رفتن به نوشته‌ها

تفریح در بهشت بانوان بدون تلفن همراه

مدتی قبل گرفتن فیلم و عکس شخصی توسط افراد مشکلی نداشت و کسانی که صرفا عکس‌های شخصی از خودشان می‌انداختند با انتظامات پارک مشکلی نداشتند. این تا زمانی بود که روی سایت‌های اینترنتی و بلوتوث موبایل‌ها فیلمی با عناوین «بوستان بانوان» دست به دست نمی‌شد و حریم خصوصی زنانی که در پارک به تفریح می‌پرداختند را نشانه نگرفته بود و امنیت آنها را به مخاطره نینداخته بود. شاید از این همین روست که خبر «در نظر گرفتن تدابیر شدید امنیتی برای گرفتن گوشی‌های همراه در بوستان بانوان» به نقل از شهردار تهران دو روز گذشته روی خروجی‌های خبری قرار گرفت. به همین منظور به بهشت بانوان رفتیم تا از موضع‌گیری بانوانی که در پارک به تفریح می‌پردازند آگاه شویم.

● هنوز دستور گرفتن موبایل‌ها هنگام ورود ابلاغ نشده
دو نفر از ماموران نیروی انتظامی که در بخش انتهایی محوطه پارک نشسته‌اند و مشغول صحبت با یکدیگر هستند می‌گویند: «مدتی است که هر گونه فیلمبرداری و عکسبرداری در پارک ممنوع است و ما اگر ببینیم کسی دوربین یا موبایل مجهز به دوربین در دست دارد و مشغول استفاده از آن است آن را می‌گیریم و دیگر پس نخواهیم داد.» آنها می‌گویند هنوز دستوری مبنی بر تحویل گرفتن دوربین و تلفن‌های همراه دوربین‌دار هنگام ورود افراد به پارک به ما ابلاغ نشده و ما در سطح پارک با کسانی که در حال فیلمبرداری یا عکس گرفتن هستند برخورد خواهیم کرد. وقتی از آنها می‌پرسیم شما که در تمام پارک به صورت همزمان حضور ندارید چگونه می‌توانید هر کسی را که عکس می‌اندازد ببینید؟ پاسخ می‌دهند: «ما تمام سعی خود را می‌کنیم تا این افراد را ببینیم و جلوی کار آنها را بگیریم. اما ممکن است کسانی هم باشند که آنها را نبینیم.»

● در این پارک احساس راحتی نمی‌کنم
خانمی که با مانتو و مقنعه لبه یکی از باغچه‌های پارک نشسته است و پوششی کامل دارد درباره امکان فیلمبرداری به وسیله تلفن همراه می‌گوید: «من این پارک را دوست دارم. تنها مشکل من این است که از ترس اینکه کسی فیلمبرداری کند و من متوجه نشوم نمی‌توانم روسری یا مانتوی خود را در بیاورم و مانند بقیه راحت در پارک وقت خود را بگذرانم.» او همچنین فکر می‌کند این پارک باید شب تا دیر وقت باز باشد زیرا روزها هوا گرم است و شب بهتر می‌توان از هوای مطبوع پارک استفاده کرد.

● اگر تلفن همراه را تحویل بگیرند دیگر نمی‌آییم
در قسمتی دیگر از پارک که چندان هم خلوت نیست دو دختر ۲۲ ساله نشسته‌اند. یکی از آنها از سعادت آباد و دیگری از دربند به آنجا آمده‌اند. آنها مشغول صحبت کردن با یکدیگر هستند و درباره امکان وارد شدن با موبایل دوربین‌دار می‌گویند: «ما نشنیده بودیم که قرار است از ورود موبایل به کل پارک جلوگیری شود. اما تا جایی که می‌دانیم قرار است بخشی از پارک را به آفتاب گرفتن خانم‌ها اختصاص دهند که گویا بردن موبایل به آن قسمت ممنوع می‌شود.»

آنها از اینکه وقتی با لباس‌هایی مانند تاپ یا شلوارک می‌پوشند در محیط پارک تردد می‌کنند از طرف انتظامات با مشکل مواجه می‌شوند اظهار نارضایتی می‌کنند اما عقیده دارند با تمام اینها هنوز بودن در این پارک بسیار لذت‌بخش‌تر از پارک‌های دیگر است. آنها در ادامه می‌گویند: «اگر از ورود با موبایل جلوگیری کنند و موبایل‌‌های‌مان را جلوی درب ورود تحویل بگیرند ما دیگر به اینجا نخواهیم آمد. زیرا تلفن همراه از وسایل ضروری شخص به حساب می‌آید. مخصوصا در این پارک که تنها راه ارتباط برقرار کردن با بیرون به وسیله همین تلفن همراه ممکن خواهد شد.»

● تلفن‌های همراه را بگیرند خیالم راحت‌تر است
در بخشی از بهشت مادران که بسیار خلوت و آرام است دو خانم حدودا ۴۰ سال در حال نگاه کردن و استفاده از فضای اطراف هستند. یکی از آنها که معلم است در رابطه با بلوتوثی که با موضوع پارک در تلفن‌های همراه یافت می‌شود این‌طور اظهارنظر کرد: «به عقیده من به‌رغم وجود چنین فضا و چنین پارکی برای خانم‌ها، اما متاسفانه هنوز فرهنگ استفاده از این نوع امکانات میان مردم ما جا نیفتاده. همان طور که در استخر‌ها و ساحل دریا نمی‌توان احساس امنیت داشت، در این پارک هم مدام ترس از این وجود دارد که ممکن است بدون آنکه بدانی فیلمت را بگیرند. مخصوصا اینجا که پر از درخت و جاهایی است که نمی‌توان مطمئن بود کسی آنجا مخفی نشده باشد.»

او با تمام اینها می‌گوید وجود چنین پارکی می‌تواند امروز یک امتیاز محسوب شود و من و دخترم از اینکه می‌توانیم گاهی تنها یا با همکاران و دوستان به اینجا بیاییم خوشحالیم. او می‌گوید حتی اگر تلفن‌های همراه را هنگام ورود به پارک تحویل بگیرند باز هم خواهد آمد. زیرا دلیل آمدن او عکس انداختن نیست و حتی در این صورت با خیال راحت‌تری از فضای پارک استفاده خواهد کرد.

از زمان افتتاح اولین پارک اختصاصی برای بانوان به وسیله شهردار تهران و با عنوان «بهشت مادران»، در سطح جامعه شاهد بازتاب‌های متفاوتی از سوی مردم به خصوص خود بانوان بودیم. افرادی که اعتقاد داشتند ساخت این پارک به معنای قائل شدن محدودیت برای بانوان است، کسانی که افتتاح چنین پارکی را مثبت تلقی می‌کنند و فکر می‌کنند با داشتن چنین فضایی مختص زنان حقوق وی‍ژه‌ای برای آنان در نظر گرفته شده و در واقع این کار یک نوع احترام قائل شدن به حق زن در جامعه است.

اما با توجه به شرایط کنونی جامعه، طبعا وجود چنین فضا و پارکی همراه با مشکلاتی نیز خواهد بود. مشکلاتی از این دست که مثلا بانوانی که جهت تفریح به این پارک‌ها می‌روند ممکن است بخواهند آنگونه که راحتند لباس بپوشند، آنطور که در فضای خارج از پارک امکانش وجود ندارد. در مقابل خانم‌هایی هستند که دوست دارند برای نگهداری خاطرات حضورشان در پارک عکس یا فیلمبرداری کنند و این کار احتمالا با امنیت و راحتی گروه قبل می‌تواند در تناقض باشد.

منتشر شده در اخبار زنانزنان

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *