رفتن به نوشته‌ها

روند دوست یابی در دانشگاه ها به
همسرگزینی تغییر یافته است

در حالی که میانگین سنی ازدواج در جامعه ۲۷ سال است،
آمار دانشجویی ۲۳ را سال نشان می دهد.

گروه اجتماعی- لیلا خاکسار: برنامه ازدواج های دانشجویی منجر به تغییر فضای فکری دانشجویان از سوی دوست یابی به سمت مؤلفه همسرگزینی شده است.
محمدعلی وکیلی، رئیس ستاد ازدواج دانشجویی در گفت وگو با همشهری ضمن اعلام این مطلب گفت: علیرغم صحبت های ضد و نقیضی که بر اساس برخی آمارهای غیرعلمی وجود دارد، ازدواج های دانشجویی اکثراً موفق بوده و مشکلاتی دربرنداشته است.
وی افزود: بنده به طور یقین می توانم بگویم که اطلاعات مبنی بر ناموفق بودن ازدواج های دانشجویی، پایه و مبنای علمی و حقیقی نداشته و به زودی با هماهنگی ستاد ازدواج های دانشجویی و سازمان ثبت احوال آمار دقیق و مستند در مورد این موضوع به اطلاع عموم مردم خواهد رسید.
وکیلی همچنین گفت: درگذشته فضای دانشگاه بیشتر به شکلی بود که افراد به دنبال دوست یابی در میان جنس مخالف خود بودند. اما طی چند سال اخیر خوشبختانه افکار دانشجویان در مورد ارتباط میان دختر و پسر تغییر کرده و به دنبال همسرگزینی مناسب هستند. به گونه ای که میانگین سنی ازدواج های دانشجویی به ۲۳ سال رسیده و این در حالی است که این میانگین در سطح جامعه ۲۷ سال به بالاست.
از نظر کارشناسان خانواده که گرایش دینی نیز دارند، این میانگین، شکل مطلوبی برای جامعه ایران است و در اصطلاح به «ازدواج در سن» معروف است.
رئیس ستاد ازدواج های دانشجویی به آمار ۹۰ هزار نفری ازدواج طی سالهای اخیر از سوی ستاد اشاره کرد و افزود: این آمار در سال گذشته ۲۵ هزار مورد بوده و تقاضاهای بسیار زیادی در این ارتباط وجود دارد که بیشتر از ظرفیت و امکانات ستاد است.وی افزود: نکته حائز اهمیت در مورد این ازدواج ها این است که ستاد وارد پروسه همسرگزینی برای افراد نمی شود ضمن این که فعالیت های آموزشی فراوانی در این خصوص صورت می گیرد. در سال ۸۳ در مجموع ۲۰۰ هزار ساعت نفر از طریق این کارگاه آموزشی، به بایسته ها و نبایسته های آموزشی به دانشجویان پرداختند و طبق آماری در سال ۷۶ که شروع این ازدواج ها بود، تنها ۲ درصد از دانشجویان هر دو طرف ازدواج، دانشجو بودند، اینک این آمار به ۳۸ درصد رشد پیدا کرده و این چیزی نیست، جز فضاسازی آموزشی که در دانشگاه ها صورت گرفته است.
وی افزود: بر اساس تحقیقی که زیر نظر اساتید با آمار ۱۵ هزار زوج صورت گرفته، رضایت مندی کامل از این ازدواج ها اعلام شده که به طور رسمی با مشارکت مدیر کل حقوقی سازمان ثبت احوال به طور دقیق اعلام خواهد شد، اما در این تحقیق حتی یک مورد طلاق در زوج های تهرانی وجود نداشته است.
وکیلی همچنین افزود: برخی اعتقاد دارند: میانگین سنی پایین ازدواج باعث انحراف خواهد شد و این تحلیل را به یک قضاوت تبدیل می کنند، اما آنچه مهم است ازدواج در سن مناسب است همراه با آموزش های لازمی که داده می شود.
وی گفت: لازم به ذکر است که ازدواج های دانشجویی با استقبال ۳۰درصدی رو به رو شده و به مرور تبدیل به الگویی برای ازدواج های کم هزینه و بی دردسر در بقیه اقشار جامعه می شود، ضمن این که این حرکت، حرکتی فرهنگی است و حرکتی امدادی نیست و بر اساس برآوردی که صورت گرفته اکثریت این زوج ها از درآمد مکفی برای اداره زندگی برخوردارند و این حرکت می تواند عاملی برای دستکاری ذهن جامعه باشد، از سمت ازدواج های پرهزینه و کمرشکن به سوی ازدواج های آسان و سریع و زمینه ای برای آغاز زندگی مشترک و جلوگیری از بسیاری از آسیب های اجتماعی که جامعه مجبور به تحمل آن می شود.

روند دوست یابی در دانشگاه ها به همسرگزینی تغییر یافته است

در حالی که میانگین سنی ازدواج در جامعه ۲۷ سال است،
آمار دانشجویی ۲۳ را سال نشان می دهد.

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *