رفتن به نوشته‌ها

2 ميليون و 500 هزار جوان بالاي سن ازدواج در كشو

.

به گزارش خبرنگار اجتماعي فارس صبح امروز محمد علي وكيلي در نشستي مطبوعاتي با اشاره به اينكه در طرح تسهيل ازدواج آسان 150 پيشنهاد راهبردي به مجلس ارايه شده است،‌ افزود: در حال حاضر 20 ميليون جوان بالاي 20 سال در كشور وجود دارد و اين در حالي است كه در بهترين شرايط كه در سال گذشته بود آمار ازدواج زير 600 هزار نفر است.
وي با تاكيد بر اينكه در حال حاضر 65 درصد از دانشجويان دختر و 35 درصد پسر هستند، گفت: در سالهاي آينده به دليل اين آمار فعلي 75 درصد از دختران تحصيل كرده با افرادي ازدواج مي كنند كه از نظر تحصيلات و موقعيت اجتماعي همسان آنها نيستند.
ازدواجهاي دانشجويي از سال 76 با 60 زوج دانشگاه شهيد بهشتي آغاز شد، افزود: ازدواجهاي دانشجويي در سال سوم فعاليت خود فراگير شد و روز به روز نيز بر آمار دانشجويان خواستار شركت در اين طرح افزوده شد به طوريكه در سال گذشته آمار ازدواجهاي دانشجويي به 30 هزار زوج افزايش يافت.
وي با تاكيد براينكه هدف از ازدواجهاي دانشجويي تسهيل در امر ازدواج و فرهنگ سازي ازدواج آسان بود، گفت: يكي از بحرانهاي جامعه بالا رفتن سن ازدواج است.
دبير ستاد ازدواج دانشجويي با اشاره به اينكه در حال حاضر ميانگين سن ازدواج بالاي 29 سال است، افزود: در حال حاضر ميانگين سني ازدواجهاي دانشجويي 23 سال است كه حدود 13 درصد از اين آمار در سالهاي اول هر دو دانشجو بودند اما در سال گذشته اين آمار به 38 درصد رسيده است و در62 درصد مابقي يكي از دو زوج دانشجو بودند.
وي با تاكيد بر اينكه در سال گذشته 26 درصد از دانشجويان پروسه همسر يابي را در محيط دانشگاه طي كرده اند، گفت: 74 درصد از جامعه 30 هزار زوجي در پروسه همسر يابي از نمادهاي خانوادگي پيروي كردند.
وكيلي با اشاره به اينكه بر اساس تحقيقات صورت پذيرفته نرخ طلاق در ازدواجهاي دانشجويي كمتر از يك درصد است، افزود: در سال گذشته طي تحقيقي كه دو استاد دانشگاه با همكاري سازمان ثبت احوال داشتند مشخص شد كه از 5 هزار جمعيت آماري از بين 94 هزار واقعه ازدواج 5 هزار و 37 مورد طلاق صورت پذيرفته است.
وي با تاكيد بر اينكه استقبال دانشجويان بيش از ظرفيت ستاد ازدواج دانشجويي است، گفت: در سال گذشته 180 هزار ساعت نفر كارگاه آموزشي براي دانشجويان در نظر گرفته شد كه اين آمار در سال جاري به 250 هزار ساعت افزايش مي يابد همچنين در سال جاري آمار سكه هاي اهدايي از 14 هزار سكه به 25 هزار سكه افزايش يافته است و سقف ازدواج دانشجويي امسال 30 هزار نفر است.

دبير ستاد ازدواجهاي دانشجويي:

خبرگزاري فارس: دبير ستاد ازدواجهاي دانشجويي با تاكيد بر اينكه در حال حاضر دو ميليون و 500 هزار جوان بالاي سن ازدواج در كشور وجود دارند كه ازدواج نكرده اند،‌گفت: بر اساس آمار موجود بايد سالي 750 هزار واقعه ازدواج داشته باشيم كه در زمان حاضر در بهترين حالت سالي 600 ازدواج است و اين يعني 300 هزار نفر به جمعيت ازدواج نكرده اضافه مي‌شود

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *