رفتن به نوشته‌ها

فقط ۱۰ درصد دوستی‌های خیابانی به ازدواج مناسب می‌انجامد

 “دکتر مصطفی اقلیما” رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران ، در این باره به خبرنگار برنا گفت : پسر و دختر می خواهند با فردی ازدواج کنند که بتوانند وی را با کمال میل در اجتماع و در جمع دوستان و همکاران معرفی کنند و با تشکیل یک زندگی مستقل خود را به عنوان یک خانواده مجزا در جامعه مطرح کنند .

 مطمئنا برای دختری که می خواهد بر اساس معیارهای منطقی انتخاب کند شغل پسر مهم است .

 می توان گفت اکثر دختران جامعه ما خواهان یک شوهر میلیونر نیستند بلکه پسری را می خواهند که حداقل امکانات را برای شروع یک زندگی مشترک داشته ، روی پای خودش ایستاده و انگیزه اداره یک زندگی را داشته باشد و بتواند یک زندگی در سطح زندگی ای که دختر در خانه پدر داشته، برایش فراهم کند .

ازدواج سنتی هنوز به قوت خود باقی است

 

بر خلاف جریان مدرنیته ، ۹۰ درصد مباحث ازدواج ها در کشور ما هنوز به صورت سنتی و با انجام مراسم خواستگاری صورت می پذیرند و با اینکه بسیاری از روش های زندگی ما به روش های غربی نزدیک شده اما عملا هنورز ازدواج در کشور ما به سبک و سیاق سنتی خود پابرجاست .

 

خانواده حضور پررنگی دارد و نظرات اعضای خانواه از جمله مادر می تواند در تثبیت یا انصراف از انتخاب تاثیر بسزای داشته باشد .

 

وی می افزاید : از آنجا که اننخاب و اقدام توسط خانواده پسر انجام می شود بسیاری از معیارهای غلط و اشتباه باعث تاخیر در امر ازدواج شده اند .

حساب و کتاب و چرتکه انداختن قبل از ازدواج

 

متاسفانه در جامعه امروز ما وضعیت اشتغال و امرار معاش دختر ، سطح مادی خانواده وی ، تعداد اعضای خانواده دختر ، تعداد خواهر و برادر و سن آنها و حتی شهر و منطقه سکونت دختر نیز جلوه پررنگ تری به خود گرفته است .

 

به گفته وی ، آمارها نشان می دهند که تنها ۱۰ درصد دوستی های خیابانی به ازدواج مناسب می انجامد که می توان گفت اکثر دوام این نوع ازدواج ها به دلیل وضع مالی خانواده دختر است .

 

چرا که در اکثر این نوع رابطه ها دختر با سرمایه عاطفی خود وارد زندگی می شود و اگر مشکلات حادی از جمله اعتیاد در میان نباشد ، سعی می کند که زندگی خود را حفظ کند و پسر با وجود مشکلات عدیده به دلیل حفظ شرایط و حمایت های مادی از سوی خانواده دختر ، ادامه زندگی را ترجیح می دهد .

 

باید گفت : تورم و ناتوانی در تامین نیازهای مادی زندگی باعث شده دختری که در بهترین دانشگاهی فارغ التحصیل شده ، با داشتن شغل و در آمد مناسب خواستگاران بهتر و بیشتری داشته باشد .

 

تحقیقات نشان می دهند : اگر خانواده ای بخواهد بین دو دختر مقایسه ای نیز انجام دهد دختری با شرایط کاری بهتر را ترجیح می دهد که متاسفانه با رشد فکری و تحصیلی حتی در شهرها کوچک نیز شاهد این موضوع هستیم .

تغییر معنای واژه خانه داری

 

“اقلیما” معتقد است : در گذشته مادر برای پسر خود به دنبال دختری بود که کدبانو و خانه دار باشد و بتواند وظایف یک زن خانه دار را به خوبی به انجام برساند ولی امروزه در میان جوانان و بسیاری از خانواده ها لفظ خانه دار بودن با همین املا معنای دیگری پیدا کرده و در بحث انتخاب از سوی خانواده پسر ، صاحب خانه بودن دختر موضوعی بی اهمیت و پیش پا افتاده نیست بلکه یک ویژگی مثبت دختر به حساب می آید .

 

وی تصریح کرد : به این ترتیب باید گفت که ما در جامعه امروز مفهوم ازدواج و تشکیل خانواده را گم کرده ایم و افراد مجبور می شوند در شرایطی که آمادگی کامل برای تامین هزینه های مادی زندگی را ندارد بر اثر بالا رفتن سن و فشار نیازهای جنسی به ازدواج روی آورده و با چنین معیارهایی تا حدی خیال خود را از این مشکلات راحت کنند .

 

این کارشناس مددکاری اجتماعی براین باور است که فرهنگ سازی در این مورد تنها زمانی پاسخ می دهد که دولت با تولید کار ، کاهش تورم و بهبود وضع اقتصادی جامعه ، نگرانی خانواده ها و جوانان را در این زمینه برطرف کند تا جوانان نیز با خیالی آسوده و با معیارهایی درست به سمت ازدواج بروند .

آمارها نشان می دهند که تنها ۱۰ درصد دوستی های خیابانی به ازدواج مناسب می انجامد که می توان گفت اکثر دوام این نوع ازدواج ها به دلیل وضع مالی خانواده دختر است .

 

به گزارش ایونا، یکی از مهم ترین هدف های ازدواج ، داشتن یک زندگی مستقل است . اصل ازدواج نیز برای استقلال شکل گرفته و تنها راه به دست آوردن یک استقلال درست ازدواج و تشکیل خانواده است .

 

دختر جوانی هم که قصد ازدواج دارد به دنبال این است که پسر بتواند زندگی مستقلی برای وی فراهم کند . البته زندگی مستقل تنها با داشتن یک خانه جدا معنا پیدا نمی کند بلکه داشتن فکری مستقل و عدم دخالت و وابستگی به والدین از جمله فاکتورهای اساسی برای داشتن زندگی مستقل هستند .

منتشر شده در آمار و گزارشاخبار ازدواجازدواج

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *