رفتن به نوشته‌ها

سالانه 500هزار زن برای زایمان جان می بازند

سازمان ملل اعلام كرده است: علاوه بر مشكل مرگ و مير زنان باردار، شمار زيادي از زنان از مشكلات جدي‌تري رنج مي‌برند. مشكلاتي كه مي‌توانند تاثير به سزايي بر كيفيت زندگي زنان و خانواده آن‌ها داشته باشد كه مردان مي‌توانند نقش قابل توجهي در پيشگيري از بروز اين مشكلات داشته باشند، به طوري كه مردان به عنوان شريك زندگي در حفظ جان زنان نقش به سزايي دارند، چرا كه معمولا مردان هستند كه در رابطه با مسايل خانواده تصميم مي‌گيرند و به همين دليل، دانش و اطلاعات مردان مي‌تواند، نقش موثري در حاملگي و زايمان زنان داشته باشد. نقشي مهم كه در تعيين مرگ و زندگي زنان تاثيري شگرف دارد. اين گزارش تصريح مي‌كند: بسياري از زنان به دليل بهره‌مند نبودن از بهداشت جنسي و حقوق جنسي جان مي‌سپارند و اين مساله زنگ خطري براي شيوع بيماري‌هايي چون ايدز محسوب مي‌شود. همچنين بسياري از زنان جهان، قدرت تامين سلامت خود را ندارند. سازمان ملل در اين گزارش با بيان اين كه دستيابي به برابري جنسيتي از اهداف مهم سازمان است، ادامه مي‌دهد:دستيابي به اين هدف هنگامي ميسر مي‌شود كه مردان بدانند كتب مربوط به زنان و مردان داراي جهت‌گيري‌هاي بي‌طرفانه است، لذا بايد به هر روش ممكن از حوق انساني زنان و ايمني مادران حمايت شود، تا جامعه نيز از سلامت بيشتري بهره‌مند شود.

سازمان ملل اعلام كرد: سالانه بيش از 500 هزار زن در دوران بارداري و حين زايمان جان خود را از دست مي‌دهند كه از اين تعداد، 99 درصد آن‌ها مربوط به كشورهاي در حال توسعه است.

به گزارش سرويس «زنان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در اين گزارش با اشاره به نقش مردان در سلامت زنان و مادران، از مردان خواسته شده در رابطه با وظايف اساسي خود، از جمله حمايت از حقوق زنان، به خصوص حقوق نسبي و حقوق مربوط به بهداشت نسبي آن‌ها دقت بيشتري داشته باشند.

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *