رفتن به نوشته‌ها

امین موقت برای بچه های بد سر پرست

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور یکی از مشکلات پیش روی واگذاری این کودکان را اختلاف برداشت قضات از مواد قانونی ذکر و اظهار کرد: حکم «امین موقتی» خانواده‌ها در برخی استان‌ها و توسط قضات به راحتی صادر و در برخی استان‌ها این امر بالعکس است، لذا احساس می‌شود، یک خلاء قانونی در این مورد وجود دارد که نیازمند اصلاح آن هستیم.

وی ادامه داد: برای رفع این مشکل در یک بند از لایحه فرزندخواندگی که در کمیسیون لوایح دولت مطرح است، رفع این موضوع به صورت صریح ذکر شده است، بنابراین در صدد هستیم، قضات با استناد و چنین مفاد قانونی، احکام مورد نیاز را برای افرادی که به عنوان «امین موقت» خواستار نگهداری از کودکان هستند، را صادر کنند.

به گفته سید محمدی، درصد بالایی از کودکان بدسرپرست در مراکز بهزیستی رسوب کرده‌اند که بهزیستی در صدد است با حفظ نسب این کودکان، آن‌ها را به صورت موقت به خانواده‌های ذی‌صلاح واگذار کند، لذا اگر قانون واگذاری فرزندان بدسرپرست تسهیل شود، می‌توان کودکان مورد نظر را در خانواده‌های جایگزین ساماندهی کرد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: ۷۵ درصد از ۲۰ هزار کودک نگهداری شده در مراکز بهزیستی، دارای پدر و یا مادر و یا جد پدری هستند، اما به دلیل آن که سرپرست آن‌ها محکوم به اعدام، مشکلات خاص اخلاقی، محکومیت به زندان‌های طولانی و غیره هستند، صلاحیت نگهداری فرزندان خود را نداشته و دادگاه حکم ردصلاحیت والدین آن‌ها را صادر کرده است، بنابراین در مراکز نگهداری از کودکان بهزیستی نگهداری می‌شوند.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اولین همایش مشترک سازمان بهزیستی با قوه قضاییه، گفت: ۷۵ درصد از کودکان نگهداری شده در مراکز بهزیستی دارای خانوادهای بدسرپرست هستند که با رفع ابهامات قانونی می‌توان، حداقل ۵۰ درصد از این کودکان را به خانواده‌های متقاضی به عنوان «امین موقت» تحویل داد.

سید مهدی سید محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، افزود: پیش‌بینی می‌شود، حداقل هفت تا ۱۰ هزار خانوار به عنوان «امین موقت» برای تحویل گرفتن این کودکان وجود داشته باشد.

به گفته وی، بر اساس مباحث مطرح شده در این همایش قرار است، قضاوت به یک نقطه نظر واحد و یک وحدت رویه در بحث «امین موقت» یعنی واگذاری فرزندان بدسرپرست به خانواده‌های جایگزین رسیده و شیوه‌های رایج واگذاری را به سمت آسان‌سازی و رفع موانع تغییر دهند.

منتشر شده در اخبار کودکان و جوانانخواندنی ها

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *