رفتن به نوشته‌ها

‘مقاوم سازی کودک دربرابر آلرژی باشیر مادر

 برخی شواهد پژوهشی حاکی از آن است که تغذیه به این طریق خطر ابتلا به آسم را کاهش می دهد اما سایر مطالعات به چنین ارتباطی پی نبرده است. بیش از 300 میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به آسم هستند و برخی دانشمندان معتقدند که قرار گرفتن در معرض آلرژی زاها در سنین خیلی پایین ممکن است در ابتلا به آن موثر باشد. آسم زمانی اتفاق می افتد که سیستم دفاعی بدن یک ماده عمومی و بی ضرر موجود در محیط را “بیگانه” تشخیص می دهد. وقتی این ماده از طریق تنفس وارد بدن شد، واکنش سیستم مصونیت بدن می تواند باعث تورم در مجاری تنفسی شده، آنها را باریک تر کرده و نفس کشیدن را مشکل کند. این بیماری برای بسیاری از مبتلایان می تواند به معنی مصرف یک عمر دارو باشد، هم برای سرکوب سیستم دفاعی بدن و هم برای گشاد کردن مجاری تنفسی به هنگام حمله بیماری. محققان موسسه “INSERM” در فرانسه از یک آلرژی زا به نام “اووالبومین” – پروتئینی که در سفیدی تخم مرغ پیدا می شود – استفاده کردند. آنها موش های مادر را در معرض این ماده قرار دادند و اطمینان حاصل کردند که بچه های آنها مستقیما در معرض آن نیستند. آزمایش ها تایید کرد که این ماده از طریق شیر مادر به بچه موش ها منتقل شد و سیستم دفاعی بچه موش ها در برابر آن مقاومت حاصل کرد. این پدیده مستقل از سیستم دفاعی موش مادر روی داد. محققان نوشتند: “این مطالعه ممکن است راه را برای طراحی استراتژی های تازه برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های آلرژیک هموار کند.” دکتر چارلز مک شری، متخصص مصونیت بدن از دانشگاه گلاسکو گفت که این تحقیق یک بنیاد نظری برای اینکه چرا تغذیه با شیر مادر می تواند برای کودک مفید باشد ارائه می کند. با این حال او گفت که مقایسه واکنش سیستم دفاعی بدن موش و انسان دشوار است. به گفته کارشناسان از آنجا که ثابت شده تغذیه با شیر مادر فواید زیادی برای کودک دارد، توصیه وزارت بهداشت بریتانیا این است که در صورت امکان کودک در شش ماه اول زندگی منحصرا با شیر مادر تغذیه شود.

دانشمندان می گویند مطالعات آنها می تواند توضیحی احتمالی برای این موضوع فراهم آورد که چرا تغذیه کودک با شیر مادر ممکن است به حفاظت در برابر آلرژی هایی مانند آسم کمک کند.

این تحقیقات در فرانسه، که در نشریه “نیچر مدیسین” چاپ شده است نشان داد موش آزمایشگاهی وقتی در معرض مواد آلرژی زا قرار می گیرد می تواند این مواد را مستقیما از طریق تغذیه شیر به فرزندش منتقل کند. این فرآیند باعث می شود که نوزاد نسبت به ماده آلرژی زا “مقاوم” شود.با این حال متخصصان می گویند که ارتباط بین تغذیه با شیر مادر و کاهش خطر آسم در انسان هنوز ثابت نشده است.

منتشر شده در خواندنی هامقالات

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *