رفتن به نوشته‌ها

روزانه یک مادر ایرانی در حین زایمان می میرد

وی خاطرنشان می کند: استفاده از غذاهای پرچرب و ادویه جات متعدد، اضافه کردن نمک به هنگام غذا خوردن، مصرف مداوم قند و شکر و شیرینی از جمله عادات غذایی است که به مرور زمان موجب ابتلای مادران حامله به بیماریهای حین زایمان، قلبی و عروقی و در برخی موارد مرگ مادر یا نوزاد می شود.
این متخصص نازایی و کارشناس زایمان بدون درد از استعمال دخانیات، چاقی، دیابت و فشارخون به عنوان موارد مستعد کننده ابتلا به بیماریهای حاد و خطرناک زنان نام برده و می افزاید: مرگ مادران حین زایمان و یا مرگ جنین ازجمله عوارض روی آوری زنان به این عادات غیرعلمی است که باید با آنها به طور جدی مقابله شود.
دکتر طباطبایی با تأکید بر همکاری بین بیمارستانها و مراکز آموزشی در بحث آموزش متذکر می شود: در کنار اطلاع رسانی مؤثر، در صورتی که دانشگاه های علوم پزشکی و بخشهای تخصصی زنان و مامایی ورود بیشتری به حوزه سلامت زنان داشته باشند، می توانند ضمن افزایش تأثیر آموزش آموزه های خود را به روز کرده و در توسعه سلامت کشور نیز مؤثر باشند.
این کارشناس نظام سلامت در پایان بیان می کند: گرچه از نظر دسترسی به آب سالم نیز بیش از ۳درصد از مردم شهرستانهای ایران آب سالم در اختیار ندارند و لازم است این مشکل مهم حل شود، اما از سوی دیگر باید آموزش همگانی اجباری شود، پسران و دختران دوره های ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان را طی کنند و زن و مرد از نظر تحصیلات دانشگاهی با یکدیگر برابر شوند تا به استانداردهای مندرج در هزاره سوم دست یابیم.

نیاز به عزم ملی در کاهش مرگ و میر مادران

دکتر احمد کوشا کارشناس شبکه های بهداشتی و درمانی و مشاور وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این باره به گزارشگر ما می گوید: واقعیت این است که امکان کاهش این آمار به تنهایی از سوی وزارت بهداشت امکان پذیر نیست و لازم است دیگر دستگاه ها و سازمانهای مرتبط با ارتقای شاخصهای بهداشتی- درمانی نیز در این زمینه نظام سلامت را یاری دهند.این کارشناس نظام سلامت متذکر می شود: به اهداف برنامه هزاره براساس برنامه های سازمان جهانی بهداشت(who) باید توجه داشته باشیم، اگرچه در بحث کاهش میزان مرگ و میر مادران از این برنامه جلوتر هستیم اما باید برنامه هایی برای کاهش مرگ و میر نوزادان نیز طراحی کنیم تا به آمار مورد نظر برنامه هزاره دست یابیم.
وی همچنین با یادآوری طرحی در مورد مادرانی که دارای زایمانهای مشکل هستند، از جمله زایمان در سنین بالای ۳۵ سال یا کسانی که زمینه بیماریهای خاص یا زایمانهای سخت دارند، افزود: به منظور پوشش و خطر زایمان در این گونه افراد چند هفته قبل از زایمان آنان همراه با خانواده خود به مکان هایی در نزدیکی مراکز درمانی منتقل می شوند و یا مادران یاد شده با اسکان در اتاق انتظار زایمان تحت نظر پزشک و ماما قرار می گیرند که خوشبختانه با اجرای این طرح تاکنون وزارت بهداشت توانسته است تعداد قابل توجهی از مرگ و میر مادران را کاهش دهد.
گرچه این امر با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی در حال انجام است اما انجام اقدامات بهداشتی- درمانی بدون زیرساختهای مورد نیاز از سوی سایر دستگاهها قابل انجام نیست.
کارشناس شبکه های بهداشتی و درمانی و مشاور وزارت بهداشت درباره تفاوت ایران با شاخصهای بهداشتی، درمانی سایر کشورها بویژه در بحث کاهش مرگ و میر مادران حین زایمان خاطرنشان می کند: در انگلستان ۸ مرگ و میر مادر در هر ۱۰۰هزار زایمان، در آمریکا ۱۱مرگ مادر نسبت به ۱۰۰هزار زایمان و در ایران ۲۵مرگ مادر به نسبت ۱۰۰هزار زایمان رسیده ایم که باید برای کاهش این آمار هنوز هم تلاش شود.

روزنامه قدس: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی چندی پیش با ارایه آماری از مرگ ۳۰۰ مادر در سال گذشته در کشور به دلیل عوارض زایمان خبر داده است.

دکتر مرضیه وحید دستجردی گفته است: متأسفانه روزانه بیش از یک مرگ مادر در کشور بر اثر زایمان اتفاق می افتد که این آمار در کشورهای پیشرفته ۷ در ۱۰۰ هزار است.
دکتر سید هاشم طباطبایی، متخصص زنان و زایمان و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه آزاد در گفتگو با گزارشگر ما می گوید: نباید اهمیت عادات غذایی در ابتلا به بیماریهای حین زایمان را نادیده گرفت به همین دلیل لازم است وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این زمینه اطلاع رسانی جامع و کاملی را برای مادران حامله در دستور کار خود قرار دهد.

منتشر شده در آمار و گزارش

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *