رفتن به نوشته‌ها

کارت‌های جدید «پایش رشد کودکان» در راه است

وی ادامه داد: به نظر می رسد که شیرخوارانی که با شیر خشک تغذیه می شوند حدود ۲۰ درصد بیشتر از شیرخوارانی دریافت کننده شیر مادر انرژی دریافت می کنند که بی شک همین فزونی دریافت انرژی در ماه های اول عمر می‌تواند منجر به اضافه وزن، چاقی و حتی عوارض خطرناک قلبی عروقی در آینده شود.

فوق تخصص بیماری‌های گوارشی کودکان با تاکید بر ضرورت آموزش منحنی‌های جدید سازمان جهانی بهداشت به مراقبین سلامت در سطح دانشگاه‌ها و مراکز بهداشتی درمانی کشور، افزود: هسته‌های اولیه آموزش گیرنده در حال ارائه آموزش‌ها در سطح مرکز بهداشتی درمانی خانه های بهداشت هستند.

وی با بیان اینکه این آموزش سال گذشته توسط معاونت سلامت وزارت بهداشت شروع شد، ابرازامیدواری کرد تا در سال جاری بتوان منحنی‌های جدید را به مردم ارائه کرد.

به گفته عضو گروه پژوهشی سلامت کودک جهاد دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی ایران، از حدود سه دهه قبل منحنی های مورد استفاده برای مراقبت و پایش دوره ای رشد شیرخواران و کودکان بدوا براساس منحنی های موسسه ملی سلامت آمریکا بود که با پایش رشد شیرخواران و کودکان تغذیه شده از شیر مصنوعی تدوین شده بود، از سال ۱۹۹۳ به بعد بیش از ۸ هزارشیرخوار کودک از ۶ کشور و قاره های مختلف مورد مطالعه قرار گرفتند که اساسی ترین مورد از شرایط آنها تغذیه انحصاری با شیر مادر در ۶ ماه اول عمر بود که به دنبال آن منحنی های جدید معرفی شدند.

دکتر ا… وردی در خاتمه لحاظ شدن منحنی شاخص توده بدنی بر حسب سن و نیز مراحلی از تکامل حرکتی را از محاسن منحنی های جدید پایش رشد کودک سازمان بهداشت جهانی نسبت به منحنی های پیشین عنوان کرد و افزود: شاخص توده بدنی که می تواند عامل پیشگویی کننده خوبی از اضافه وزن یا چاقی کودکان باشد با حاصل تقسیم وزن برحسب کیلوگرم بر مجذور قد شیر خوار یا کودک برحسب متر به دست می آید.

منحنی‌های رشد فعلی نشانگر کاهش رشد بعضی از شیرخوارانی است که تا ۶ ماهگی تنها از شیر مادر تغذیه می کنند که این کاهش یک رشد کاملا بهینه و فیزیولوژیک برای شیرخواران تغذیه شونده با شیر مادر محسوب می شود.

دکتر الله‌وردی، عضو گروه پژوهشی سلامت کودک جهاد دانشگاهی علوم پزشکی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، گفت: براساس کارت‌هایی که در حال حاضر در مراکز بهداشتی و درمانی داریم در بسیاری موارد شاهد یک کاهش نسبی در وزن‌گیری شیرخوارانی بودیم که شش ماهه اول عمر را تنها با شیر مادر تغذیه می‌شوند که به خصوص این کاهش نسبی از حدود ۳ تا ۶ ماهگی به بعد دیده می شد ، این کاهش ممکن بود در مراقبین سلامت کودک و مادر دغدغه و نگرانی ایجاد کند در حالی که با معرفی منحنی های جدید مشاهده کردیم که آنچه کاهش رشد نسبی به نظر می رسید ، یک رشد کاملا بهینه و فیزیولوژیک برای شیرخوار تغذیه شونده با شیر مادر است .

منتشر شده در اخبار کودکان و جوانان

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *