رفتن به نوشته‌ها

افزایش پیشنهادازدواج درزمان خورشیدگرفتگی

در این قسمت به بررسی ۱۰ نکته عجیب درباره خورشید گرفتگی می پردازیم.

۱- طولانی ترین خورشیدگرفتگی کلی قرن در ۲۲ جولای ۲۰۰۹ کشورهای هند، نپال، بوتان و چین را در بر گرفت. طولانی ترین زمان تاریکی این خورشید گرفتگی ۶ دقیقه و ۲۹ ثانیه بود.

۲- در یک خورشید گرفتگی، سایه ماه با سرعت بیش از ۵ هزار مایل بر ساعت سطح زمین را می پوشاند.

۳- یک ستاره شناس مشهور کانادایی به نام “جی. دبلیو کمپل” به مدت ۵۰ سال در سراسر دنیا سفر کرد تا بتواند ۱۲ خورشید گرفتگی متفاوت را مشاهده کند.

۴- در زمان خورشید گرفتگی پیشنهاد ازدواج زیاد می شود.

۵- خورشید ۴۰۰ برابر بزرگتر از ماه و ۴۰۰ برابر دورتر از زمین است. بنابراین این دو جرم آسمانی (ماه و خورشید) در پهنه آسمان به یک اندازه به نظر می رسند و به همین علت خورشید گرفتگی رخ می دهد.

۶- زمین تنها جایی در منظومه خورشیدی است که می توان در آن پدیده خورشیدگرفتگی را دید.

۷- در سیارات دیگر انواع دیگری از خورشیدگرفتگی دیده می شود. برای مثال مشتری می تواند یک خورشیدگرفتگی سه گانه داشته باشد که در آن سه قمر این سیاره می توانند به طور همزمان بر روی مشتری سایه اندازند.

۸- چینی ها برای بیان خورشیدگرفتگی از واژه “شیه” (Shih) استفاده می کنند. این واژه به معنی “خوردن” است. در چین باستان در زمان خورشیدگرفتگی مردم در یک مراسم آیینی بر روی دیگ بزرگی ضربه می زدند تا “سگ آسمان” را که خورشید را بلعیده بود بترسانند.

۹- همچنین چینی ها اولین وقایع نگاریهای نجومی مربوط به خورشید گرفتگی را ایجاد کردند. این مردم با تکه های استخوانهایی که به آنها “استخوانهای پیشگو” می گفتند در حدود ۱۰۵۰ قبل از میلاد خورشیدگرفتگی را ثبت می کردند.

۱۰- در هر مکان معین، یک خورشیدگرفتگی کلی به طور متوسط تنها هر ۳۶۰ سال یکبار اتفاق می افتد.

خورشید گرفتگی یکی از پدیده های نجومی است که علاقه مندان بسیاری را از اقصی نقاط دنیا به محلی می کشاند که امکان بهترین رصد آن وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، خورشیدگرفتگی چیست و چه علل نجومی در ایجاد آن موثرند. یک مجله معتبر علمی در سلسله گزارشاتی به نام “۲۰ چیزی که درباره آن نمی دانید” به معرفی مسائل عجیبی درباره موضوعات مختلف علمی پرداخته است که شاید کمتر کسی شنیده باشد. به منظور جذابیت موضوع خبرگزاری مهر هر شنبه یکی از گزارشها را با ذکر ۱۰ نکته منتشر کند.

منتشر شده در سایر

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *