رفتن به نوشته‌ها

بيش از30 درصد بي‌خانمانها همسرانشان را طلاق

مدير امور آسيبهاي اجتماعي شهرداري تهران:
دومين مركز نگهداري موقت بي‌خانمانها راه‌اندازي مي‌شود
بيش از30 درصد بي‌خانمانها همسرانشان را طلاق داده‌اند سرويس: آسيب‌هاي اجتماعي
1384/02/17
05-07-2005
14:12:26
8402-06535: کد خبر

خبرگزاري دانشجويان ايران – تهران
سرويس: آسيب‌هاي اجتماعي

مدير امور آسيبهاي اجتماعي شهرداري تهران گفت: از سوم آذر سال گذشته تا 31 فروردين امسال 948 بي‌خانمان و كارتن‌خواب از سطح شهر جمع‌آوري و از اين تعداد 723 نفر ترخيص شدند.

«محمدر رضا فردين» در گفت‌وگو با خبرنگار «شهري» خبرگزاري دانشجويان ايران بيشترين سن بي‌خانمانهاي جمع‌آوري شده را 34 تا 43 سال و اغلب آنها ــ حدود 295 تن‌ــ را داراي تحصيلات ابتدايي عنوان كرد و افزود: 452 نفر از بي‌خانمانها مجرد بوده و 205 نفر نيز همسران خود را طلاق داده‌اند.

مدير امور آسيبهاي اجتماعي شهرداري تهران تصريح كرد: 440 نفر از بي‌خانمان‌ها و كارتن‌خوابها نيز اعتياد و 248 نفر سابقه كيفري داشته‌اند، 188 نفر دچار بيماري رواني و‌ 603 نفر هم شهرستاني بوده‌اند.

وي افزود: بر اساس اظهارات بي خانمان‌ها 14 نفر از آنها مدرك ليسانس و بالاتر را داشتند، 20 نفر هم داراي مدرك فوق ديپلم بوده‌اند.

به گفته فردين از هفتم دي ماه سال گذشته تا آخر فروردين امسال 48 هزار و 108 نفر به گرمخانه‌هاي شهرداري تهران مراجعه و از خدماتي همچون پانسمان استفاده كردند.

وي افزود: در اين گرمخانه‌ها افراد پس از مراجعه و صرف يك وعده شام بر اساس طرح تنظيف، استحمام كرده و با لباس نو وارد چادر شدند.

به گفته فردين، بيشترين فراواني سني حضو ر افراد در گرمخانه‌ها 24 تا 33 سال بوده كه از تعداد مذكور 16 هزار و 808 نفر متاهل، 20 هزار و 200 نفر مجرد، 2 هزار و 176 نفر همسران خود را طلاق داده‌اند.

وي افزود: همچنين از كل مراجعه كنندگان به گرمخانه‌ها 10 هزار و 909 نفر سابقه كيفري، يك هزار و 524 نفر بيماري رواني، و 11 هزار و 396 نفر اعتياد داشتند و بيش از 90 درصد آنها شهرستاني بوده‌اند.

فردين با اشاره به جمع‌آوري كودكان خياباني از 20 تير ماه سال گذشته تا پايان فروردين امسال گفت: در اين مدت 14 هزار و 221 كودك از چهار پايانه تهران جمع‌آوري شدند كه بيشترين فراواني سني 15 تا 19 سال با 10 هزار و 462 نفر و 11 هزار و 519 كودك نيز شهرستاني بوده‌اند.

فردين تصريح كرد: كمترين سن كودكان خياباني 5 تا 9 سال و تعداد آنها 273 نفر بود كه با همكاري بهزيستي و خانواده‌ها ساماندهي شدند.

وي همچنين از راه‌اندازي دومين مركز نگهداري موقت افراد بي‌خانمان (كارتن‌خوابها) به مساحت 5 هزار مترمربع‌، ظرفيت 500 نفر و با صرف اعتباري در حدود يك ميليارد و 300 ميليون تومان تا پايان امسال در منطقه 12 شهرداري تهران خبر داد و با تاكيد بر استمرار ساماندهي كارتن‌خوابها و بي‌خانمانهاي تهران به ايسنا گفت: با راه‌اندازي اين مركز تقريبا مي‌توان مشكل كليه كارتن‌خوابها و افراد بي‌خانمان را به نحو موثري كاهش داد.

وي گفت: دومين مركز نگهداري موقت افراد بي‌خانمان طي سالهاي گذشته با صرف اعتباري در حدود 400 ميليون تومان آماده و تا 50 درصد تغيير كاربري داده كه با توجه مديريت شهري به امر آسيبهاي اجتماعي اين مركز به طور كامل راه‌اندازي خواهد شد.

مدير امور آسيبهاي اجتماعي شهرداري تهران تصريح كرد: زيربناي اين مركز 8 هزار مترمربع در دو طبقه است كه پس از راه‌اندازي مقرر شد تا يك طبقه به صورت گرمخانه و طبقه ديگر به عنوان مركز نگهداري افراد بي‌خانمان باشد.

فردين با بيان اين كه هم‌اكنون ساماندهي افراد بي‌خانمان و كارتن خواب در مركز نگهداري موقت اسلامشهر انجام مي‌شود، گفت: بيشتر كارتن‌خوابها و افراد بي‌خانمان مربوط به استانهايي به جز تهران و اغلب آنها بيكار يا از منزل طرد شده‌اند.

مدير امور آسيبهاي اجتماعي شهرداري تهران افزود: كارتن‌خوابها پس از جمع‌آوري به مركز اسلامشهر منتقل و پس از نظافت و دريافت لباس، به مدت يك هفته قرنطينه و توقف و سپس آزمايشهاي اعتياد بر روي آنها انجام و با مصاحبه و شناسايي به خانواده و يا مراكز ذيصلاح معرفي مي‌شوند.

وي با اشاره به اين كه گرمخانه‌هاي شهرداري در چهار جهت جغرافيايي در ساير فصل‌هاي سال هم فعال خواهد بود، افزود: عمده مراجعين به گرمخانه‌ها كارگران فصلي هستند كه براي كاريابي به تهران مهاجرت كرده‌اند كه در اين گرمخانه‌ها خدمات اوليه به آنها ارائه مي‌شود.

به گفته وي بر اساس برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده اين گرمخانه‌ها طي برنامه‌هاي بلندمدت تبديل به ساختمان مي‌شوند.

وي با بيان اين كه با گرم شدن هوا حضور افراد بي‌خانمان در سطح شهر زياد مي‌شوند، افزود: در فصل گرم سال مهاجرت براي كاريابي به تهران افزايش يافته و اين افراد شبها را در پارك‌ها و فضاي سبز سپري مي‌كنند.

مدير امور آسيب‌هاي اجتماعي شهرداري تهران تصريح كرد: متاسفانه برخي نوجوانان كه براي كاريابي به تهران مهاجرت مي‌كنند به دليل نداشتن آگاهي گرفتار باندهاي خلافكار مي‌شوند كه اين امر مشكلات فراواني را براي آنها و شهروندان در پي دارد.

مدير امور آسيبهاي اجتماعي شهرداري تهران گفت: از سوم آذر سال گذشته تا 31 فروردين امسال 948 بي‌خانمان و كارتن‌خواب از سطح شهر جمع‌آوري و از اين تعداد 723 نفر ترخيص شدند.

«محمدر رضا فردين» در گفت‌وگو با خبرنگار «شهري» خبرگزاري دانشجويان ايران بيشترين سن بي‌خانمانهاي جمع‌آوري شده را 34 تا 43 سال و اغلب آنها ــ حدود 295 تن‌ــ را داراي تحصيلات ابتدايي عنوان كرد و افزود: 452 نفر از بي‌خانمانها مجرد بوده و 205 نفر نيز همسران خود را طلاق داده‌اند.

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *