رفتن به نوشته‌ها

یک دست لباس‌عروس با کت و شلوار ۱۴ میلیون تومان

پیگیری های خبرنگار برنا از بازارهای لباس عروس نشان می دهد که قیمت لباس عروس در مناطق مختلف تهران با تفاوت های چشمگیر و تعجب برانگیزی مواجه است. بر این اساس در حالی که قیمت خرید لباس عروس در مناطق جنوبی و مرکزی تهران مبلغی بین ۲۰۰ هزارتومان تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان برآورد می شود، قیمت همین لباس عروس در مناطق غرب، شرق و در نهایت شمال تهران از ۹۰۰ هزار تومان تا ۱۰ میلیون تومان و بیشتر متغیر است.

بسیاری از طراحان و خیاطان لباس های عروس معتقدند که قیمت یک دست لباس عروس با توجه به نوع پارچه و طرح آن، دوخت و میزان کاری که روی آن می شود، متفاوت است و نمی توان سقف واحدی را برای آن قائل شد چرا که مدل‌های لباس عروس با توجه به سلیقه مردم و آمدن ژورنال های جدید لباس تغییر می کند و همین تغییر در طراحی مجدد سبب می شود قیمت لباس دستخوش تغییر شود.

همچنین در حال حاضر کرایه انواع مختلف لباس عروس ( با توجه به مدت زمان گذشته از زمان دوخت ) در مناطق جنوبی و مرکزی شهر تهران مبالغی به میزان ۸۰ تا ۳۰۰ هزار تومان است که کرایه همین لباس های عروس در مناطق شمالی شهر از ۷۰۰هزار تومان شروع شده و به مرز ۴ میلیون تومان هم می رسد.

بنا برگزارش برنا، بسیاری از مردم تصور می کنند که تنها خریدهای عروس مثل لباس و تاج عروس با تجمل گرایی و چشم و هم‌چشمی روبرو شده است اما شواهد نشان می دهد این تجمل گرایی در میان دامادها هم جا باز کرده است. بر این اساس در حال حاضر قیمت یک دست کت و شلوار با ساده ترین طرح و ارزان ترین پارچه حدود ۷۰ هزار تومان در مناطق مرکزی و جنوبی شهر به فروش می رسد که این قیمت در مناطق شمال شهر گاه ۲۰ برابر و بیشتر است.

نکته قابل تامل در خصوص قیمت لباس داماد در مناطق بالای شهر این است که در اکثر مناطق بالای شهر کت و شلوار دامادی کمتر از ۲۰۰ هزار تومان وجود ندارد و افرادی که در مناطق بالای شهر به خرید لباس داماد مبادرت می کنند گاه تا ۴ میلیون تومان و بیشتر هم برای خرید یک دست کت و شلوار هزینه می کنند!

البته تغییرات قیمت کت و شلوار دامادی هم از “اصل” قیمت لباس عروس تبعیت می کند که با توجه به نوع پارچه، دوخت، طرح و… قیمت سقفی نمی توان برای آن قائل شد. علاقمندی به خرید لباس های فاخر برای مراسم های ازدواج در حالی میان طبقات مرفه جامعه به یک امری عادی مبدل شده است که در نقطه مقابل بسیاری از طبقات کم در آمد جامعه برای خرید های ضروری ازدواج توانایی کافی ندارند.

به اعتقاد کارشناسان روند پرشتاب این شبه‌رسم های غلط و عمیق تر شدن شکاف طبقاتی، جامعه را با طیفی از جوانانی روبرو می کند که گرچه توانایی برپاپی عروسی های چند‌ده میلیونی را ندارند اما سودای آن را در سر می پرورانند و گاه برای رسیدن به این رویا! زیر بار وام‌های بیشماری می روند…

در حالی که قیمت خرید لباس عروس در مناطق جنوبی و مرکزی تهران مبلغی بین ۲۰۰ هزارتومان تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان برآورد می‌شود، قیمت همین لباس عروس در مناطق غرب، شرق و در نهایت شمال تهران از ۹۰۰ هزار تومان تا ۱۰ میلیون تومان و بیشتر متغیر است… در حال حاضر قیمت یک دست کت و شلوار با ساده‌ترین طرح و ارزان ترین پارچه حدود ۷۰ هزار تومان در مناطق مرکزی و جنوبی شهر به فروش می‌رسد که این قیمت در مناطق شمال شهر گاه ۲۰ برابر و بیشتر است.

به گزارش خبرنگار باشگاه جوانی برنا، چشم و هم چشمی و رفتارهای تجملاتی، همراه با تن دادن به برگزاری مراسم های ازدواج پر زرق و برق در حالی شتاب بی سابقه ای در پایتخت و شهرهای بزرگ کشورمان پیدا کرده است که بسیاری از زوج های جوان برای ادامه زندگی بعد از ازدواج هیچگونه پس اندازی ندارند و زیر بار قسط‌های برگزاری چنین مراسمی تا سالها رویای یک زندگی شیرین را در سر می‌پرورانند.

برگزاری مراسم‌های چند میلیونی ازدواج با به روز ترین مدل‌ها و سبک ها و با هزار خرج ریز و درشت سبب شده است که تهیه ملزومات عروسی مثل خرید و یا اجاره لباس عروس، تاج، کت و شلوار و… با قیمت های نجومی و غیر پایداری روبرو شود که بیشترین فشار اقتصادی را برای افرادی به همراه می آورد که در خانواده های کم در آمد زندگی می کنند.

منتشر شده در خواندنی هاسایر

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *