رفتن به نوشته‌ها

ابراز نگرانی از ازدواج دختران افغان در سنین

این موسسه با بررسی یکی از بیمارستانهای بزرگ شهر کابل به این نتیجه رسیده است که ۲۴ درصد زایمانها در این مرکز درمانی، متعلق به مادران زیر ۱۹ سال است.

همچنین ارزیابیها از یک دبیرستان دخترانه در پایتخت افغانستان نیز نشان داده است که ده درصد دانش آموزان این مدرسه، یا متاهل بوده اند و یا دوران نامزدی را سپری می کرده اند.

موسسه با ارائه تحقیقاتی پیرامون وضعیت سنی ازدواج دختران افغان قصد دارد تا این مشکل را در سطحی وسیع مطرح کند و پیرامون راههای حل آن بررسی هایی را انجام دهد

رئیس موسسه مدیکا موندیال

سجیه بهگام از کارمندان موسسه مدیکا موندیال، در همایشی که به منظور بررسی وضعیت ازدواج دختران در سنین پایین دایر شده بود گفت که مساله ازداج دختران در سنین پایین در افغانستان مشکلی سرتاسری و جدی است.

خانم بهگام گفت که علی رغم اینکه سن قانونی ازدواج برای دختران در افغانستان ۱۶ سال است، اما تاکنون با پدیده ازدواج دختران در سنین پایین که پیامدهای سختی را برای آنان دارد، هیچ برخوردی نشده است.

همچنین خانم ریچل رییس موسسه مدیکا موندیال گفت که این موسسه با ارائه تحقیقاتی پیرامون وضعیت سنی ازدواج دختران افغان قصد دارد تا این مشکل را در سطحی وسیع مطرح کند و پیرامون راههای حل آن بررسی هایی را انجام دهد.

او گفت که موسسه مدیکا موندیال نتوانسته است به دلیل عدم ثبت ازدواج در مراکز اداری افغانستان آمار دقیقی پیرامون سنین ازدواج در افغانستان تهیه کند.

افغانستان از جمله کشورهایی است که بالاترین آمار مرگ و میر مادران در آن ثبت شده و برخی تحقیقات نشان می دهد که دلیل بخش قابل توجهی از این مرگ و میرها ازدواج در سنین پایین است.

موسسه مدیکا موندیال که به فعالیتهای بشر دوستانه در امور زنان می پردازد از سال ۲۰۰۲ فعالیتش را در افغانستان آغاز کرده است.

مدیکا موندیال که یک موسسه آلمانی مدافع حقوق زنان است از میزان ازدواج دختران در سنین پایین در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.
ارزیابی های این موسسه نشان می دهد که شمار زیادی از دختران افغان در سنین کمتر از شانزده سال و حتی گاهی در سنین ۹ و ۱۰ سال ازدواج می کنند و یا وادار به ازدواج می شوند.

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *