رفتن به نوشته‌ها

انتقاد از نبود متولی برای آموزش جنسی

وی افزود: متاسفانه به دلیل شرایط خاص جامعه ما شهروندان قبل از ازدواج آموزش خاصی در زمینه بهداشت جنسی نمی‌‏بینند از سویی دیگر متولی خاص هم در این زمینه وجود ندارد؛ اما این طرح جسورانه که در این سال ها با تشویق مسوولان سازمان ملی جوانان هم همراه بوده توانست مورد تشویق قرار بگیرد و تاثیرات خوبی را هم داشته باشد که ما انتظار داریم بعد از گذشت دو سال در سراسر کشور نیز به اجرا در بیاید تا آمار طلاق کاهش پیدا کند.

وی با مثبت ارزیابی کردن طرح شروع خوب گفت: با توجه به اینکه اطلاع رسانی ضعیفی نیز داشتیم و صدا و سیما تیزرهای تبلیغاتی ما را پخش نکرد اما استقبال این طرح به حدی بود که ۹۹ درصد از شرکت از حضور در کلاس‌‏ها رضایت کامل داشتند. طرح خانواده خلاق با تکیه بر قوانین یونسکو و توجه به مسائل بومی، ارائه محصولات مختلف سخت افزاری و نرم افزاری در مورد سبک زندگی‌‏های ایده آل شهری، انتشار مجموعه کتاب های “زندگی خوب برای خانواده تهرانی” از جمله موارد دیگری بود که سلیمانی در این نشست به آن اشاره کرد.

مدیر فرهنگی هنری منطقه هشت و مدیر فرهنگسرای خانواده در ابتدای این نشست خبری گفت:‌‏ با توجه به نامگذاری ۲۵ ذی‌‏الحجه به نام روز مباهله و روز ملی خانواده از دو سال گذشته این روز بهانه خوبی بود که در این روز تاکید بیشتری بر تحکیم بنیان خانواده داشته باشیم و از همه دعوت کنیم تا بیانیه و فارغ از هر گونه شعارپردازی حرف‌‏های خود را پیرامون خانه و خانواده بیان کنند.

وی افزود:‌ متاسفانه واژه خانواده در این سال‌‏ها تبدیل به شعار شده و ما در حالی از این کمله صحبت می‌‏کنیم که آمار طلاق در طول این سال‌‏ها رشد چشمگیری داشته که این مساله کار بسیار پیچیده و دشوار ساخته است.

سلیمانی با اشاره به کارگاه‌‏هایی که قرار است در طول هفته فرهنگی خانواده فرهنگسرای خانواده برگزار شود، گفت: سعی کردیم مجموعه‌‏‌‏ای از تجربیات سال‌‏های گذشته خود را در این هفته جمع آوری کنیم بنابراین موضوعاتی را انتخاب کنیم برای این کارگاه‌‏ها کردیم که علاوه بر حضور مشاوران خوب مباحثی که تاکنون از بازگویی آنها نیز پرهیز داشته‌‏‌‏ایم عنوان شود ضمن این‌‏که تمام تلاش خود را انجام داده‌‏ایم که تمام فعالیت‌‏های ما بر طبق موازین شرعی و اسلامی باشد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌‏های خود درباره فعالیت‌‏های فرهنگسرای خانواده نیز گفت: این مجموعه در سال ۷۴ تاسیس شد که بعد از چند سال و در سال ۸۰ اداره آن به سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران واگذار شد و با توجه به این‌‏که آمار طلاق در منطقه هشت تهران بیشترین تعداد را داشته این مجموعه به منظور ساماندهی و کاهش این آسیب با نام فرهنگسرای خانواده کار خود را با محوریت سه بخش عمومی، هویتی و فرهنگی آغاز کرد.

وی در زمینه بخش عمومی خاطر نشان کرد: در این بخش که عمده فعالیت‌‏های ما منطقه‌‏ای است تمام تلاش خود را انجام داده‌‏ایم تا مقوله بازی‌‏های خانوادگی را در اولویت‌‏های این بخش قرار دهیم و با بازسازی ؟ معروف در جهت تحکیم بنیان خانواده گامهایی را برداریم.

مدیر فرهنگسرای خانواده مهمترین بخش فعالیت این فرهنگسرا را آموزش عنوان کرد و گفت: نبود آگاهی اغلب خانواده‌‏ها در جامعه جدید و معاصر از جمله مواردی است که ما به آن توجه ویژه‌‏ای داریم و سعی داریم تا با آموزش‌‏های لازم خانواده‌‏ها را به سمت یک خانواده پایدار هدایت کنیم. ضمن این‌‏که تلاش داریم تا فارغ از جنبه‌‏های درمانی آسیب‌‏های خانوادگی به پیشگیری نیز توجه داشته باشیم.

«مثلث سازی در خانواده»، ارتباط موثر با خانواده همسر، بهداشت جنسی و روانی، ‌‏آموزش قبل از ازدواج، بررسی نشریات خانواده، فراغت در خانواده، ازدواج، خانواده سنتی، خانواده مدرن، خط قرمزها و طلاق عاطفی عنوان کارگاه‌‏هایی است که در طول هفته فرهنگی خانواده از ۲۵ آذرماه در فرهنگسرای خانواده برپا می‌‏شود.

مدیر فرهنگسرای خانواده با انتقاد از نبود متولی برای آموزش جنسی به جوانان، گفت: بسیاری از جوانان توهم دانستن مسائل جنسی را دارند.به گزارش ایلنا، حامد سلیمانی با اشاره به آمار به دست آمده از طرح شروع خوب گفت: ۷۱ درصد از افرادی که در طرح ما حضور داشتند قبل از حضور در این کارگاه‌‏ها در زمینه مسائل مربوط به بهداشت جنسی مطالعه شخصی داشتند اما اطلاعات جنسی شرکت‌‏کنندگان و میانگین پاسخگویان این را نشان داد که اغلب آنها توهم دانستن دارند در حالی که این آمار نشان داد میزان اطلاعات این افراد کمتر از متوسط است.

وی ادامه داد: از سال ۸۵ طرحی را با عنوان «شروع خوب» را به عنوان تنها نهاد رسمی کشور با محوریت بحث آموزش بهداشت جنسی آغاز کردیم که بر اساس آن هفت هزار زوج تهرانی تحت پوشش آموزش‌‏های ما قرار گرفتند به معنای دقیق‌‏تر در این دوره‌‏ها هر زوج ۲۴ ساعت تحت آموزش های ما قرار گرفتند که خوشبختانه نتایج خوبی هم داشت.
منتشر شده در بهداشت جسمی جنسی خانوادهبهداشت خانواده

اولین باشید که نظر می دهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *