رفتن به نوشته‌ها

همسریابی اینترنتی نادیده گرفتن روش‌های سنتی ازدواج نیست

وی با تأکید بر این مطلب که فعالیت مؤسسه بین‌المللی «خانواده امین» در زمینه ازدواج منحصر به فرد است، اظهار کرد: ما تنها مرکزی هستیم که از امکانات فضای مجازی به‌عنوان یکی از ابزارهای آشنایی با مشترکانمان استفاده می‌کنیم و با ارائه مشاوره‌های مختلف به رهگیری این آشنایی می‌پردازیم تا این تعامل به ازدواج منتهی شود.

وی با انتقاد از اظهارنظر سید «رضا نقیب‌السادات» جامعه‌شناس و دکترای ارتباطات که چندی پیش در «نشست همسریابی» که با حضور برخی از صاحب‌نظران حوزه خانواده در سازمان ملی جوانان برگزار شده بود و معتقد بود «حدود ۳۹ سایت در زمینه همسریابی اینترنتی فعال هستند»، گفت: همسریابی اینترنتی یعنی اینکه مکانیزمی در یک سایت طراحی شود که آشنایی در آن به ازدواج منتهی شود.

اردبیلی با اشاره به حساسیت این موضوع افزود: به همین دلیل است که هیئت مدیره این مؤسسه از ارائه نمایندگی به دیگران و را‌ه‌اندازی آن در نقاط مختلف کشور وحشت دارند زیرا ما در این مرکز با انجام تست‌های مختلف و فرم‌های متعدد سلامت افراد در ابعاد مختلف را اندازه‌گیری می‌کنیم.

رئیس موسسه بین‌المللی «خانواده امین» در پاسخ به این پرسش که چرا ذهنیت افراد جامعه به این شیوه آشنایی مذموم است، تصریح کرد: سیاه‌نمایی پدیده‌های نو در جامعه ما امری عادی است زیرا پدیده‌های تکنولوژیک بومی نیستند و از جهان دیگری عرضه شده‌اند اما گذر زمان شرایطی را فراهم می‌کند که با آن منطبق می‌شویم.

وی بخشی از این سیاه‌نمایی را واکنش ملیت‌های دارای قوام دانست و گفت: این موضوع در اصل مثبت است به نحوی که در حال حاضر نیز والدین ایرانی در مقابل خواسته‌های فرزندان خود به شدت مقاومت می‌کنند.

این کارشناس ارشد الهیات خواستار آموزش خانواده نسبت به این موضوع شد که اینترنت ابزاری وحشت‌زا و نگران‌کننده نیست و در ادامه تصریح کرد: باید به خانواده‌ها بگوییم همسریابی از طریق اینترنت نادیده گرفتن روش‌های سنتی نیست بلکه همان روشی است که در یک برهه از تاریخ با تعامل چهره به چهره، در دوره‌ای دیگر با تلفن و اکنون با بهره‌مندی از اینترنت صورت می‌گیرد.

رئیس مؤسسه بین‌المللی «خانواده امین» اظهار کرد: از همین‌رو باید در حال حاضر شرط نظارت، دقت و امانت خود در ارائه اطلاعات را بیش از پیش مورد توجه قرار دهیم و در یک کلام سرعت نظارتمان را به به اندازه سرعت مخبرانمان افزایش دهیم.

اردبیلی با طرح این پرسش که اگر سیستم نمی‌تواند سرعت نظارت خود را با من همگام کند چرا من باید از این امکان بی‌بهره باشم؟ تصریح کرد: واقعیت این است که آسیب در همه روش‌هایی که ذکر شد وجود دارد مهم این است که ما در اندیشه اتخاذ راهکارهایی برای کاهش آسیب ابزارهای به‌روز باشیم نه آنکه آنها را محدود یا حذف کنیم.

در این بخش از گفت‌و‌گو وی به نحوه فعالیت خود و همکارانش در مؤسسه «خانواده امین» پرداخت و اظهار کرد: ما در این مؤسسه آشنایی را با اینترنت آغاز می‌کنیم و در مراحل بعد با توجه به آدرس مشترکانمان به ارائه خدمت به آنها می‌پردازیم به عنوان مثال افرادی که تا ۱۵۰ کیلومتری تهران زندگی می‌کنند باید حتما برای پرکردن فرم‌ها به مؤسسه بیایند درباره افرادی که دور تر از این فاصله و خارج از ایران نیز زندگی می‌کنند نیز در مراحل بعد این مسئله قطعی است.

وی‌ با اشاره به این مطلب که در این مؤسسه از دریافت مشخصات جزئی افراد آغاز به کار می‌کنیم، گفت: برخی از افراد با مشاهده فرم «الف» این مرکز می‌گویند که مؤلفه‌های مورد نیاز در ازدواج در این فرم مورد توجه نیست که این مسئله نشانگر این واقعیت است که آنها از این نکته غافلند که در برخورد نخست نمی‌توان به آگاهی از همه ابعاد اخلاقی و شخصیتی افراد پرداخت بلکه دریافت آگاهی باید آهسته باشد و دستیابی به آن در اولین برخورد امکان‌پذیر نیست.

اردبیلی از پذیرش افراد ۱۸ تا ۸۵ سال در این موسسه خبر داد و اظهار کرد: البته گروه سنی ۱۸ تا ۲۱ باید همراه والدین خود به این مرکز مراجعه کنند زیرا با وجود اینکه ازدواج افراد ۱۸ سال طبق قانون بلامانع است اما به عقیده من بسیاری از این افراد یا از خانه فرار کرده‌اند، یا اختلاف شدیدی با والدین خود دارند و بدین‌ترتیب دنبال راه‌ گریزی هستند البته دسته‌ای نیز هستند که نمی‌دانند چرا ازدواج می‌کنند.

این استاد دانشگاه گفت: درباره افراد ۲۱ سال به بالا نیز خانواده‌ها از میانه راه وارد می‌شوند چرا که ما نمی‌خواهیم در مقوله ازدواج خانواده را حذف یا محدود کنیم زیرا در این صورت این ازدواج شرایطی را فراهم آورده که آدم تنها دو نفر شده است.

نحوه دخالت دولت در امر همسریابی، ضرورت پژوهش برای ازدواج صحیح و … از دیگر موضوعات طرح‌شده در این گفت‌و‌گو بود که در بخش دوم ارائه می‌شود.

حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین «جعفر ساوالان‌پور اردبیلی» مدیر مؤسسه بین‌المللی «خانواده امین» در بخش نخست گفت‌و‌گوی خود با خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا)، به مؤلفه‌های مورد توجه قرآن برای انتخاب همسر مناسب پرداخت و احساس افتخار و دستیابی به آرامش را از جمله ملاک‌های یک ازدواج آگاهانه عنوان کرد.

وی حضور خانواد‌ها و دخالت آنها در امر ازدواج را امری مهم دانست و گفت: بی‌توجهی به این مهم شرایطی را فراهم می‌آورد که فرد تنها دو نفر شود و هیچ تغییری در زندگی رخ ندهد.

اردبیلی در بخش دوم گفت‌و‌گو با اشاره به استنادهای قرآنی افزود: به نظر می‌رسد خانواده قرآنی گسترده‌تر از زن و شوهر و فرزندان است و حداقل طبقه اول ارث را در بر می‌گیرد از همین‌رو همه ما با توجه به مسئولیت خود باید در اندیشه اتخاذ راهکارهایی برای نجات از اضمحلال نهاد خانواده باشیم که در مناسبات زندگی کنونی به امری عادی تبدیل شده است….>>

این کارشناس ارشد الهیات ازدواج را از جمله مسائل مورد نیاز بشر ذکر کرد که نباید نگرش جناحی و سیاسی را بر آن حاکم کرد بلکه باید با ارائه مشاوره‌های مختلف شرایطی را فراهم کرد که به پایداری آن بینجامد چرا که برخی از طلاق‌ها در پی مشاوره با کارشناسان در این مؤسسه منجر به ازدواج مجدد و یا آشتی شده است.

مدیر موسسه بین‌المللی «خانواده امین» با تأکید بر این مطلب که تلاش ما افزایش ازدواج نیست بلکه کسر طلاق است، اظهار کرد: ما در این مرکز تلاش می‌کنیم با ارائه مشاوره‌های گوناگون به زوجین نقاط قوت و ضعف آنها را بشناسیم و بدین‌ترتیب آموز‌هاش‌های لازم مرتبط با تحکیم خانواده را به آنان ارائه دهیم.

وی با تأکید بر این مطلب که الگوی مؤسسه خانواده امین در این زمینه اشاعه نمی‌شود، افزود: استفاده از این روش کمک زیادی به کاهش مشکلات زوجین می‌کند اما مشکل اصلی در این میان این است که از نظر مالی قادر به گسترش این الگو نیستیم.

این استاد دانشگاه با اشاره به این موضوع که مردان جامعه ما از هر گروه سنی می‌توانند به انتخاب همسر اقدام کنند، تصریح کرد: در حال حاضر فاصله سنی مردان با همسرانشان یک تا ۱۵ سال است و جامعه نیز مشکلی در این زمینه ندارد از همین‌رو به عقیده من باید اقداماتی را در راستای کارگروه سنی انجام دهیم و حق انتخاب‌ها اصلاح شود که این موضوع با آگاهی مناسب و انجام پژوهش‌های به‌روز و کارآمد امکان‌پذیر است.

وی گفت: سازمان ملی جوانان باید هر ساله با جمع‌آوری اطلاعات اجتماعی بهترین گروه سنی را به عموم جامعه ارائه دهد تا بدین‌ترتیب مردم بتوانند با آگاهی بیشتری به انتخاب همسر بپردازند و بدین صورت از افزایش طلاق که آسیب‌های جبران‌ناپذیری در نهاد خانواده و جامعه دارد جلوگیری شود زیرا کنترل پدیده‌های اجتماعی امری دستوری نیست بلکه باید تعهد و مسئولیت آن را به عهده گرفت.

مدیر موسسه بین‌المللی «خانواده امین» درباره نحوه نظارت بر سایت‌های همسریابی که چندی پیش توسط حجت‌الاسلام‌والمسلمین «علی‌اکبری» رئیس سازمان ملی جوانان مطرح شده بود، افزود: نظارت بر این سایت‌ها امری غیرقابل انکار و ضروری است البته باید به این مسئله توجه کرد که نهاد ناظر شایسته این کار باشد و از عهده آن برآید نه اینکه فقط موظف به این امر باشد.

اردبیلی در پاسخ به این پرسش که آیا در حال حاضر نهادی هست که بتواند عهده‌دار این کار شود، اظهار کرد: من سراغ ندارم البته سازمان ملی جوانان این امر را به ما سپرده است تا به طراحی و الگوسازی در این عرصه بپردازیم و انتظار ما نیز این است که این سازمان امکانات نظارتی را در اختیار ما بگذارد و هزینه‌های آن را نیز تقبل کند.

در این بخش از گفت‌وگو خبرنگار ایکنا از مدیر این موسسه پرسید که آیا شما توان این کار را دارید که اردبیلی در پاسخ افزود: ما می‌توانیم به تربیت نیرو در این زمینه بپردازیم زیرا کارشناسانی را می‌شناسم که می‌توانند با حضور یک هفته‌ای در این مرکز علاوه بر آشنایی با شرایط به ارائه خدمات به زوج‌ها بپردازند.

وی در پایان سخنان خود اظهار امیدواری کرد با نشر این الگو آن را در مناطق مختلف کشور بومی کنیم تا بدین ترتیب معضل ازدواج در کشور رفع شود البته منظورم این نیست که اردبیلی و موسسه خانواده امین تبلیغ شود بلکه غرض این است که کار مثبت را به دیگران معرفی و طلاق‌زدایی کنیم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین «جعفر ساوالانپور اردبیلی» سال ۷۶ تا ۷۷ به دلیل آشنایی با مشکلات دانشجویان مقطع پزشکی اقدام به تأسیس کانون مشاوره پیوند دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی تهران کرد تا بدین‌ترتیب جوانان همگن دانشجو را به هم معرفی و زمینه ازدواج آنان را فراهم کند وی پس از اتمام تحصیلات خود و بازگشت به کشور در سال ۱۳۷۹ تصمیم به راه‌اندازی موسسه همسریابی می‌گیرد تا با استفاده از ابزارهای تکنولوژیکی همچون اینترنت گامی را در راستای ازدواج آگاهانه بردارد.

وی در خارج از کشور نیز مشترکانی دارد و زمینه ازدواج‌هایی را نیز در خارج از کشور فراهم کرده که هیچ کدام از آنها به طلاق ختم نشده است زیرا موسسه خانواده امین پس از ازدواج نیز با خانواده‌ها در رابطه است و با ارائه آموزش‌های اجباری و مشاوره‌ای به تداوم زندگی آنان کمک می‌کند.

بنا به گفته اردبیلی، در حالی که فعالیت موسسه «خانواده امین» در رسانه‌های خارجی نیز منعکس شده است اما هنوز وی نتوانسته مجوز آگهی برای تبلیغات فعالیت این موسسه را اخذ کند.

متن مصاحبه مدیر موسسه با خبرگزاری ایکنا

گروه اجتماعی: باید به خانواده‌ها بگوییم همسریابی از طریق اینترنت نادیده گرفتن روش‌های سنتی نیست بلکه همان روشی است که در یک برهه از تاریخ با تعامل چهره به چهره، در دوره‌ای دیگر با تلفن و اکنون با بهره‌مندی از اینترنت صورت می‌گیرد.

 «جعفر ساوالانپور اردبیلی» رئیس مؤسسه بین‌المللی «خانواده امین» در گفت‌و‌گو با خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا)، با اعلام این مطلب به مولفه‌های قرآنی انتخاب همسر پرداخت و از نمونه‌های بارز آن به آیه ۲۱ سوره مبارکه «روم» مبنی بر «وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُم مِّنْ أَنفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُم مَّوَدَّهً وَرَحْمَهً إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ؛ و از نشانه‏هاى او اینکه از [نوع] خودتان همسرانى براى شما آفرید تا بدانها آرام گیرید و میانتان دوستى و رحمت نهاد آرى در این [نعمت] براى مردمى که مى‏اندیشند قطعا نشانه‏هایى است» اشاره کرد.

وی افزود: با استناد به این آیه احساس افتخار و دستیابی به آرامش از جمله ملاک‌های یک ازدواج آگاهانه است به نحوی که حضور در کنار همسر و خانواده زمینه‌ساز طیب خاطر باشد و فرد اعم از زن و مرد از انتخاب خویش احساس رضایت داشته باشد.

اردبیلی ازدواج اینترنتی را امری غیرممکن عنوان و تصریح کرد: در حال حاضر ۴۳هزار آژانس در زمینه آشنایی افراد با یکدیگر فعالیت می‌کنند اما مجموع این سایت‌ها فقط در اندیشه ارائه خدماتی برای دوستی و استفاده از امکانات چت‌رو‌م‌ها هستند که هرگز به ازدواج فکر نمی‌کنند چرا که در مقوله ازدواج تعامل چهره به چهره نیز باید صورت گیرد….>>>

منتشر شده در اخبار ازدواجاخبار حقوقی خانوادهاخبار خانوادهازدواج

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *