رفتن به نوشته‌ها

سالانه ۵۰۰هزار زن برای زایمان جان می بازند

سازمان ملل اعلام کرده است: علاوه بر مشکل مرگ و میر زنان باردار، شمار زیادی از زنان از مشکلات جدی‌تری رنج می‌برند. مشکلاتی که می‌توانند تاثیر به سزایی بر کیفیت زندگی زنان و خانواده آن‌ها داشته باشد که مردان می‌توانند نقش قابل توجهی در پیشگیری از بروز این مشکلات داشته باشند، به طوری که مردان به عنوان شریک زندگی در حفظ جان زنان نقش به سزایی دارند، چرا که معمولا مردان هستند که در رابطه با مسایل خانواده تصمیم می‌گیرند و به همین دلیل، دانش و اطلاعات مردان می‌تواند، نقش موثری در حاملگی و زایمان زنان داشته باشد. نقشی مهم که در تعیین مرگ و زندگی زنان تاثیری شگرف دارد. این گزارش تصریح می‌کند: بسیاری از زنان به دلیل بهره‌مند نبودن از بهداشت جنسی و حقوق جنسی جان می‌سپارند و این مساله زنگ خطری برای شیوع بیماری‌هایی چون ایدز محسوب می‌شود. همچنین بسیاری از زنان جهان، قدرت تامین سلامت خود را ندارند. سازمان ملل در این گزارش با بیان این که دستیابی به برابری جنسیتی از اهداف مهم سازمان است، ادامه می‌دهد:دستیابی به این هدف هنگامی میسر می‌شود که مردان بدانند کتب مربوط به زنان و مردان دارای جهت‌گیری‌های بی‌طرفانه است، لذا باید به هر روش ممکن از حوق انسانی زنان و ایمنی مادران حمایت شود، تا جامعه نیز از سلامت بیشتری بهره‌مند شود.

سازمان ملل اعلام کرد: سالانه بیش از ۵۰۰ هزار زن در دوران بارداری و حین زایمان جان خود را از دست می‌دهند که از این تعداد، ۹۹ درصد آن‌ها مربوط به کشورهای در حال توسعه است.

به گزارش سرویس «زنان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این گزارش با اشاره به نقش مردان در سلامت زنان و مادران، از مردان خواسته شده در رابطه با وظایف اساسی خود، از جمله حمایت از حقوق زنان، به خصوص حقوق نسبی و حقوق مربوط به بهداشت نسبی آن‌ها دقت بیشتری داشته باشند.

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *