رفتن به نوشته‌ها

آمار عجيب چند‌همسري لجام گسيخته در كشورهاي

 به گزارش سرويس بين‌الملل «بازتاب»، به نقل از «بي.بي.سي»، مردم كشور‌هاي غربي نسبت به مردم كشورهاي در حال توسعه، بيشتر به تنوع روابط جنسي متمايلند. در حالي كه در همه جاي جهان تك‌‌همسري رايج است، در كشورهاي ثروتمند، داشتن شركاي جنسي متعدد، بسيار بيشتر از ديگر كشورهاست! بنا بر تحقيقي كه توسط «Lancet» منتشر شده، اين آمار به رغم ميزان بالاي انتقال ايدز از راه رابطه جنسي در كشورهاي در حال توسعه است. مسئولان مدرسه لندني «Hygiene» به همراه عده‌اي از محققان «Tropical Medicine» براي بررسي اين موضوع به تحقيق در 59 كشور پرداختند. آنان مي‌گويند فاكتورهايي مانند فقر و بي‌ثباتي نسبت به بي‌بندوباري، نقش بيشتري در انتقال بيماري‌هاي جنسي دارند. اما بنا بر يافته‌هاي اين تيم، برخلاف تصور عموم، نوجوانان تمايل كمتري به برقراري رابطه جنسي دارند كه اين ميزان در سه دهه اخير بي‌سابقه بوده است. تقريبا در همه جا روابط جنسي براي مردان و زنان بين پانزده تا نوزده سالگي آغاز مي‌شود، در حالي كه مردان غربي، زودتر به اين كار روي مي‌آورند. در انگلستان، ميانگين سني اين رابطه بين زنان 5/17 و در مردان 5/16 سال است. تعداد افرادي كه در سال گذشته با چند نفر رابطه داشته‌اند، در كشورهاي توسعه‌يافته بسيار بالا بوده است و حتي در بعضي نقاط به يك‌سوم جمعيت زير 25 سال مي‌رسد، در حالي كه براي مثال؛ در آفريقا، تنها درصد بسيار كمي اين‌گونه بوده‌آند. در ميان مجردها، غربي‌ها بسيار فعال‌تر از ديگران بوده‌اند. دوسوم مردان و زنان آفريقايي مجرد اعلام كرده بودند كه به تازگي رابطه داشته‌اند، در حالي كه اين ميزان در كشورهاي توسعه‌يافته سه‌چهارم بوده است. محققان اين نتايج را شوكه‌كننده مي‌دانند، اما پروفسور «كي ولينگز»، نويسنده گزارش تحقيق، مي‌گويد: «اين نشان مي‌دهد كه فاكتورهاي اجتماعي مانند فقر، بي‌ثباتي و تساوي جنسي، مي‌تواند فاكتوري قوي در عدم سلامت جنسي باشد تا بي‌بندوباري». او اضافه كرد: «انتخاب شعارهاي سلامت عمومي، نيازمند آن است كه تحت مفهوم اپيدمولوژي باشد تا افسانه‌ها و قواعد اخلاقي». يك محقق انگليسي ديگر گفته است: بايد كار زيادي در زمينه سلامت روابط جنسي انجام شود، ولي نمي‌شود وضعيت ما را با كشورهاي در حال توسعه مقايسه كرد، چرا كه در آنجا به دست آوردن وسايل جلوگيري از بارداري به دلايل گوناگون اقتصادي و فرهنگي مشكل است.

نتايج آمارگيري يك گروه پژوهشي در انگليس، بيانگر آن است كه بي‌بند‌وباري و ارتباط جنسي با چند نفر، در جوامع توسعه‌يافته بسيار بيشتر از كشورهاي در حال توسعه است. اين بهره‌كشي از زنان، در حالي است كه چند‌همسري نظام‌مند جوامع سنتي با انتقاد شديد آنان به بهانه احقاق حقوق زنان و تساوي جنسي همراه شده است.

بنا بر تحقيقي كه توسط «Lancet» منتشر شده، اين آمار به رغم ميزان بالاي انتقال ايدز از راه رابطه جنسي در كشورهاي در حال توسعه است.

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *