رفتن به نوشته‌ها

فقط 10 درصد دوستي‌هاي خياباني به ازدواج مناسب مي‌انجامد

 “دکتر مصطفي اقليما” رئيس انجمن علمي مددکاري اجتماعي ايران ، در اين باره به خبرنگار برنا گفت : پسر و دختر مي خواهند با فردي ازدواج کنند که بتوانند وي را با کمال ميل در اجتماع و در جمع دوستان و همکاران معرفي کنند و با تشکيل يک زندگي مستقل خود را به عنوان يک خانواده مجزا در جامعه مطرح کنند .

 مطمئنا براي دختري که مي خواهد بر اساس معيارهاي منطقي انتخاب کند شغل پسر مهم است .

 مي توان گفت اکثر دختران جامعه ما خواهان يک شوهر ميليونر نيستند بلکه پسري را مي خواهند که حداقل امکانات را براي شروع يک زندگي مشترک داشته ، روي پاي خودش ايستاده و انگيزه اداره يک زندگي را داشته باشد و بتواند يک زندگي در سطح زندگي اي که دختر در خانه پدر داشته، برايش فراهم کند .

ازدواج سنتي هنوز به قوت خود باقي است

 

بر خلاف جريان مدرنيته ، 90 درصد مباحث ازدواج ها در کشور ما هنوز به صورت سنتي و با انجام مراسم خواستگاري صورت مي پذيرند و با اينکه بسياري از روش هاي زندگي ما به روش هاي غربي نزديک شده اما عملا هنورز ازدواج در کشور ما به سبک و سياق سنتي خود پابرجاست .

 

خانواده حضور پررنگي دارد و نظرات اعضاي خانواه از جمله مادر مي تواند در تثبيت يا انصراف از انتخاب تاثير بسزاي داشته باشد .

 

وي مي افزايد : از آنجا که اننخاب و اقدام توسط خانواده پسر انجام مي شود بسياري از معيارهاي غلط و اشتباه باعث تاخير در امر ازدواج شده اند .

حساب و کتاب و چرتکه انداختن قبل از ازدواج

 

متاسفانه در جامعه امروز ما وضعيت اشتغال و امرار معاش دختر ، سطح مادي خانواده وي ، تعداد اعضاي خانواده دختر ، تعداد خواهر و برادر و سن آنها و حتي شهر و منطقه سکونت دختر نيز جلوه پررنگ تري به خود گرفته است .

 

به گفته وي ، آمارها نشان مي دهند که تنها 10 درصد دوستي هاي خياباني به ازدواج مناسب مي انجامد که مي توان گفت اکثر دوام اين نوع ازدواج ها به دليل وضع مالي خانواده دختر است .

 

چرا که در اکثر اين نوع رابطه ها دختر با سرمايه عاطفي خود وارد زندگي مي شود و اگر مشکلات حادي از جمله اعتياد در ميان نباشد ، سعي مي کند که زندگي خود را حفظ کند و پسر با وجود مشکلات عديده به دليل حفظ شرايط و حمايت هاي مادي از سوي خانواده دختر ، ادامه زندگي را ترجيح مي دهد .

 

بايد گفت : تورم و ناتواني در تامين نيازهاي مادي زندگي باعث شده دختري که در بهترين دانشگاهي فارغ التحصيل شده ، با داشتن شغل و در آمد مناسب خواستگاران بهتر و بيشتري داشته باشد .

 

تحقيقات نشان مي دهند : اگر خانواده اي بخواهد بين دو دختر مقايسه اي نيز انجام دهد دختري با شرايط کاري بهتر را ترجيح مي دهد که متاسفانه با رشد فکري و تحصيلي حتي در شهرها کوچک نيز شاهد اين موضوع هستيم .

تغيير معناي واژه خانه داري

 

“اقليما” معتقد است : در گذشته مادر براي پسر خود به دنبال دختري بود که کدبانو و خانه دار باشد و بتواند وظايف يک زن خانه دار را به خوبي به انجام برساند ولي امروزه در ميان جوانان و بسياري از خانواده ها لفظ خانه دار بودن با همين املا معناي ديگري پيدا کرده و در بحث انتخاب از سوي خانواده پسر ، صاحب خانه بودن دختر موضوعي بي اهميت و پيش پا افتاده نيست بلکه يک ويژگي مثبت دختر به حساب مي آيد .

 

وي تصريح کرد : به اين ترتيب بايد گفت که ما در جامعه امروز مفهوم ازدواج و تشکيل خانواده را گم کرده ايم و افراد مجبور مي شوند در شرايطي که آمادگي کامل براي تامين هزينه هاي مادي زندگي را ندارد بر اثر بالا رفتن سن و فشار نيازهاي جنسي به ازدواج روي آورده و با چنين معيارهايي تا حدي خيال خود را از اين مشکلات راحت کنند .

 

اين کارشناس مددکاري اجتماعي براين باور است که فرهنگ سازي در اين مورد تنها زماني پاسخ مي دهد که دولت با توليد کار ، کاهش تورم و بهبود وضع اقتصادي جامعه ، نگراني خانواده ها و جوانان را در اين زمينه برطرف کند تا جوانان نيز با خيالي آسوده و با معيارهايي درست به سمت ازدواج بروند .

آمارها نشان مي دهند که تنها 10 درصد دوستي هاي خياباني به ازدواج مناسب مي انجامد که مي توان گفت اکثر دوام اين نوع ازدواج ها به دليل وضع مالي خانواده دختر است .

 

به گزارش ایونا، يکي از مهم ترين هدف هاي ازدواج ، داشتن يک زندگي مستقل است . اصل ازدواج نيز براي استقلال شکل گرفته و تنها راه به دست آوردن يک استقلال درست ازدواج و تشکيل خانواده است .

 

دختر جواني هم که قصد ازدواج دارد به دنبال اين است که پسر بتواند زندگي مستقلي براي وي فراهم کند . البته زندگي مستقل تنها با داشتن يک خانه جدا معنا پيدا نمي کند بلکه داشتن فکري مستقل و عدم دخالت و وابستگي به والدين از جمله فاکتورهاي اساسي براي داشتن زندگي مستقل هستند .

منتشر شده در آمار و گزارشاخبار ازدواجازدواج

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *