رفتن به نوشته‌ها

سکته قلبی مردان زیر ۵۰ سال سه برابر زنان است

دکتر “احمد حاجبی”‌رییس اداره سلامت روان دفتر سلامت روان اجتماعی وزارت بهداشت هم گفت: سلامت روان مردان در محیط کار و همچنین اعتیاد دو نکته مهم در سلامت روان مردان محسوب می شود .
حاجبی گفت:‌ مردان ساعات زیادی را در طی روز در محیط کار سپری می کنند به همین علت باید شرایط و امکانات لازم برای سپری کردن این بخش از زندگی آنان که در محیط کار می گذرد فراهم شود .
وی به ساعت کار زیاد در محیط کار اشاره کرد و گفت: اثرات ساعت کار زیاد اثرات غیر مستقیمی در خانواده ایجاد کرده و باعث محرومیت مردان در ارتباط برقرار کردن به شیوه موثر با اعضای خانواده می شود .
دکتر حاجبی اظهارداشت :‌ اگر ساعات کار بیشتر از هشت ساعت در شبانه روز باشد ، تحت عنوان آسیب های ناشی از کار بشمار می آید .
وی گفت: در زمان حاضر وزارت بهداشت در حال طراحی برای آموزش مهارت های زندگی ، کنترل هیجان و برقراری ارتباط موثر با افراد در محیط کار است .
وی گفت: در راستای اعتیاد و پیشگیری از آن نیز آموزش مهارت های زندگی در خوابگاههای دانشجویی و مدارس در دستور کار وزارت بهداشت قرار دارد.
به گفته دکتر حاجبی در زمان حاضر یک هزار و ۱۰۰ کلینیک ترک اعتیاد و ۷۲ مرکز کاهش آسیب که عمدتا در جهت کاهش عوارض و خسارت ناشی از اعتیاد فعالیت می کنند در کشور وجود داشته و به متقاضیان خدمات ارایه می دهند.
وی در بخش دیگری از سخنانش همچنین به اختلالات روانی در کشور اشاره کرد که میزان آن حدود ۲۰ درصد است.
دکتر حاجبی گفت:‌از این میزان فقط یک درصد افراد اختلالات روانی شدید دارند و همچنین اختلالات روانپزشکی در زنان شایع تر از مردان است .
دکتر” محمد مهدی گویا” رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر نیز در این نشست گفت:‌ مردان نقش کلیدی در سلامت کل جامعه و به ویژه در خانواده ها ایفا می کنند.
گویا با بیان اینکه اکثر بیماری های واگیر کم علامت در مردان شایع تر از زنان است افزود :‌ از آنجا که مردان کمتر به این بیماری ها در آغاز بروز می پردازند به مشکل شدیدتر و پر عارضه تر این بیماری ها که بیماری های آمیزشی از جمله آنها است ، مبتلا می شوند.
وی گفت: این در حالی است که مردان اگر در خصوص بیماری های واگیر به موقع در مان شوند نه تنها به عوارض خطرناک بیماری های واگیر دچار نمی شوند بلکه احتمال انتقال آن به افراد دیگر از جمله همسر کمتر است .
وی با بیان اینکه مردان در عفونت اچ.آی.وی. ، ۹۳ درصد مبتلایان را تشکیل می دهند به برنامه جهانی تحت عنوان “پیشگیری از مثبت ها ” اشاره کرد و گفت:‌این برنامه که در خصوص چگونگی آگاهی مبتلای به عفونت اچ آی وی و منتقل نکردن این عفونت به فرد دیگر است در ایران به خوبی در حال اجرا است .
وی گفت: خوشبختانه طی سال های اخیر انتقال عفونت مورد اشاره از مردان به زنان به علت آگاهی بیشتر کمتر شده و تلاش می کنیم که انتقال عفونت یاد شده کمتر نیز شود.
دکتر “مصطفی غفاری” رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت نیز درا ین نشست گفت:‌ مردان بیشتر از زنان در مشاغل سخت و زیان آور فعالیت می کنند و به همین علت ارتقا سلامت آنان بسیار مهم است .
دکتر غفاری به روز اول اسفند که روز سلامت ملی مردان است اشاره کرد و گفت:‌براساس ماده ۸۵ و ماده ۹۲ قانون کار که به معاینات نیروی کار در محیط کار تاکید دارد باید آنان را در محیط کار غربالگری کرد .
وی گفت: بیماری های اسکلتی عضلانی ، ریوی ، پوستی و کاهش شنوایی به ترتیب ازبیماری های مهم مردان در محیط کار است .
به گفته وی در برنامه ارتقا سلامت درمحیط کار تلاش شده تا در کنار معاینات، ریسک فاکتور ها ی شغلی و شیوه های زندگی که سیگار کشیدن نیز از جمله آنها است شناسایی کنیم .
وی گفت: در راستای روز سلامت ملی مردان ، به پزشکان کارخانجات آموزش های لازم داده
شده تا به کارگران در رابطه با ارتقا سلامت آنان اطلاع رسانی کنند .
۵۰۰ اورولوژیست (متخصص کلیه و مجاری ادرار) کشور روز اول اسفند ماه آتی مردان را در مطب هایشان به صورت رایگان معاینه می کنند. همچنین در این روز حدود ۱۵۰ دستیار اورولوژی و حدود ۴۰دانشجوی فوق تخصص اورولوژیست در بیمارستانهایی که بخش اورلوژی دارند مردان را معاینه می کنند.

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی ایرنا،دکتر ” مهرداد حق ازلی “‌ درجمع خبرنگاران به مناسب روز ملی سلامت مردان ( اول اسفند) افزود :‌ این در حالی است که مهمترین گروه سنی فعال در سنین زیر ۵۰ سال قرار دارند.
حق ازلی ، ضمن تاکید بر توجه بیشتر به سلامت مردان افزود : مردان از آنجا که بیشتر از زنان در خارج از منزل بسر برده و فعالیت بیشتری انجام می دهند در تغذیه صحیح نیز دچار مشکلاتی می شوند .
وی ادامه داد : به عنوان نمونه مصرف سبزیجات و میوه جات در مردان دو واحد کمتر از زنان است که این موضوع به سلامتی آنان لطمه وارد می کند.
وی به موضوع پیشگیری از ابتلای به سرطان اشاره کرد و گفت: از ۱۰ سرطانی که در مردان شایع است چهار سرطان قابل پیشگیری است که سرطان معده ، ریه و کبد از جمله موارد سرطانی هستند که اگر به موقع به پزشک مراجعه شود ، باعث عوارض جدی و خطرناک نمی شود .
این مسوول وزارت بهداشت با بیان اینکه مردان ، ۸۰ درصد سیگاری های کشور را تشکیل می دهند گفت: سیگار از جمله عوامل ایجاد بیماری های غیر واگیر در مردان محسوب می شود .

منتشر شده در اخبار مردان

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *