رفتن به نوشته‌ها

بیش از۳۰ درصد بی‌خانمانها همسرانشان را طلاق

مدیر امور آسیبهای اجتماعی شهرداری تهران:
دومین مرکز نگهداری موقت بی‌خانمانها راه‌اندازی می‌شود
بیش از۳۰ درصد بی‌خانمانها همسرانشان را طلاق داده‌اند سرویس: آسیب‌های اجتماعی
۱۳۸۴/۰۲/۱۷
۰۵-۰۷-۲۰۰۵
۱۴:۱۲:۲۶
۸۴۰۲-۰۶۵۳۵: کد خبر

خبرگزاری دانشجویان ایران – تهران
سرویس: آسیب‌های اجتماعی

مدیر امور آسیبهای اجتماعی شهرداری تهران گفت: از سوم آذر سال گذشته تا ۳۱ فروردین امسال ۹۴۸ بی‌خانمان و کارتن‌خواب از سطح شهر جمع‌آوری و از این تعداد ۷۲۳ نفر ترخیص شدند.

«محمدر رضا فردین» در گفت‌وگو با خبرنگار «شهری» خبرگزاری دانشجویان ایران بیشترین سن بی‌خانمانهای جمع‌آوری شده را ۳۴ تا ۴۳ سال و اغلب آنها ــ حدود ۲۹۵ تن‌ــ را دارای تحصیلات ابتدایی عنوان کرد و افزود: ۴۵۲ نفر از بی‌خانمانها مجرد بوده و ۲۰۵ نفر نیز همسران خود را طلاق داده‌اند.

مدیر امور آسیبهای اجتماعی شهرداری تهران تصریح کرد: ۴۴۰ نفر از بی‌خانمان‌ها و کارتن‌خوابها نیز اعتیاد و ۲۴۸ نفر سابقه کیفری داشته‌اند، ۱۸۸ نفر دچار بیماری روانی و‌ ۶۰۳ نفر هم شهرستانی بوده‌اند.

وی افزود: بر اساس اظهارات بی خانمان‌ها ۱۴ نفر از آنها مدرک لیسانس و بالاتر را داشتند، ۲۰ نفر هم دارای مدرک فوق دیپلم بوده‌اند.

به گفته فردین از هفتم دی ماه سال گذشته تا آخر فروردین امسال ۴۸ هزار و ۱۰۸ نفر به گرمخانه‌های شهرداری تهران مراجعه و از خدماتی همچون پانسمان استفاده کردند.

وی افزود: در این گرمخانه‌ها افراد پس از مراجعه و صرف یک وعده شام بر اساس طرح تنظیف، استحمام کرده و با لباس نو وارد چادر شدند.

به گفته فردین، بیشترین فراوانی سنی حضو ر افراد در گرمخانه‌ها ۲۴ تا ۳۳ سال بوده که از تعداد مذکور ۱۶ هزار و ۸۰۸ نفر متاهل، ۲۰ هزار و ۲۰۰ نفر مجرد، ۲ هزار و ۱۷۶ نفر همسران خود را طلاق داده‌اند.

وی افزود: همچنین از کل مراجعه کنندگان به گرمخانه‌ها ۱۰ هزار و ۹۰۹ نفر سابقه کیفری، یک هزار و ۵۲۴ نفر بیماری روانی، و ۱۱ هزار و ۳۹۶ نفر اعتیاد داشتند و بیش از ۹۰ درصد آنها شهرستانی بوده‌اند.

فردین با اشاره به جمع‌آوری کودکان خیابانی از ۲۰ تیر ماه سال گذشته تا پایان فروردین امسال گفت: در این مدت ۱۴ هزار و ۲۲۱ کودک از چهار پایانه تهران جمع‌آوری شدند که بیشترین فراوانی سنی ۱۵ تا ۱۹ سال با ۱۰ هزار و ۴۶۲ نفر و ۱۱ هزار و ۵۱۹ کودک نیز شهرستانی بوده‌اند.

فردین تصریح کرد: کمترین سن کودکان خیابانی ۵ تا ۹ سال و تعداد آنها ۲۷۳ نفر بود که با همکاری بهزیستی و خانواده‌ها ساماندهی شدند.

وی همچنین از راه‌اندازی دومین مرکز نگهداری موقت افراد بی‌خانمان (کارتن‌خوابها) به مساحت ۵ هزار مترمربع‌، ظرفیت ۵۰۰ نفر و با صرف اعتباری در حدود یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان تا پایان امسال در منطقه ۱۲ شهرداری تهران خبر داد و با تاکید بر استمرار ساماندهی کارتن‌خوابها و بی‌خانمانهای تهران به ایسنا گفت: با راه‌اندازی این مرکز تقریبا می‌توان مشکل کلیه کارتن‌خوابها و افراد بی‌خانمان را به نحو موثری کاهش داد.

وی گفت: دومین مرکز نگهداری موقت افراد بی‌خانمان طی سالهای گذشته با صرف اعتباری در حدود ۴۰۰ میلیون تومان آماده و تا ۵۰ درصد تغییر کاربری داده که با توجه مدیریت شهری به امر آسیبهای اجتماعی این مرکز به طور کامل راه‌اندازی خواهد شد.

مدیر امور آسیبهای اجتماعی شهرداری تهران تصریح کرد: زیربنای این مرکز ۸ هزار مترمربع در دو طبقه است که پس از راه‌اندازی مقرر شد تا یک طبقه به صورت گرمخانه و طبقه دیگر به عنوان مرکز نگهداری افراد بی‌خانمان باشد.

فردین با بیان این که هم‌اکنون ساماندهی افراد بی‌خانمان و کارتن خواب در مرکز نگهداری موقت اسلامشهر انجام می‌شود، گفت: بیشتر کارتن‌خوابها و افراد بی‌خانمان مربوط به استانهایی به جز تهران و اغلب آنها بیکار یا از منزل طرد شده‌اند.

مدیر امور آسیبهای اجتماعی شهرداری تهران افزود: کارتن‌خوابها پس از جمع‌آوری به مرکز اسلامشهر منتقل و پس از نظافت و دریافت لباس، به مدت یک هفته قرنطینه و توقف و سپس آزمایشهای اعتیاد بر روی آنها انجام و با مصاحبه و شناسایی به خانواده و یا مراکز ذیصلاح معرفی می‌شوند.

وی با اشاره به این که گرمخانه‌های شهرداری در چهار جهت جغرافیایی در سایر فصل‌های سال هم فعال خواهد بود، افزود: عمده مراجعین به گرمخانه‌ها کارگران فصلی هستند که برای کاریابی به تهران مهاجرت کرده‌اند که در این گرمخانه‌ها خدمات اولیه به آنها ارائه می‌شود.

به گفته وی بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده این گرمخانه‌ها طی برنامه‌های بلندمدت تبدیل به ساختمان می‌شوند.

وی با بیان این که با گرم شدن هوا حضور افراد بی‌خانمان در سطح شهر زیاد می‌شوند، افزود: در فصل گرم سال مهاجرت برای کاریابی به تهران افزایش یافته و این افراد شبها را در پارک‌ها و فضای سبز سپری می‌کنند.

مدیر امور آسیب‌های اجتماعی شهرداری تهران تصریح کرد: متاسفانه برخی نوجوانان که برای کاریابی به تهران مهاجرت می‌کنند به دلیل نداشتن آگاهی گرفتار باندهای خلافکار می‌شوند که این امر مشکلات فراوانی را برای آنها و شهروندان در پی دارد.

مدیر امور آسیبهای اجتماعی شهرداری تهران گفت: از سوم آذر سال گذشته تا ۳۱ فروردین امسال ۹۴۸ بی‌خانمان و کارتن‌خواب از سطح شهر جمع‌آوری و از این تعداد ۷۲۳ نفر ترخیص شدند.

«محمدر رضا فردین» در گفت‌وگو با خبرنگار «شهری» خبرگزاری دانشجویان ایران بیشترین سن بی‌خانمانهای جمع‌آوری شده را ۳۴ تا ۴۳ سال و اغلب آنها ــ حدود ۲۹۵ تن‌ــ را دارای تحصیلات ابتدایی عنوان کرد و افزود: ۴۵۲ نفر از بی‌خانمانها مجرد بوده و ۲۰۵ نفر نیز همسران خود را طلاق داده‌اند.

اولین باشید که نظر می دهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *