رفتن به نوشته‌ها

حذف دو ماده از لایحه حمایت از خانواده

رحیمی گفت: از این به بعد اگر مردی بخواهد اقدام به ازدواج مجدد کند باید رضایت همسرش را داشته باشد مگر در مواردی که دادگاه حکم به ازدواج مجدد دهد آن هم شرایطی است که در قانون حمایت خانواده سال ۱۳۵۳ وجود دارد.

وی افزود: کمیسیون امروز علاوه بر حذف موارد ۲۳ و ۲۵، ماده ۵۳ را نیز اصلاح کرد بدین ترتیب که بند ۴ ماده ۵۳ که قانون حمایت خانواده سال ۱۳۵۳ را به طور کلی نسخ می کرد حذف کرد ، یعنی قانون حمایت خانواده سال ۵۳ هر جای آن از این به بعد با لایحه حمایت خانواده ای که الان کمیسیون تصویب کرده و در دستور کار مجلس است مغایرت داشته باشد آن قانون خود به خود لغو شده ولی جاهایی که از قانون سال ۵۳ با این قانون فعلی مغایرت نداشته باشد نسخ نشده، از جمله ماده ۱۶ قانون حمایت از خانواده سال ۵۳ که به نظر اکثریت اعضای کمیسیون مغایرتی با این لایحه ندارد و به قوت خود باقی است.

مخبر کمیسیون قضائی مجلس گفت: بنابراین با اصلاحیه ای که امروز انجام شد نگرانی هایی که در جامعه به وجود آمده بود انشاالله مرتفع شده و بانوان ایرانی می توانند با خیال راحت در تربیت فرزاندان و تحکیم بنیان خانواده شان تلاش کنند و اضطراب و نگرانی نداشته باشند.

وی هدف دولت را از آوردن ماده ۲۳ محدود کردن ازدواج مجدد دانست و ادامه داد: هدف دولت این بود که برای ازدواج مجدد یک شرط و قیودی داشته باشد منتها طوری تنظیم شده بود که استنباط از این ماده طور دیگری بود. استنباط این بود که مرد به صرف اینکه مال داشته باشد و بتواند هزینه زندگی دوم را پرداخت کند و تعهد اجرای عدالت بدهد می تواند ازدواج مجدد کند.

رحیمی افزود: با حذف این ماده اگر مرد بخواهد ازدواج مجدد کند دو شرط دارد یکی اینکه باید رضایت همسرش را داشته باشد و یا اینکه ممکن است همسر اول مرتکب تخلفاتی بشود مثلاً با مرد زندگی نکند و تمکین نکند و ناشزه باشد، اگر زنی ناشزه باشد و حکم عدم تمکین وی صادر شده باشد اینجا مرد می تواند مطابق قانون سال ۵۳ ماده ۱۶ از دادگاه تقاضای ازدواج مجدد کند که تا به حال هم رویه همین طور بوده است اما اگر زن تخلفی نکند مطابق اصلاحیه ای که به وجود آمده مرد به این سادگی نمی تواند ازدواج مجدد داشته باشد.

براساس نظر کارشناسان و صاحب نظران ماده ۲۳ و ۲۵ لایحه حمایت از خانواده به منظور تحکیم بنیان خانواده حذف شد.

رحیمی مخبر کمیسیون قضائی مجلس در گفتگوی اختصاصی با خبر گفت: با توجه به حساسیت هایی که از طرف علما و متدینین و کلیه بانوان هموطن ابراز شده بود ریاست مجلس به کمیسیون قضائی توصیه کرد که لایحه حمایت از خانواده را با دقت بیشتری بررسی کنند مخصوصا در مورد ماده ۲۳ و ۲۵ که مورد مناقشه بود.

وی گفت: کمیسیون امروز تشکیل جلسه داد و با حضور کارشناسان و صاحب نظران موارد را بررسی کرد و نهایتاً به این نتیجه رسید که ماده ۲۳ و ۲۵ اگر حذف شود برای تحکیم بنیان خانواده بهتر است به همین جهت رای به حذف این دو ماده داد.

منتشر شده در اخبار حقوقی خانوادهاخبار خانواده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *