رفتن به نوشته‌ها

۴۳ هزار ازدواج زیر ۱۵ سال در سال ۸۹

 رییس انجمن مددکاران افزود: این ازدواج‌ها گاهی تحمیلی است و در درون خانواده‌هایی با شرایط همچون فقر رخ می‌دهد و برخی خانواده‌ها با تحمیل شرایط به دختر او را بر سر سفره عقد می‌نشانند. وی ادامه داد: آنچه که مهم است این است که هیچ کس ازدواج در این سنین را تجویز نمی‌کند و حد اقل انتظار ما این است که حداقل دفاتر ثبت، این ازدواج‌ها را ثبت نکنند. برخی دفاتر ثبت حتی قانون را هم رعایت نمی‌کنند و ناظران دفاتر ثبت نظارت جدی ندارند.

وی گفت: افراد در سنین پایین نه با حقوق خود آشنایی دارند و نه با حقوق جنس مخالف خود و نه می‌توانند مادر باشند و نه پدر و این موضوع بسیار ناراحت کننده است و اینکه مدیرکل ثبت احوال این خبر را اعلام کردند باید به وی تبریک بگوییم چرا که شهامت انتشار خبر را داشته اند و قطعا این خبر دلسوزان اجتماعی و فرهنگی را به حرکت وا خواهد داشت. وی اضافه کرد: برخی بچه‌ها در خانواده‌هایی زندگی می‌کنند که بدون خواست خودشان ازدواج می‌کنند و این شرایط به آنها تحمیل شده است و طلاق، همسر آزاری، بزهکاری و بسیاری از آسیبهای اجتماعی نتیجه ازدواج در سنین پایین است و لازمه یک ازدواج موفق رسیدن به بلوغ اجتماعی است.

بیکاری سرآغاز تولد آسیب‌های اجتماعی

همچنین نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس شورای اسلامی‌بیکاری را علت بسیاری از جرایم و آسیب‌های اجتماعی خواند و گفت: بیکاری بسیاری از معضلات اجتماعی مانند اعتیاد، فروپاشی بنیان خانواده‌ ، طلاق وسرقت را به دنبال دارد.

عزت‌الله یوسفیان ملا در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، اظهار داشت: اگر مشکل بیکاری رفع گردد؛ میزان وقوع بسیاری از معضلات اجتماعی و جرایم به حداقل ممکن کاهش می‌یابد زیرا بسیاری از مجرمان، بیکاری و مشکلات ناشی از آن را دلیل اصلی بزهکاری خود بیان می‌کنند.عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی‌در ادامه افزود: داشتن شغل فقط به معنای داشتن درآمد نیست. زمانی که یک فرد دارای شغلی مناسب است؛ از جرایم و بزهکاری‌ها دوری می‌کند. اگر دولت بودجه ای را برای رفع بیکاری و اشتغال‌زایی در نظر بگیرد؛ در واقع سرمایه‌گذاری کرده است.

وی با بیان این که وعده‌ دادن در مورد رفع بیکاری و اشتغال‌زایی کمکی به حل مشکل نمی‌کند، اعلام کرد: اشتغال‌زایی نیاز به زیرساخت‌ دارد و تا زمانی که بستر ایجاد شغل فراهم نباشد هر وعده ای در این خصوص بی معنا بوده و به نتیجه نخواهد رسید.یوسفیان ملا با تاکید بر اینکه وعده دادن در مورد اشتغال‌زایی باید پایه و اساس درستی داشته باشد، گفت: دولت نباید وعده‌ای در مورد اشتغال‌زایی و رفع بیکاری به مردم بدهد که توان انجام آن را نداشته باشد؛ زیرا مردم روی حرف مسئولان حساب می‌کنند و اگر وعده‌ها عملی نشود؛ بدبینی و دلسردی مردم را به همراه خواهد داشت.

این نماینده مجلس نهم با مد نظر قرار دادن تعطیلی واحدهای تولیدی افزود: در حال حاضر شاهد بیکاری خیل عظیمی‌از نیروهای انسانی هستیم. کارگران هر روز مقابل مجلس و فرمانداری‌ها تجمع کرده و نسبت به پرداخت نشدن حقوق شان و تعطیلی کارخانه‌ها معترض هستند؛ در چنین شرایطی باید پیش از دادن وعده به منظور اشتغال‌زایی، به فکر رفع بیکاری بود.وی با اشاره به میزان سرمایه‌گذاری صورت گرفته برای اشتغال‌زایی اظهار داشت: میزان بسترسازی صورت گرفته و زیرساخت‌های تهیه شده برای تولید و میزان رشد تولید ناخالص ملی، مسیر و روند اشتغال زایی را برای ما به خوبی تبیین می‌کند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی‌شعار دادن برای اشتغال‌زایی را راحت و آسان خواند و گفت: البته عمل کردن به این شعارها کار دشواری است؛ زیرا نمی‌توان هر کاری را به منزله شغل تلقی کرد. باید آگاه بود که اشتغال تعریف خاص خود را بر اساس نیازها و ساختار یک جامعه دارد.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: متاسفانه در برخی خانواده‌ها ازدواج در سنین پایین انجام می‌شود و در سال ۸۹ حدود ۴۳هزار نفر ازدواج زیر ۱۵ سال داشته ایم که ثبت هم شده است. معتقدم ازدواج در سنین پایین عوارضی چون همسرآزاری و طلاق را در پی دارد.

موسوی چلک رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در گفت و گو با ایلنا، با ابراز تاسف از ثبت ازدواج در سنین پایین توسط دفاتر ثبت گفت: سن ازدواج در کشور ما برای دختران حداقل ۱۳ سال است و مهم این است که سن اعلام شده هم پایین است چرا که دختر ۱۳ ساله خودش بچه است. نمی‌تواند وظایف مادری و همسری را به درستی ایفا کند. وی تاکید کرد: چگونه یک کودک می‌تواند خانواده را مدیریت کند، مادر شود، بچه داری کند؟ به همین دلایل ما شاهد کش و قوس‌های زیادی در زمان تصویب این قانون بودیم. موسوی چلک اظهار داشت: در سال ۸۹ حدود ۴۳هزار نفر ازدواج زیر ۱۵ سال داشته ایم که ثبت هم شده است. ممکن است برخی دیر شناسنامه گرفته اند و افرادی نیز در خانواده‌هایی با شرایط خاص زندگی می‌کنند.

منتشر شده در اخباراخبار حقوقی خانوادهحقوق زنان

اولین باشید که نظر می دهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *