رفتن به نوشته‌ها

الگوی ازدواج ، مدرن شده است

 انتخابش را فردی انجام می دهد اما بعد نیازمند حمایت های خانوادگی می شود . فرد در جریان زندگی این حمایت را از جانب خانواده نمی بیند و تنهامی ماند و نه می تواند از حمایت های آن ها استفاده کند و نه از راهنمایی شان . در این جا است که امکان فروپاشی پیش می یابد .

 

محبی با اشاره به این که میان فروپاشی ازدواج و نرخ کاهش ازدواج رابطه مستقیم وجود دارد ، اظهار کرد : هر چه فرد ببیند که یک رابطه در خانواده های زیادی به فروپاشی منجر شده ترس از این که به آن سمت برود بیشتر می شود . احساس می کند ازدواج کارکرد مثبت ندارد . همه این ها سبب می شود در اندیشه و نگرش او ازدواج کارکرد مطلوبی را نداشته باشد .

 

وی ادامه داد : ما در حاضر با چند مساله مواجه هستیم . آنومی در ارزش های ازداوج ، کاهش نفوذ و تاثیر حمایت خانواده در عرصه ازدواج ، تغییر الگوهای انتخاب همسر ، تغییر ارزش های ازدواج و تبدیل مدل سنتی به سوی مدرن .

 

به گزارش ایونا ، محبی با اشاره به این که جابه جایی خانه امکان شناخت را از میان برده ، افزود : افراد صداقت لازم را در این دنیای پرهرج و مرج ندانرد و سعی می کنند در حالت گمنامی به سربرند . با توجه به تغییرالگوها و زندگی شهری ، تحقیقات به جایی نمی رسد . چرا در گذشته ازدواج ها پایدارتر بود چراکه افراد دارای شخصیت ساده بوده و امکان شناسایی شان بیشتر بود . امکان شناخت فرد مقابل در حال حاضر به راحتی امکان پذیر نیست .

 

وی در پایان افزود : باید به سه مساله توجه کرد . دسترسی به همسر آینده که با توجه به تناسبت نسبت جنسی و الگوهایی که ما برای انتخاب همسر داریم با مشکل مواجه شده ، امکان این که فرد شرایط اجتماعی اقتصادی برای ازدواج را دارد ؟ ، که در جامعه ما بیشتر افراد این شرایط را ندارند . تمایل و مطلوبیت ازدواج که در جامعه کاهش یافته است . باید این سه مساله از میان برداشته شود تا به مقصود برسیم

علی رغم این که می گویند عمده ترین معضل ازدواج ، بحث اقتصادی است ، عوامل فرهنگی اثرگذار و مهم تری نیز وجود دارد . جامعه ما به خاطر تغییر و تحولات ارزشی چند سال اخیر ، عمدتا بعد از جنگ ، دچار تحول نظام ارزشی خانواده شده است . فردگرایی در بین افراد جامعه افزایش یافته و فرد مسائل شخصی را به مسائل خانوادگی ترجیح می دهد .

به ایونا، سیده فاطمه محبی ؛ مدیر تحقیقات شورای فرهنگی اجتماعی زنان گفت : ازداوج از حالت “نهاد ازدواج” به سمت “معاشرتی” در حال حرکت است . فرد آزادانه تر می خواهد انتخاب کند و بُعد خصوصی ازدواج دارای اهمیت بیشتری شده است .

 

دبیر سرویس اجتماعی نشریه فصلنامه کتاب زنان در ادامه گفت : هم چنین انگیزه های فردی و جنسی در حال افزایش است . دخالت خانواده ها روز به روز کمتر شده و فرد با فردیت خود این کار را انجام می دهد . اما بعد از این که وارد زندگی می شود ، نمی تواند به تنهایی عمل کند .

منتشر شده در اخباراخبار ازدواج

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *