رفتن به نوشته‌ها

افزایش آمار طلاق، حتی درمیان قشر مذهبی

در همین حال کارشناسان علوم اجتماعی و خانواده معتقدند در حالیکه مذهبی بودن زوجین در کمتر شدن احتمال وقوع طلاق بی تأثیر نیست اما گاهی مشکلات اقتصادی، خانوادگی، اختلاف نظر و برخی مسائل دیگر موجب می شود که حتی مسأله مقید یا مذهبی بودن، مانع طلاق و جدایی زوج از یکدیگر نشود.پدیده طلاق در سال‌های نخست ازدواج را می توان از منظرهای متفاوت مورد بررسی قرار داد. نخست آنکه زوج‌های جوان به سطحی از آگاهی و بینش رسیده‌اند و قبل از بچه دار شدن و گرفتاری‌های ویژه آن به جدایی رضایت می‌دهند که این مورد مثبتی است ولی این پدیده در عین حال نشان دهنده نبود سازگاری و خلأ تصمیم گیری و مسئولیت پذیری زوج‌های جوان است که ضرورت استفاده از مشاوره‌های خانوادگی و روانی را بیش از پیش آشکار می‌کند.

به گفته کارشناسان علوم اجتماعی، یکی از دلایل عمده بروز طلاق در سال‌های نخست زندگی مشترک وجود تضادهای فکری و فرهنگی بین زن و مرد و مداخله‌های مستقیم و غیرمستقیم نزدیکان در زندگی آنهاست. به گفته این کارشناسان، مداخله نزدیکان در خانواده های مختلف، ربطی به مذهبی و غیرمذهبی بود افراد ندارد بلکه ممکن است در خانواده های مذهبی هم بیشتر باشد و این امر تأثیر بسیار منفی بر بنیان خانواده دارد. آنها تغییر در نوع نگرش جامعه نسبت به مسائل اقتصادی و اجتماعی را یکی از دلایل سست شدن پایه‌های زندگی مشترک به ویژه در سال‌های نخست می‌دانند و معتقدند که ترویج تفکر مادی گرایانه و افزایش چشم و همچشمی بین خانواده‌ها از جمله در تعیین مهریه‌های سنگین و جهیزیه‌های پرتجمل فشار مالی و روانی زیادی را به خانواده‌ها وارد می‌کند و سبب افزایش تنش و اختلاف از همان روزهای آغازین زندگی زوج‌های جوان و والدین آنها می‌شود.

از همین رو می توان نتیجه گرفت علت افزایش آمار طلاق در میان قشر مذهبی، عدم پایبندی به اصول دین و مذهب و نیز عدم رعایت دقیق چارچوب حقوق زوجین که در قرآن کریم و احایث شریف و روایات تعیین شده، است. در این حالت است که مسائلی چون مشکلات اقتصادی، اجتماعی و غیره، در همواره شدن مسیر جدایی و طلاق، مؤثر خواهد بود.

در پایان لازم به یادآوری است که حدیث شریف می‌فرماید: “أبغض الحلال عند الله الطلاق” یعنی بدترین حلال نزد خداوند متعال طلاق است.

سازمان ثبت احوال کشور در آمار سال گذشته خود، بیشترین طلاق‌های سال ۱۳۸۷ در تهران را مربوط به ازدواج‌های کمتر از یک سال دانست. بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد افزایش پدیده طلاق در میان قشر مذهبی نیز به نسبت سال‌های گذشته افزایش یافته است.

به گزارش شیعه آنلاین، باور این که چرا برخی زوج‌های جوان در سال‌های نخست زندگی تن به جدایی می‌دهند، کمی سخت است، اما به طور حتم نمی‌توان از کنار آن به سادگی گذشت. برخی آمارهای موجود نشان می دهد در مقابل هر ازدواج در سال ۱۳۸۷، یک طلاق در استان تهران به ثبت رسیده که این آمار خوشایندی نیست. در مجموع ثبت ۲۹ هزار و ۴۲۹ واقعه طلاق در تهران طی سال ۱۳۸۷، بیشترین طلاق ثبت شده طی این مدت مربوط به ازدواج‌های کمتر از یکسال است.

علمای دینی و کارشناسان مذهبی معتقدند پایبندی به اصول دین و مذهب و نیز رعایت دقیق چارچوب حقوق زوجین که در قرآن کریم و احایث شریف و روایات تعیین شده، موجب بهبود وضعیت خانواده و هموار شدن مسیر زندگی می شود.

منتشر شده در اخبار طلاق

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *