وي تصريح كرد: تعداد زيادي از فرزندان حاصل از ازدواج زنان ايراني با مردان خارجي شناسنامه دريافت كرده اند و ثبت احوال براي كسي مي تواند شناسنامه صادر كند كه قدمهاي قانوني را برداشته باشند، يعني پرونده آنها از طريق وزارتخانه هاي امور خارجه يا اداره كل اتباع بيگانه وزارت كشور به ثبت احوال وارد شده باشد .

رئيس سازمان ثبت احوال كشور گفت: صدور شناسنامه فرزندان حاصل از ازدواج زنان ايراني با مردان خارجي تابع قانوني است كه برمبناي آن سند ازدواج آنان بايد به امضاي وزير كشور و در خارج از كشور به امضاي سفير ايران در آن كشور رسيده باشد .

به گزارش ايونا ،‌ دكتر آيت اللهي در گفتگو با خبرنگاران افزود: رعايت اين اصل قانوني باعث رعايت حقوق اين فرزندان و اجرايي شدن قانون مي شود .

وي با بيان اينكه موضوعي كه هم اكنون مطرح است، مربوط به يكسري از ازدواجهايي مي شود كه اين روند قانوني را طي نكرده اند، به طوري كه اين افراد سند ازدواج ندارند و يا سند آنها به صورت دستي نوشته شده است، تأكيد كرد: از زناني كه با مردان غيرايراني ازدواج كرده اند، چنانچه تاكنون در راستاي رسمي كردن ازدواج خود اقدام نكرده اند، مي خواهيم تا ازدواج خود را به صورت رسمي ثبت كنند .

منتشر شده در اخبار زنان

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *