رفتن به نوشته‌ها

تأثیر والدین سیگاری بر پرخاشگری و چاقی کودکان

بنا بر این گزارش، حدود یک دهه است پزشکان درباره خطرات استعمال سیگار در دوران بارداری به مادران باردار هشدار داده و تحقیقات نشان داده است که ارتباطی بین مادران سیگاری و نوزادان کم وزن وجود دارد. به این معنا که اگر مادر در دوره سه ماهه اول بارداری، سیگار مصرف کند، خطر آن بیشتر از دوره پس از سه ماهگی است.

این در حالی است که تا کنون رابطه ای بین مادران سیگاری و نوزادان و یا پدران سیگاری و تأثیر آن _ احتمالا _ بر نطفه آنها مشخص و اثبات شده نبوده است.

در یکی از مطالعات جدید، محققان روی نوزادانی آزمایش کردند که دارای پدرانی سیگاری با مادرانی سالم و پاک بودند. این تحقیقات از دانشگاه هنگ کنگ روی ۷۹۲۴ نوزادی که در یک منطقه در سال ۱۹۹۷ به دنیا آمدند، انجام شد که نشان داد کودکانی که پدران سیگاری داشتند، در سن هفت یا یازده سالگی  اضافه وزن داشته اند.

بنا بر این گزارش، ۵۰۹ کودک در برزیل و ۶۷۳۵ کودک در بریتانیا مورد تحقیق قرار گرفتند که مشخص شد، میزان کودکان پرخاشگر در میان مادرانی که سیگاری بوده اند، بیشتر است.

به گفته کارشناسان، این موضوع که سیگار باعث لاغری می شود، حقیقت ندارد؛ بلکه باعث پدید آمدن بافت های چربی شکم شده و فرضیه دیگری بیان می دارد که انتقال از راه ژنتیک مانند قرار گرفتن کودکان در معرض دود سیگار است. در این باره باید افزود که بدن مادران سیگاری، نمی تواند مواد مضر سیگار را در بدن فیلتر کند و برای همین، زهر سیگار تأثیر خود را بر جنین می گذارد.

وی افزود: هر کسی که در زمان زایمان یک مادر سیگاری در اتاق زایمان باشد، می تواند به این امر شهادت دهد؛ به طور کل، نوزاد پژمرده و رنگ پریده بوده و روشن است که خون رسانی به جنین نامناسب انجام گرفته است.

برخی پژوهش های جدید نشان دهنده رابطه بین والدین سیگاری و اضافه وزن یا سوء رفتار کودکان است.

به گزارشCNN: البته پژوهشگران به طور قطع اثبات نکرده اند که سیگار کودکان را در معرض خطر اضافه وزن و چاقی قرار می دهد، چرا که اثبات چنین رابطه ای، به نظر غیرممکن می رسد، زیرا استفاده از والدین و درخواست از آنها برای استعمال سیگار برای بررسی عوارض آن بر فرزندان، اصولاً کاری غیراخلاقی است.

به گفته «جاناتان وینیکاف»، پرفسور و پزشک کودکان از بیمارستان مرکزی ماساچوست، با این حال، تا همین جای کار هم تحقیقات نشان دهنده وجود رابطه میان سیگار کشیدن والدین و مشکلات روحی و جسمی در فرزندان است.

منتشر شده در اخبار خواندنی خانوادهاخبار کودکان و جوانانخواندنی ها

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *