رفتن به نوشته‌ها

نارضایتی جنسی علت جدایی و طلاق

پژوهشی كه چند سال پیش در یكی از شهرهای غربی ایران به انجام رسید نشان داد كه بیش از 90% زنان متاهل شهری هیچگاه در عمر خود ارگاسم (اوج لذت جنسی) را تجربه نكرده اند.

اغلب افراد متاهل (اعم از زنان یا مردان) گمان می كنند كه رابطه جنسی خدمت و وظیفه ای  است كه توسط زنان به شوهرانشان داده می شود و در اصل به منظور تامین آسایش مردان صورت می گیرد و البته ممكن است تا حدودی زنان را نیز هیجان زده كند. در این تفكر غالب ، رضایتمند بودن زنان ملاك عمل نیست و آنها چه تمایل داشته باشند و چه نداشته باشند، شرعاً موظف به تمكین جنسی در برابر شوهری كه نفقه می پردازد هستند. (البته این برداشتی غیر واقعی از شرع می باشد)

البته در مورد مردان هم وضع چندان رضایت بخش نیست . زیرا اكثراً مبتلا به پاره ای مشكلات روانی – جنسی نظیر خروج زودرس منی یا تحریك ناقص آلت تناسلی می باشند و یا غالباً از تكنیكهای صحیح آمیزشی استفاده نمی كنند لذا حاصل فعالیت جنسی شان در بسیاری مواقع یك ارگاسم كامل و با مدت زمان كافی نمی باشد.

رابطهء جنسی مطلوب آنست كه در یك زمان منجر به رضایت كامل و كسب لذت ماكزیمم در هر دو طرف شود و ارگاسم زن و شوهر همزمان شود.موفقیت در این امر سمبل موفقیت در زندگی زناشویی است و نادیده گرفتن احساسات و نیازهای یكدیگر در این مورد سمبل بی توجهی به یكدیگر در زندگی است البته بیشتر این برداشتها در سطح ناخوداگاه رخ می دهد ولی تاثیر عمیق آن بر رابطهء دو طرف باقی می ماند و در دراز مدت به عاملی پنهان برای شعله ور تر شدن اختلافات زناشوئی مبدل می شود .

ارگاسم یا اوج لذت جنسی یكی از موهبتهای بزرگ الهی است كه موجب رفع بسیاری از تنشهای درونی و كسب آرامش روانی می شود. این پدیده یك تخدیر یا نشئة سازی طبیعی است كه در زندگی پر تنش امروز همچون آبی برآتش التهابات درونی انسان عمل كرده و در صورتی كه بطور كامل و به مدت كافی و به دفعات مناسب حاصل شود به سلامت روان كمك شایانی می كند.

زن نیز همچون مرد به این عامل آرامبخش نیاز دارد. اما مراحلی كه او برای رسیدن به این حالت باید پشت سر بگذارد با مرد متفاوت است . او باید اولاً از انگیزه و میل كافی برای فعالیت جنسی برخوردار باشد كه مسایلی چون اضطراب یا اختلاف با همسر یا نامطلوب بودن ظاهر همسر(مثلاً بوی بد پا یا دهان او) یا سابقهء برخی رفتارهای جنسی مرد كه از نگاه زن ناخوشایند بوده است این میل و انگیزه را كم می كند. گذشته از این او برای رسیدن به آمادگی لازم برای ارگاسم به زمان بیشتر و تحریكات ملایم و متوالی نیاز دارد و مرد با صرف حوصله باید آمادگی لازم را در وی به وجود بیاورد و به سلایق وی احترام بگذارد و اساساً نحوه و زمان فعالیت جنسی باید مورد توافق دو طرف باشد. البته زن نیز باید نیازهای شوهر را در نظر بگیرد و با او برای دستیابی به یك ارگاسم موفق و همزمان همكاری كند.

از آنجا كه نیاز جنسی از قویترین نیازهای درونی بوده و رابطه  تنگاتنگی با ناخودآگاه انسان دارد عدم رعایت نكات فوق الذكر به اختلالات پنهان وعمیقی در روابط زوجین منتهی می شود كه می توان به تنفر از همسر ، دلخوری ، حسادت و رقابت برای سركوب یكدیگر، مقصر دانستن همسردر بسیاری از مشكلات زندگی، حس انتقام گیری ناخودآگاه ، احساس تحقیر شدن توسط همسر، احساس عدم اعتماد به نفس، احساس شیئ بودن و ملعبه واقع شدن و احساس مورد بی اعتنایی واقع شدن اشاره نمود.

این مشکلات از طرف سایر تنش ها و اختلافات، تقویت شده یا در قالب آنها تجلی و بروز می یابد و شكاف بین همسران را رفته رفته عمیق تر می سازد. و یکی از عوامل اصلی طلاق را پایه ریزی می کند ؛ چیزی که شاید کسی آشکارا به آن اعتراف نکند.

منبع: مجله پزشکی مادر

در ایران 40% طلاق ها به علت عدم رضایت جنسی صورت می گبرد. امروزه البته این رقم شاید بیشتر هم شده باشد.این پدیده هر چند ممكن است در نظر اول عجیب و یا باورنكردنی به نظر برسد و شاید به نظر پاره ای متشرعین ، بیش از حد متاثر از مكتب فروید باشد یا به نوعی ساده كردن مسئله طلاق به نظر برسد، ولی از دیدگاه بسیاری از صاحب نظران، امری نزدیک  به واقعیت و انكار ناپذیر است.

""

روانپزشك مشهور و استاد گرانقدر دكتر محمد مجد معتقدند عدم رضایت جنسی خصوصاَ در جامعه ما از شیوع  بالائی برخورداراست. اكثر زنان و مردان متاهل از روابط جنسی خود لذت كامل و كافی را نمی برند. این مسئله حداقل در مورد زنان به شدت صادق است….

منتشر شده در اخبار طلاق

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *