رفتن به نوشته‌ها

زنان ایرانی دارای همسر خارجی….

دکتر آیت اللهی با اشاره به اینکه ثبت ولادت فرزندان در ایران دارای چندین مزیت است، خاطرنشان کرد: به دلیل آنکه مادر مقیم ایران است، فرزند می تواند، اقامت ایران را داشته باشد، همچنین اگر شرایط برای دریافت شناسنامه فرزند ایجاد نشود، خودش با استفاده از قانون تولد در ایران می تواند در سن ۱۸ سالگی درخواست شناسنامه بدهد .

وی در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات کارشناس یونیسف مبنی بر تصویب قانون «نحوه رسیدگی به تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی» که مهرماه سال گذشته توسط مجلس شورای اسلامی مصوب شده، اما تاکنون حتی یک نفر با استفاده از این قانون، موفق به دریافت شناسنامه نشده است، گفت: مرتباً در حال صدور شناسنامه هستیم، از سوی دیگر این قانون شرایطی را پیش بینی کرده که طبق آن اگر کسانی این شرایط را داشته و مدارک ارایه شده آنها، تأیید و کارهایشان انجام شده باشد، قطعاً شناسنامه صادر شده است .

رئیس سازمان ثبت احوال کشور در برابر اظهار دیگر این کارشناس یعنی اجرایی نشدن آیین نامه های قانون مصوب مجلس به دلیل ناهماهنگی وزارتخانه های امور خارجه، کشور و سازمان ثبت احوال، افزود: از این گزارش کارشناس یونیسف اطلاعی ندارم .

وی تصریح کرد: تعداد زیادی از فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی شناسنامه دریافت کرده اند و ثبت احوال برای کسی می تواند شناسنامه صادر کند که قدمهای قانونی را برداشته باشند، یعنی پرونده آنها از طریق وزارتخانه های امور خارجه یا اداره کل اتباع بیگانه وزارت کشور به ثبت احوال وارد شده باشد .

رئیس سازمان ثبت احوال کشور گفت: صدور شناسنامه فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی تابع قانونی است که برمبنای آن سند ازدواج آنان باید به امضای وزیر کشور و در خارج از کشور به امضای سفیر ایران در آن کشور رسیده باشد .

به گزارش ایونا ،‌ دکتر آیت اللهی در گفتگو با خبرنگاران افزود: رعایت این اصل قانونی باعث رعایت حقوق این فرزندان و اجرایی شدن قانون می شود .

وی با بیان اینکه موضوعی که هم اکنون مطرح است، مربوط به یکسری از ازدواجهایی می شود که این روند قانونی را طی نکرده اند، به طوری که این افراد سند ازدواج ندارند و یا سند آنها به صورت دستی نوشته شده است، تأکید کرد: از زنانی که با مردان غیرایرانی ازدواج کرده اند، چنانچه تاکنون در راستای رسمی کردن ازدواج خود اقدام نکرده اند، می خواهیم تا ازدواج خود را به صورت رسمی ثبت کنند .

منتشر شده در اخبار زنان

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *