رفتن به نوشته‌ها

دادن حق یکطرفه ازدواج مجدد به مردان، جفا به زن

آمنه شیرافکن :

خاتمی، شاهروی را مجتهدی روشن ‌بین توصیف کرد و افزود: «قطعا آقای شاهرودی در این لایحه به موضوع عدالت توجه‌کرده‌‌اند چراکه ایشان را مجتهدی روشن‌نگر می‌بینم.»وی همچنین تاکید کرد: «این‌که واقعا به زنان ما جفا شده است و دادن حق یکطرفه به مرد خیلی جاها سبب می‌شود که به زنان ستم شود، موضوعی آشکار است.»وی افزود: «این‌که مجوز ازدواج مجدد مرد با اجازهء زن صورت گیرد چیز بسیار جالبی است و البته امیدوارم که از نظر شرعی نیز مراتب امر دیده شود که البته با اعتقادی که به آقای شاهرودی دارم مطمئنم که ایشان از نظر شرعی و قانونی نیز به این موضوع توجه کرده‌اند.»کم‌تر از یک ماه گذشته لایحه‌ای برای حفظ کیان خانواده از طرف قوهء قضاییه به دولت ارایه شد. براساس یکی از بندهای این لایحه مردان می‌توانند بدون اجازهء همسر اول و با کسب اجازه از دادگاه ازدواج مجدد کنند. این در حالی است که تا پیش از این در قوانین ایران ازدواج مجدد مردان به اجازهء همسر اول منوط بود.این لایحه تا چندی دیگر در مجلس شورای اسلامی جهت تصویب مورد بررسی قرار می‌گیرد. تاکنون گروه‌های مختلف فکری نسبت به طرح این لایحه واکنش نشان داده‌اند.

جناب سید محمد خاتمی، رییس موسسهء بین‌‌المللی گفت‌وگوی تمدن‌ها معتقد است که دادن اجازه و حق یکطرفه به مرد برای ازدواج مجددجفایی بزرگ در حق زنان است.

رییس‌جمهوری پیشین در گفت‌وگو با «سرمایه» دربارهء لایحهء جدید قوهء قضاییه با عنوان حمایت از خانواده گفت: <اگرچه این لایحه را نخوانده‌ام اما با توجه به آگاهی و اشرافی که آقای شاهرودی دارند حتما در آن موارد سنجیده‌ای عنوان شده است.>………………….

منتشر شده در اخبارحقوق زنان

اولین باشید که نظر می دهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *