رفتن به نوشته‌ها

عوارض قرصهای ضد بارداری

انستیتو آمریکایی به نام « والدینیبرنامه ریزی شده» فهرستی را درباره شایع‌ترین عوارض جانبی مصرف قرص‌های ضدبارداری منتشر کرده است که بر اساس آن این عوارض عبارتند از: خونریزی بیندوره‌های عادت ماهانه، بروز زخم‌های روی سینه، تهوع و استفراع و تغییر درمیل جنسی، پژوهشگران این انستیتو تاکید می‌کنند که در صورت بروز این عوارضو ادامه آن به مدت بیش از سه ماه حتما باید با پزشک متخصص موضوع را درمیان گذاشت.

بر اساس این گزارش، وجود هورموناستروژن در قرص سبب افزایش مختصر فشار خون می‌شود که البته در سنین پایینخطر عمده‌ای نیست اما به همین خاطر تجویز دارو از سن ۳۵ سالگی به بعد بایدبا احتیاط انجام شود. هم چنین این قرص تاثیر برخی از داروها مانند داروهایضد افسردگی و آرام بخش‌ها را تشدید می‌کند .

برخی علائم مانند تهوع،‌استفراغ و سردرد دو تا سه ماه پس از مصرف قرص به تدریج کم می‌شود اماادامه آن خطرناک است. مصرف این قرص در زنان مبتلا به بیماری قند می‌تواندموجب تشدید بیماری شود.

بعلاوه محققان می‌گویند؛ قرص‌هایترکیبی حجم شیر مادر را کم می‌کند و بنابراین زنان شیرده در ۶ ماهه اول پساز زایمان نباید از این داروها استفاده کنند. از سوی دیگر تازه ترینبررسی‌ها نشان می‌دهد زنانی که از قرص‌های ضد بارداری استفاده می‌کنند ۵/۱برابر بیشتر از سایر زنان به بیماری روده مبتلا می‌شوند.

در مقاله‌ای که به تازگی در مجله آمریکایی گاسترو انترولوژی منتشر شده آمده است که این قرص در بروز عفونتهای روده‌ای نقش دارند.

بر اساس این گزارش، خطر نسبی ابتلابه بروز عفونت روده با افزایش طول دوره مصرف قرص، تشدید می‌شود. به طوریکه اگر قرص ضد بارداری بیش از سه سال پی در پی مصرف شود احتمال بروزعفونت‌های روده‌ای تا ۵/۳ برابر افزایش پیدا می‌کند.

گفتنی است، گروهی از پژوهشگران در تلاش هستند که با بهره گیری از نوعی «نقص ژنتیکی» قرص ضد باروری سازی برای مردان تولید کنند.

محققان دانشگاه یووا در آمریکا نوعی «نقص ژنتیکی» را شناسایی کرده‌اند که مردان مبتلا به آن بچه دار نمی‌شوند. محققان در تلاش هستند از این یافته برای محدود کردن قدرت بارور سازی درمردان استفاده کنند 

قرص‌های ضد بارداری حاوی هورمونهایی هستند که مانع آزاد شدن تخمک‌ها از تخمدانها می‌شود .

به گزارش ایونا، پروسه آزاد شدن تخمکها «فرایند تخمکگذاری» نامیده می‌شود .

مطالعات نشان می‌دهد که در بسیاری از زنان مصرف اینقرص‌ها عوارض جانبی را در پی دارد که اغلب این عوارض ظرف دو تا سه ماه پساز مصرف دارو کاهش یافته و از بین می‌روند.

""

منتشر شده در خواندنی ها

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *