رفتن به نوشته‌ها

ناباروری، سومین عامل طلاق

وی در ادامه گفت: «طبق تعریف، ناباروری عبارت است از عدم باروری پس از یک سال تلاش مدام بدون استفاده از روش‌‏های پیشگیری جهت داشتن فرزند. در حال حاضر شیوع ناباروری در کشور ایران حدود ۱۸ -۱۵ درصد است اگر چه آمار دقیقی در این ارتباط وجود ندارد انجام تحقیقات تکمیلی در مورد توزیع نسبی و منطقه‌‏ای ناباروری در ایران می‌‏تواند به دولت در چگونگی توسعه خدمات درمانی و همچنین بیمه کمک کند.»رئیس پژوهشگاه ابن‌‏سینا افزود: «در حدود۲۰ سال پیش که اولین مرکز ناباروری در کشور شروع به فعالیت کرد، دولت خود را موظف می‌‏دانست که زوج‌‏های نابارور را به خارج از کشور اعزام کند که برای هر زوج حدود ۰۰۰/۱۰ دلار هزینه می‌‏شد. با وجود اینکه این خدمات وسیع نبود ولی بعد از سرطان دومین هزینه درمانی را دربرداشت و درحال حاضر موقعیت کشور به گونه‌‏ای است که بیش از ۴۰ مرکز درمانی ناباروری تاسیس شده است و این مراکز خدمات متنوع ناباروری ارایه می‌‏نمایند و دیگر نیازی به اعزام ناباروران به خارج از کشور نیست.»
وی افزود: «همچنین حدود ۲۰ سال پیش بیمارانی وجود داشتند که اغلب عمر تولید مثل خود را در مطب‌‏های مختلف با انجام تشخیص و مداخلات مختلف می‌‏گذراندند و زمانی برای درمان به مراکز درمان ناباروری مراجعه می‌‏کردند که امکان درمان موثر وجود نداشت ولی اکنون با توجه به آگاهی مردم و اطلاع‌‏رسانی رسانه‌‏ها در زمینه ناباروری به محض بروز مشکل در باروری افراد به مراکز متخصص مراجعه می‌‏کنند تا امکان تشخیص و درمان صحیح در کوتاه‌‏ترین زمان فراهم آید.»

آخوندی تصریح کرد: «لذا تسهیل مراجعه به مراکز درمانی باعث کاهش هزینه‌‏هاست، زیرا به این ترتیب زوجین سریعتر درمان خواهند شد. در حال حاضر بیمه هزینه‌‏هایی را که فرد در مطب یا مراکز غیر ناباروری می‌‏پردازد تحت پوشش قرار می‌‏دهد، ولی در صورت رجوع بیماران به مراکز درمانی ناباروری هزینه‌‏ها توسط بیمه پرداخت نمی‌‏شود. در صورتی که به دلیل بالا بودن هزینه درمان‌‏ها، مراجعین دچار مشکل می شوند.»
وی در پایان گفت: «البته باید به این نکته توجه داشت که هزینه‌‏های درمان ناباروری در ایران یک پنجم هزینه‌‏های درمان در کشورهای دیگر است. علیرغم تفاوت هزینه‌‏های درمان ناباروری در ایران و سایر کشورها، پژوهشگاه ابن سینا حدود ۱۰ سال است که برای حل مشکل تلاش می‌‏کند.»
آخوندی افزود: «تحت پوشش قرار گرفتن هزینه‌‏های فعلی توسط بیمه‌‏ها، به کاهش استرس و فشار اجتماعی و روانی زوجین نابارور کمک خواهد کرد. در واقع سلامت هسته جامعه، یعنی خانواده آنقدر حایز اهمیت است که به راحتی نمی‌‏توان از کنار آن گذاشت زیرا هم اکنون سومین عامل طلاق، ناباروری است و درمان ناباروری به حل مشکلات اجتماعی کمک بسیاری خواهد کرد.»

رئیس پژوهشگاه فن‌‏آوری‌‏های نوین علوم پزشکی جهاد دانشگاهی ابن‌‏سینا در افتتاح پژوهشگاه فن‌‏آوری‌‏های نوین علوم پزشکی جهاد دانشگاهی گفت که سومین عامل طلاق، ناباروری است و درمان آن به حل مشکل اجتماعی کمک بسیاری می‌‏کند.

به گزارش خبرنگار “ایلنا”، «دکتر محمد مهدی آخوندی» روز پنج‌‏شنبه در ادامه مراسم افتتاحیه این پژوهشگاه گفت: «پژوهشکده بیوتکنولوژی تولید مثل و نازایی از ۱۰ سال قبل شروع به فعالیت نمود و در زمینه تحقیقات بیوتکنولوزی، ناباروری، سقط مکرر، اهداء گامت و جنین و… فعالیت گسترده‌‏ای را آغاز کرده است. یکی از این فعالیت‌‏ها، ارایه چالش‌‏های مطرح در کشور در ارتباط با مباحث باروری و ناباروری درقالب سیمنارهای متعدد می‌‏باشدکه به طور مثال می‌‏توان به یکی از نمونه‌‏های آن یعنی بیمه و ناباروری اشاره کرد.»

منتشر شده در اخبار طلاقطلاق

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *