رفتن به نوشته‌ها

فراموش شدن نقش زن و مرد در بین زوج های جوان

 هر کدام نقشى دارند، هر کدام جائى دارند، جایگاهى دارند و طبیعتى دارند و مقصودى از وضعیت خاص آنها در آفرینش حکیمانه‏ى الهى مورد نظر بوده که این مقصود باید برآورده شود ؛ این مسأله مهم است .

 

در حال حاضر به نظر می رسد جوانان امروز خواهان سنت شکنی جایگاه زن و مرد و تغییر در پذیرفتن نقش اصلی خود در جامعه و به خصوص در خانواده هستند .

 

شاید جوانان در سن ازدواج به این خواسته خود در آغاز زندگی برسند اما کم کم و باتوجه به نقش پذیری و حس مسوولیت و نیز ذات و شخصیتی  که خداوند در نهاد زن و مرد قرار داده به این باور می رسند که جابجایی نقش زن و مرد همواره آنها را با مشکل روبرو خواهد کرد .

 

در حال حاضر جوانان برای ازدواج همیشه به دنبال نوآوری در فرهنگ ایرانی اسلامی خود هستند و باورهای گذشته گان و زندگی پدر و مادر خود را قبول نداشته و به قول خود به دنبال یک زندگی همراه با تحول هستند .

 

زوج های جوان قبل از ازدواج همیشه بر این باورهایشان تاکید می کنند اما همین که وارد زندگی مشترک می شوند و با واقعیت ها مواجه می شوند دچار مشکلات شده و احساس می کنند که طرف مقابل آنها را درک نمی کند و این خود باعث بسیاری از جدایی ها پس از یکی دو سال زندگی مشترک است .

 

جابجایی نقش زن و مرد و تاکید زنان بر اینکه می توانند جایگاه مهم و اصلی خود به عنوان مدیر خانواده را با جایگاه مردان در بیرون از محیط خانه جابه جا کنند با تعارض روحی و روانی روبرو شده و برای اینکه بتوانند این مسوولیت را قبول کرده و نشان بدهند که از عهده این مسوولیت برمی آیند همیشه تحت فشار بوده و بعد از مدتی در آغاز زندگی دچا رمشکل می شوند .

 

همانطور که مشخص است جایگاه زن در جامعه به حجم فعالیتش نیست بلکه به کیفیت و ایفای نقشی است که انجام می‌دهد .

 

 مسئولیت اداره‏ى جامعه‏ى اسلامى و خانواده بر دوش همه است ، بر دوش زن ، بر دوش مرد ، هر کدامى به نحوى بر حسب توانائى‏هاى خودشان .

 

یک صاحب نظر در مسائل خانواده در این باره می گوید : قبول نداشتن نقش اصلی مرد و زن در خانواده به ویژه در بین زوج های جوان یکی از مشکلات در آغاز زندگی مشترک است .

 

وی در ادامه می افزاید : این هنر نیست که زن مسوولیت مردانه را قبول  کند و مرد مسوولیت و تعهد زن را داشته باشد بلکه ارزش هر کاری بر اساس جنسیت افراد و تواناییهایش و البته ذات فرد بستگی دارد و مهم است .

 

این صاحب نظر اظهار کرد : البته مسئولیتهایى هست که مشترک است . مسئولیت در خانواده و جامعه تنها مخصوص مرد و یا مخصوص زن نیست .

در حال حاضر نقش زن و مرد در بین زوج های جوان از حالت سنتی به مدرن و امروزی تبدیل شده که باعث اختلافات و فراموش شدن ارزش و نقش خود در زندگی شده است .

 

به گزارش ایونا ، از زمان خلقت انسان بر روی زمین،تفاوت های زن و مرد و ایفای نقش آنها در جوامع بشری به اثبات رسیده است .

 

جایگاه زن و مرد در جامعه و در خانواده از گذشته های دور و از زمان آدم و حوا به بشر شناخته شد اما کم کم نقش و جاگاه زنان و مردان به فراموشی سپرده شد .

منتشر شده در اخبار خواندنی خانواده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *