رفتن به نوشته‌ها

آمار عجیب چند‌همسری لجام گسیخته در کشورهای

 به گزارش سرویس بین‌الملل «بازتاب»، به نقل از «بی.بی.سی»، مردم کشور‌های غربی نسبت به مردم کشورهای در حال توسعه، بیشتر به تنوع روابط جنسی متمایلند. در حالی که در همه جای جهان تک‌‌همسری رایج است، در کشورهای ثروتمند، داشتن شرکای جنسی متعدد، بسیار بیشتر از دیگر کشورهاست! بنا بر تحقیقی که توسط «Lancet» منتشر شده، این آمار به رغم میزان بالای انتقال ایدز از راه رابطه جنسی در کشورهای در حال توسعه است. مسئولان مدرسه لندنی «Hygiene» به همراه عده‌ای از محققان «Tropical Medicine» برای بررسی این موضوع به تحقیق در ۵۹ کشور پرداختند. آنان می‌گویند فاکتورهایی مانند فقر و بی‌ثباتی نسبت به بی‌بندوباری، نقش بیشتری در انتقال بیماری‌های جنسی دارند. اما بنا بر یافته‌های این تیم، برخلاف تصور عموم، نوجوانان تمایل کمتری به برقراری رابطه جنسی دارند که این میزان در سه دهه اخیر بی‌سابقه بوده است. تقریبا در همه جا روابط جنسی برای مردان و زنان بین پانزده تا نوزده سالگی آغاز می‌شود، در حالی که مردان غربی، زودتر به این کار روی می‌آورند. در انگلستان، میانگین سنی این رابطه بین زنان ۵/۱۷ و در مردان ۵/۱۶ سال است. تعداد افرادی که در سال گذشته با چند نفر رابطه داشته‌اند، در کشورهای توسعه‌یافته بسیار بالا بوده است و حتی در بعضی نقاط به یک‌سوم جمعیت زیر ۲۵ سال می‌رسد، در حالی که برای مثال؛ در آفریقا، تنها درصد بسیار کمی این‌گونه بوده‌آند. در میان مجردها، غربی‌ها بسیار فعال‌تر از دیگران بوده‌اند. دوسوم مردان و زنان آفریقایی مجرد اعلام کرده بودند که به تازگی رابطه داشته‌اند، در حالی که این میزان در کشورهای توسعه‌یافته سه‌چهارم بوده است. محققان این نتایج را شوکه‌کننده می‌دانند، اما پروفسور «کی ولینگز»، نویسنده گزارش تحقیق، می‌گوید: «این نشان می‌دهد که فاکتورهای اجتماعی مانند فقر، بی‌ثباتی و تساوی جنسی، می‌تواند فاکتوری قوی در عدم سلامت جنسی باشد تا بی‌بندوباری». او اضافه کرد: «انتخاب شعارهای سلامت عمومی، نیازمند آن است که تحت مفهوم اپیدمولوژی باشد تا افسانه‌ها و قواعد اخلاقی». یک محقق انگلیسی دیگر گفته است: باید کار زیادی در زمینه سلامت روابط جنسی انجام شود، ولی نمی‌شود وضعیت ما را با کشورهای در حال توسعه مقایسه کرد، چرا که در آنجا به دست آوردن وسایل جلوگیری از بارداری به دلایل گوناگون اقتصادی و فرهنگی مشکل است.

نتایج آمارگیری یک گروه پژوهشی در انگلیس، بیانگر آن است که بی‌بند‌وباری و ارتباط جنسی با چند نفر، در جوامع توسعه‌یافته بسیار بیشتر از کشورهای در حال توسعه است. این بهره‌کشی از زنان، در حالی است که چند‌همسری نظام‌مند جوامع سنتی با انتقاد شدید آنان به بهانه احقاق حقوق زنان و تساوی جنسی همراه شده است.

بنا بر تحقیقی که توسط «Lancet» منتشر شده، این آمار به رغم میزان بالای انتقال ایدز از راه رابطه جنسی در کشورهای در حال توسعه است.

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *