رفتن به نوشته‌ها

تفاوت‌های مشکل‌ساز

در این تحقیق مشخص شد که اگر تحصیلات یا طبقه اجتماعی زن نسبت به مرد پایین‌تر باشد کمتر مشکل ایجاد می‌کند تا این‌که مرد دارای تحصیلات کمتر و یا طبقه پایین‌تر باشد. در عین حال، برخی جامعه‌شناسان نیز بر این باورند که اگر یکی از دو نفر در فرآیند ازدواج دارای خوی سلطه‌جو باشد و دیگری سلطه‌پذیر، مانعی در ازدواج آنان مطرح نیست اما اگر هردو دارای منشی یکسان باشند ازدواج آنها موفق نخواهد بود.

بنابراین توصیه می‌شود افراد از طبقاتی که به هم نزدیک‌تر هستند با یکدیگر ازدواج کنند چرا که اختلاف در ارزش‌ها و باورها زمینه بروز اختلافات را پدید می‌آورد. در حال حاضر در ایران ازدواج به ابزار و وسیله تحرک اجتماعی تبدیل شده‌است و بسیاری از خانواده‌ها درصدد این هستند که با وصلت با خانواده متمول به طبقه بالاتر اجتماعی صعود کنند که این گونه پیوندها معمولا با موفقیت همراه نیست. بنابراین ازدواج براساس تفاوت فاحش طبقاتی همیشه عاقبت خوش فیلم‌های هندی را ندارد.

ازدواج دو فرد از دو طبقه اجتماعی متفاوت بهم پیوند می‌دهد و این خیلی طبیعی است که شما با دنیای جدیدی که رو به رو شده‌اید، احساس غریبگی کنید. بد نیست بدانید که نتایج یک نظرسنجی که اخیراً در دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شد، نشان داد مهم‌ترین عامل اختلاف خانوادگی دانشجویان متأهل، اختلاف طبقاتی و تفاوت در سلیقه است.

طبقه در کشور ما بیشتر به لحاظ مالی و اقتصادی تقسیم‌بندی می‌شود اما اختلاف طبقه مطرح‌کننده عوامل دیگری از جمله اختلاف فرهنگ و تحصیلات است. تاثیرات منفی ناشی از اختلاف طبقاتی بر زوجین بیشتر به لحاظ فرهنگی است چرا که به دلیل نوع دیدگاه‌ها، باورها و تربیت حاکم بر یک طبقه اجتماعی، تفاهم کمرنگ‌تر جلوه می‌کند.

منتشر شده در اخبار خانوادهسایر

اولین باشید که نظر می دهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *