رفتن به نوشته‌ها

مهم ترین اختلال روانی جوانان

این متخصص اعصاب و روان اظهار داشت: به علت وجود بحران جوانی در جوانان، این دسته از افراد در یک لبه مرزی عبور می کنند که تا زمان شکل گیری ساختار شخصیتشان افراد برای یک مدت زمانی دچار بحران ها می شوند.
ترقی ادامه داد: ساختار شخصیت فرد اگر بالغ و مهجور باشد اعتماد به نفس خودبخود شکل خواهد گرفت. اما در دوران نوجوانی به خاطر بلوغ شخصیتی، اگر جامعه نتواند پذیرای خوبی از نوجوانان باشد قاعدتا فرد نمی تواند شخصیتش را به خوبی تشکیل دهد به همین علت اعتماد به نفس در فرد پایین می آید.

وی بیان داشت: افسردگی و اضطراب که نوعی از بیماری های اعصاب و روان هستند، بیماری ساختمانی مغز بوده که شایع ترین علامتش کاهش اعتماد به نفس، خستگی زودرس، فراموشی و…هستند که باعث می شود فرد نسبت به جامعه خود در یک سیکل معیوب تری بیفتد.

ترقی تصریح کرد: بهترین راهکار پزشکی در افرادی که دچار عدم اعتماد به نفس هستند، روان درمانی و درصورت نیاز مصرف دارو است. تاحد ممکن باید استرس های نوجوانان را در جامعه کاهش داد و استرسی که به وی وارد می شود را به طوری کنترل کرد که فرد احساس امنیت و آسایش کند.

این متخصص اعصاب و روان خاطر نشان ساخت: در این زمینه باتوجه به معضلی که در کشورما وجود دارد خانواده نقش خیلی مهمی را در درک جوانان دارند که هرچه فرد احساس مقبولیت بیشتری در جامعه داشته باشد به همان میزان، اعتماد به نفسش هم افزایش می یابد. زمانی که جوان احساس مقبولیت در جامعه نمی کند دچار سرخوردگی شده و اعتماد به نفسش کاهش می یابد.

وی با بیان اینکه خانواده یک واحد کوچکی از جامعه است افزود: اگر جوان در خانواده ای با محیط امن و ایمن زندگی کند، در جامعه نیز موفق ظاهر خواهد شد. وقتی فردی در خانواده اش مورد تایید قرار گیرد و به وی فرصت داده شود تا نکات درونی خود را به منصه ظهور برساند، قاعدتا در واحدهای بزرگتر مثل جامعه نیز می تواند خودی از خود نشان دهد.

ترقی در خاتمه ابراز داشت: در زمینه پیشگیری از چنین معضلی ابتدا باید بر روی خانواده ها کار شود و سپس بر روی جامعه. مسئولان نیز موظفند تا در زمینه مسائل اجتماعی که باعث افزایش استرس های جوانان می شوند مانند، ارتباطات با محیط بیرون، مشکلات کاری و درس خواندن را به نوعی برای فرد برنامه ریزی کنند که اگر فرد در خانواده اش دارای مقبولیت است، بیرون دچار سرخوردگی نشود.
عدم اعتماد به نفس بدان معناست که شخص خودش را در چارچوب جامعه قبول نکرده، توانایی های خود را احساس نمی کند و نسبت به همه چیز بدبین خواهد شد به طوری که قادر به انجام کارهای ساده نبوده و به آن سطح ارتقا اجتماعی و شغلی نمی رسد که این مسئله یکی از مهم ترین مشکلات روانی در جوانان کشورمان محسوب می شود.
مهدی ترقی متخصص اعصاب و روان در گفتگو با خبرنگار اجتماعی برنا، عدم اعتماد به نفس در جوانان را از مهم ترین مشکلات این رده سنی در کشور ذکر کرد و گفت: کاهش اعتماد به نفس دو جنبه دارد، یکی جنبه اجتماعی و دیگری جنبه پزشکی. معمولا کاهش اعتماد به نفس از جنبه پزشکی بر اثر آسیب هایی همچون افسردگی و اضطراب ناشی می شود.
وی یکی از شایع ترین علامت های ناشی از اختلالات روانی در جوانان را عدم اعتماد به نفس دانست و افزود: نداشتن اعتماد به نفس بدان معناست که شخص خودش را در چارچوب جامعه قبول نکرده، توانایی های خودش را احساس نمی کند و نسبت به همه چیز بدبین خواهد شد به طوری که قادر به انجام کارهای ساده نبوده و به آن سطح ارتقا اجتماعی و شغلی نمی رسد.
منتشر شده در اخبار کودکان و جوانانبهداشت روحی و روانی خانواده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *