رفتن به نوشته‌ها

هر چه بتوان عملیات ازدواج را از دولت دور کرد، بهتر است

معاون طرح و برنامه و هماهنگی دستگاه‌های سازمان ملی جوانان گفت: فهم جوان ایرانی به حدی هست که هنجارها را درک می‌کند و به ارزش‌ها پایبند است، لذا حساب قاطبه جوانان را را باید از برخی از آن‌هایی که تحت تاثیر ناآگاهی‌هایی قرار گرفته‌اند، جدا کرد.
صادق اکبری درباره عملکرد سازمان ملی جوانان در چارچوب برنامه چهارم توسعه کشور، گفت: بر اساس مصوبات برنامه چهارم توسعه کشور، سازمان ملی جوانان موظف به تهیه و تدوین ۱۳ برنامه راهبردی ذیل سند ملی ساماندهی امور جوانان شد که از این برنامه‌ها ۱۱ برنامه تاکنون تدوین شده است.
● مراحل تدوین برنامه راهبردی شاخص‌های امور جوانان به پایان رسیده و در حال بررسی نهایی است
وی افزود: مراحل تدوین برنامه راهبردی شاخص‌های امور جوانان به پایان رسیده و در حال بررسی نهایی است و ۴۰ درصد کار تدوین برنامه اصلاح ساختار دستگاه‌های دولتی و غیردولتی حوزه جوانان انجام شده است و قطعا این دو برنامه تا پایان برنامه چهارم توسعه تدوین خواهند شد.
به گفته معاون طرح و برنامه و هماهنگی دستگاه‌های سازمان ملی جوانان، بر اساس گزارش سالانه برنامه چهارم توسعه در سه سال گذشته، عملکرد سازمان در برخی بخش‌ها مانند اوقات فراغت جوانان با موفقیت‌های خوبی همراه بوده و تدوین برنامه‌های راهبردی سند ملی ساماندهی امور جوانان از توفیقات چشمگیر این دوره سازمان محسوب می‌شود.
● توانمندسازی زوج‌ها قبل از ازدواج و تاکید بر مبانی اعتقادی، قطعا به کاهش آمار طلاق در کشور منجر خواهد شد
وی با بیان این که آمار ازدواج جوانان در هشت ماهه گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶/۳ درصد رشد داشته است، در پاسخ به سوالی درباره افزایش آمار طلاق در کشور یادآور شد: در زمینه‌ طلاق، باید همه گروه‌ها و مسوولان حساسیت داشته باشند، اگر بحث مشاوره و توانمندسازی زوج‌ها قبل از ازدواج به شکل منسجم، جدی و با تاکید بر مبانی اعتقادی پیگیری شود، قطعا شاهد کاهش آمار طلاق در کشور خواهیم بود.
اکبری، تشکیل گروه مشاوران جوان ریاست جمهوری با هدف ایجاد زمینه تربیت مدیران جوان، دخالت تصمیم جوانان در اداره کشور، کاهش سن بازنشستگی و ایجاد فضای بیشتر برای جوانان را از اقدامات دولت نهم برای ورود جوانان به عرصه‌های تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری کشور دانست و افزایش حضور سازمان ملی جوانان در شوراهای اجرایی کشور نظیر شورای فرهنگ عمومی و شورای عالی دانشجویان خارج از کشور را ناشی از ارتقای سطح سازمان به معاونت ریاست جمهوری اعلام کرد.
وی همچنین امکان حضور سازمان ملی جوانان در جلسات هیات دولت و استفاده از ظرفیت‌های ناشی از آن، ارتباط موثرتر با دستگاه‌های تصمیم‌گیر و سیاستگذار و تشکیل معاونت طرح برنامه و هماهنگی دستگاه‌ها و نیز تشکیل بیش از ۳۶ جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان از سال ۸۴ تاکنون را از دیگر تاثیرات مفید ارتقای سطح سازمان ملی جوانان از مشاورت به معاونت رییس جمهور برشمرد.
اکبری در پاسخ به سوال مبنی بر این که دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط با امور جوانان در طرح‌ها و برنامه‌های اجرایی خود به چه میزان از نظرات و پژوهش‌های کارشناسی سازمان ملی جوانان استفاده می‌کنند و آیا سازمان درباره این طرح‌ها مانند طرح امینت اجتماعی نیروی انتظامی دخالت و یا اظهارنظری دارد یا خیر؟ تصریح کرد: به واسطه ظرفیتی که از ارتقای سطح سازمان از مشاور به معاون رییس جمهور به وجود آمده است، ارتباط مستقیم و غیرمستقیم سازمان با سایر حوزه‌های تصمیم‌گیری کشور که اقدامات آن‌ها به شکلی به حوزه جوانان ارتباط دارد، ایجاد شده است.
● نیروی انتظامی در ستاد ملی ساماندهی امور جوانان عضویت ندارد
وی با بیان این که نیروی انتظامی در ستاد ملی ساماندهی امور جوانان عضویت ندارد، در عین حال خاطر نشان کرد: البته سازمان ملی جوانان با نیروی انتظامی ارتباط تعریف شده‌ای دارد و از مطالعات و پژوهش‌های هر دو طرف استفاده موثری می‌شود.
معاون طرح و برنامه و هماهنگی دستگاه‌های سازمان ملی جوانان ادامه داد: درباره این که در زمینه‌ طرح‌های نیروی انتظامی در حوزه جوانان از سوی سازمان ملی جوانان موضع‌گیری عمومی شود، اعتقاد ما این است که پالایش فضای فرهنگی کشور وظیفه‌ای است که همه در آن سهم و نقش دارند. احیانا ممکن است در این مسیر برخوردهایی هم صورت گرفته باشد که مورد تایید مسوولان و اعتقادات و ارزش‌های ما نباشد که در این موارد تشخیص ما این است که اگر قرار است، در برابر آن موضع‌گیری صورت بگیرد، نباید در فضای کلان کشور انجام شود که جو را بیشتر از این مشوش کند، بنابراین اگر ضرورتی برای موضع‌گیری باشد در ارتباط مستقیمی که وجود دارد، نکات لازم یادآور می‌شود.
وی اظهار کرد: معتقدیم که فهم جوان ایرانی به حدی هست که هنجارها را درک می‌کند و به ارزش‌ها پایبند است و این موارد را در پیمایش‌ها و نظرسنجی‌های مختلف اعلام کرده‌ایم، لذا باید حساب قاطبه جوانان را از برخی از آن‌هایی که تحت تاثیر ناآگاهی‌هایی قرار گرفته‌اند، جدا کرد.
وی افزود: برای ساماندهی و کنترل آسیب‌های این عده محدود نیز نیازمند همکاری دستگاه‌های مختلف کشور مانند نظام آموزشی، دستگاه قضایی، رسانه‌ها و غیره هستیم که با عضویت این دستگاه‌ها در ستاد ملی ساماندهی امور جوانان، اقدامات مهم و موثری در این زمینه در حال انجام است.
● واقعا بحرانی در زمینه مسایل اجتماعی جوانان احساس نمی‌کنیم
اکبری درباره راهکار پاسخگویی به انتظارات جوانان از سازمان ملی جوانان به عنوان نهاد حامی جوانان در برابر برخی برخوردهای ناصحیح با آنان، بدون ایجاد فضای تضاد و تشویش در کشور، گفت: این مساله موضوع بسیار ظریفی است. سازمان ملی جوانان باید یک اعتمادی را در بین جوانان به وجود می‌آورد که نتایج بازخوردهایی که از سوی آنان به ما اعلام می‌شود، نشان می‌دهد که اعتماد جوانان نسبت به اوایل کار سازمان ملی جوانان در دوره‌های قبل، تفاوت زیادی داشته است. این اعتماد هر چه بیشتر شود، جوانان یقین پیدا می‌کنند که مشکلات و مسایل آنان در قالب پیمایش‌ها و پژوهش‌های سازمان دیده می‌شود و به دست می‌آید.
وی افزود: به عنوان مثال در ابتدای اجرای طرح امنیت اجتماعی از سوی نیروی انتظامی، سازمان بلافاصله گزارشی از نظرات جوانان در این خصوص تهیه و به مراجع تصمیم‌گیری مربوطه ارائه داد.
معاون طرح و برنامه و هماهنگی دستگاه‌های سازمان ملی جوانان تصریح کرد: به اعتقاد ما بحران‌زده نشان دادن کشور در امور جوانان هنر نیست، چون واقعا بحرانی را در این زمینه احساس نمی‌کنیم. اگر در زمینه‌ جوانان بحرانی حس شود، قبل از سازمان ملی جوانان، مسوولان ارشد نظام در جریان این گزارش‌ها قرار گرفته و واکنش لازم را نشان می‌دهند.
وی اظهار کرد: در چند سال گذشته، اتفاقات مفید متعددی در حوزه جوانان افتاده که در هیچ‌کدام از آنها رسمی از سازمان ملی جوانان برده نشده است. ولی اراده‌ای وجود داشته که پیگیر انجام این اقدامات بوده است، این در واقع ناشی از نگاه هوشمندانه‌ای است که در این دوره، سازمان ملی جوانان برای خود تعریف کرد.
● سازمان ملی جوانان قصد ندارد با پرداختن به امور اجرایی به دنبال تعریف و تمجید از سوی دیگران باشد
وارد شدن سازمان به امور اجرایی مانع از ایجاد تفکر کلان و تصمیم‌سازی اصولی در حوزه جوانان کشور می‌شود
اکبری تاکید کرد که سازمان ملی جوانان قصد ندارد با پرداختن به امور اجرایی به دنبال تعریف و تمجید دیگران در جامعه باشد، چرا که معتقدیم وارد شدن به امور اجرایی مانع از ایجاد تفکر کلان و تصمیم‌سازی اصولی در حوزه جوانان کشور می‌شود. اگر سازمان بتواند با نگاه عمیق کارشناسی، تصمیم‌سازی اصولی و منطقی را در دستگاه‌های اجرایی به وجود بیاورد، نقش و سهم مهمی در حوزه مسایل جوانان خواهد داشت.
معاون طرح و برنامه و هماهنگی دستگاه‌های سازمان ملی جوانان درباره مراکز همسریابی نیز، گفت: متاسفانه در این حوزه‌ شاهد بی‌نظمی و ناهنجاری‌هایی هستیم. هر کسی برای خود فضایی ایجاد کرده،‌ در حالی که باید توجه داشت که تخلف در این حوزه‌ حیثیت و آبروی جوانان را لکه‌دار می‌کند.
معاون طرح و برنامه و هماهنگی دستگاه‌های سازمان ملی جوانان گفت: فهم جوان ایرانی به حدی هست که هنجارها را درک می‌کند و به ارزش‌ها پایبند است، لذا حساب قاطبه جوانان را را باید از برخی از آن‌هایی که تحت تاثیر ناآگاهی‌هایی قرار گرفته‌اند، جدا کرد.
صادق اکبری درباره عملکرد سازمان ملی جوانان در چارچوب برنامه چهارم توسعه کشور، گفت: بر اساس مصوبات برنامه چهارم توسعه کشور، سازمان ملی جوانان موظف به تهیه و تدوین ۱۳ برنامه راهبردی ذیل سند ملی ساماندهی امور جوانان شد که از این برنامه‌ها ۱۱ برنامه تاکنون تدوین شده است.
""

وی در پایان افزود: باید در این حوزه‌ گروه‌های مرجع را به موضوع ازدواج حساس کنیم، هر چه بتوان عملیات ازدواج را از دولت دور کرد، بهتر است. عملیات ازدواج کار دولت نیست، دولت فقط باید تسهیلات، زمینه و ساختارهای اقتصادی، آموزشی و فرهنگی را ایجاد و بررسی کند.

منتشر شده در اخبارسایر

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *