رفتن به نوشته‌ها

فاصله سنی فرزندان با والدین

وقتی همسن بچه هایتان هستید :

فاصله سنی پدر و مادر با بچه ها نباید آنقدر کم باشد که خانواده رسما به همزیستی مسالمت آمیز ۳ کودک در کنار هم تبدیل شود. وقتی زن و شوهری در سن خیلی پایین بچهدار میشوند یعنی قبل از اینکه آمادگی روحی و ذهنی برای پدر و مادر شدن را داشته باشند و قبل از اینکه به بلوغ کافی برای والد شدن برسند، شرایط خانواده درست مثل این میشود که ۳ کودک مشغول زندگی در کنار هم هستند.

به همین دلیل بازیها و درگیریهای روانی در میان آنها بیشتر دیده میشود. مثلا پدر نمیتواند با دخترش کنار بیاید و مادر هم نمیتواند بین این دو در نقش یک والد موفق ظاهر شود. در این خانوادهها لجبازیهای دسته جمعی و دعوا بین پدر و مادر و کودکان اغلب بیشتر از سایر خانواده ها به چشم میخورد. از سوی دیگر ساختار خانواده دست خوش تغییر میشود.

چرا که قاعده بر این است که برای اجرای بهتر سبکهای فرزندپروری والدین باید در بالای هرم خانواده جا بگیرند و فرزندان در قاعده آن؛ این در حالی است که در این شرایط به خاطر اختلاف سنی کم بین والدین و کودکان، غالبا چنین ساختاری شکل نمیگیرد.

وقتی دیر بچه دار میشوید:

ویژگیهای شخصیتی افراد در سنین مختلف تغییر میکند و در هر دوره مشخصات و نیازهای خاص خودش را دارد. بر اساس همین قاعده معمولا افرادی که در سنین بالای ۳۵ و ۴۰ سال پدر و مادر شدن را تجربه میکنند والدشان نسبت به دیگران بسیار پررنگ تر ظاهر میشود. به همین دلیل اغلب حساسترند و حتی بیش از اندازه حمایت گر میشوند.

به عبارت دیگر یا خیلی حمایت گرند یا خیلی احساسی. حال آنکه حمایت افراطی خواهناخواه مانع رشد بخشی از توانمندی ها در کودک میشود. کودک در این شرایط نمیآموزد که چطور به توافق و تفاهم برسد. نه گفتن و نه پذیرفتن را یاد نمیگیرد و در عین حال ریسک پذیری و نیروی جسارت ورزی در او پایین میآید.

از سوی دیگر پدر و مادر در این سن اغلب همه چیز را در سبد کودک شان میگذارند و همین باعث میشود ناخودآگاه ترس از دست کودک را به او منتقل کنند. در نتیجه کودک با اضطراب جدایی رشد میکند.

این پدر و مادرها به دلیل والد بودن بیش از حدشان بسیار کنترل گرند در نتیجه بیش از حد معمول، مراقب فرزندشان هستند. همین رفتارهای افراطی به طور ناخودآگاه کودک را از مسیر طبیعی رشد منحرف میکند.

منتشر شده در اخبار کودکان و جوانانخواندنی ها

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *