رفتن به نوشته‌ها

۱۲۷۷ مورد ولادت از مادران زیر ۱۵ سال (۱۳۹۳ شش ماهه اول)

-در شش ماهه اول سال ۱۳۹۳ تعداد ۷۶۴۷۴۷ واقعه ولادت به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴٫۲ درصد افزایش داشته است.

ـ تعداد ولادت ثبت شده شهری در شش ماهه اول سال ۱۳۹۳ برابر با ۵۸۹۰۶۵ رویداد و تعداد ولادت روستایی آن برابر با ۱۷۵۶۸۲ رویداد می باشد.

– به طور متوسط در مقابل هر ولادت روستایی ۳٫۴ ولادت شهری به ثبت رسیده است.

ـ در شش ماهه اول سال ۱۳۹۳ تعداد ولادت ثبت شده تا یکسال پس از وقوع برابر با ۷۵۶۲۲۲ واقعه می باشد .

ـ تعداد ولادت ثبت شده در مهلت قانونی در شش ماهه اول سال ۱۳۹۳ برابر با۷۳۵۹۸۶ واقعه می باشد.

ـ نسبت جنسی حاصل از ثبت ولادت در شش ماهه اول سال ۱۳۹۳ برابر با ۱۰۶٫۲است که همین شاخص در مدت مشابه سال قبل۱۰۵٫۸بوده است.(یعنی در مقابل هر۱۰۰ واقعه ولادت ثبت شده دختر حدود ۱۰۶٫۲ واقعه ولادت پسر به ثبت رسیده است.)

 

-در ۹ ماهه امسال یک هزار و ۲۷۷ مورد ولادت از مادران کمتر از ۱۵ سال گزارش شده است. همچنین در سال گذشته نیز آمار این ولادت ها در مادران کم سن یک هزار و ۷۲۷ مورد بوده است. این در حالی است که کل ولادت سال گذشته یک میلیون و ۴۷۱ هزار و ۸۳۴ مورد بوده و در مجموع می توان گفت ولادت مادران زیر ۱۵ سال یک دهم درصد کل آمار موالید را به خود اختصاص داده است.

بر همین اساس استان هایی مانند سیستان و بلوچستان با ۴۶۲ مورد ولادت از مادران زیر ۱۵ سال دارای بیشترین آمار و استان خراسان جنوبی با ثبت سه مورد دارای کمترین آمار در میان استان های مختلف بوده است.

در استانهای خراسان رضوی، خوزستان ، آذربایجان شرقی و غربی و همچنین کرمان به ترتیب بعد از سیستان و بلوچستان دارای بیشترین آمار تولد نوزادان از مادران کم سن را به خود اختصاص داده اند که به اعتقاد کارشناسان و جامعه شناسان دراین استانها به دو دلیل عمده فقط و همچنین خرده فرهنگهای موجود امکان تحصیل و اشتغال به دختران داده نمی شود و این خانواده ها دختران خود را در سنین کودکی به خانه بخت می فرستند.

منتشر شده در آمار و گزارشاخبار ازدواجاخبار کودکان و جوانان

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *