رفتن به نوشته‌ها

سردرگمی دادگاه‌های آمریکا در طلاق همجنس ‌گرایان

 به گزارش از واشنگتن‌پست ، زمانی که ازدواج ۳ ساله، خانمی ۴۴ ساله با زن دیگری به سرانجام نرسید او گمان می‌کرد که به راحتی از او جدا شده، اموال خود را تقسیم می‌کنند و مشترکاً سرپرستی فرزندان را به عهده خواهند گرفت .

اما شریک زندگی او خواستار حضانت مستقل بچه‌ها و انتقال آنان به خارج از ایالت ماساچوست بود. در جلسات دادگاه هر دو ادعاهای مشابهی را داشتند : «بچه‌ها باید مال من باشند . من مادر آنها هستم.»

قضات دادگاه‌های خانواده در آمریکا به طور سنتی در بحث حضانت، متمایل به رجحان مادران نسبت به پدران بودند .

اما مشکل زمانی ایجاد شده که هر دو نفر والدین زن بوده یا هیچکدام زن نباشند. قضات ایالت ماساچوست از سال ۲۰۰۴ و زمان اقامه اولین دعوای زنان و مردان همجنس‌گرا برای طلاق – که تنها ۷ ماه پس از قانونی شدن ازدواج هم‌جنسگرایان در این ایالت رخ داد – با این مشکل روبرو شدند .

 

حدود ۱۰ هزار نفر مرد و زن همجنس‌گرا بعد از تصویب قانون با شادی فراوان با یکدیگر ازدواج کرده‌ بودند .

این ایالت آمار تعداد طلاق‌ها در مورد این افراد را ثبت نمی‌کند اما وکلا و کارشناسان خانواده معتقدند که تاکنون ده‌ها مورد از طلاق هم‌جنسگرایان رخ داده است .

عده‌ای که قصد طلاق داشتند به زودی متوجه شدند که تروما و ضربات بعد از طلاق با مشکلات مالی و حقوقی جوانب بسیار پیچیده‌ای به خود می‌گیرد .

مانعی که در بحث طلاق زوج‌های عادی و غیر همجنس وجود ندارد .  

 

«جویس کافمن»، یک وکیل طلاق در بوستون که وکالت چندین پرونده ازدواج هم‌جنسگرایان را برعهده داشته است می‌گوید : یکی از مزایای ازدواج امکان طلاق است .

اما برای بسیاری از زوج‌های همجنس این مزیت به مشکلی پیچیده و پرهزینه تبدیل شده است چرا که تا پیش از این نیز هیچ تجربه‌ و سابقه‌ای قضایی و اجتماعی در این زمینه موجود نبوده است .

در پرونده پزشکی که فوقاً به آن اشاره شد وی و زن همزیستش هر کدام مادر ۲ فرزندی شدند که اسپرم آن توسط یک اهدا‌کننده به آنها داده شده بود و سپس فرزند دیگری را به فرزندخواندگی   پذیرفتند .

 

از نظر بیولوژیکی این کودکان خواهر و برادر ناتنی هستند و از نظر قانونی برادر کامل .

 

در حالی که طرفین دعوا هر کدام استدلالات خود را دارند یک دادگاه خانواده در بوستون حکمی منحصر‌به‌فرد را صادر کرده است که برابر آن هر کدام از زن‌ها می‌تواند نیمی از هفته را در خانه و با فرزندان بگذارند .

برای زوج‌های هم‌جنس طلاق می‌تواند در نهایت امری ویرانگر باشد .

بعضی از معافیت‌های مالیاتی پرداخت نفقه شامل حال زوج‌های غیر هم‌جنس می‌شود در صورتی که سازمان‌های مالیاتی داخلی ازدواج هم‌جنسگرایان را به رسمیت نشناخته و این مزایا را شامل حال آنان نمی‌دانند. این در حالی است که مسئله نفقه حتی در مورد ازدواج مردان با یکدیگر نیز وجود دارد .

«مایکل» مردی ۴۲ ساله و اهل بوستون است که از طرف دادگاه اجازه افشای جزئیات ازدواجش را ندارد .

وی ۱۷ سال پیش با هم‌زیست خود که بسیار بزرگتر از وی و مردی پولدار بود آشنا شد او بدون هیچ درآمد و پشتوانه مالی پس از آزادی ازدواج با این مرد پولدار ازدواج کرد و هم‌اکنون قصد جدا شدن دارد و مشکلات آنها نیز از زمان مالکیت کارخانه‌ها و خانه‌های مرد پولدار در نقاط مختلف جهان آغاز شد .

مزایای بازنشستگی که به راحتی در مورد طلاق زوج‌های غیرهمجنس اعمال می‌شود در مورد زوج‌های هم‌جنس باید نقداً بوده و مالیات زیادی را نیز دارا می‌باشد .

«دیوید اپلی» وکیل طلاق زنان همجنس‌گرا می‌گوید : «قانون به طلاق مردان همجنس به عنوان غریبه‌ها نگاه می‌کند . آنها نمی‌توانند بدون پرداخت مالیات، اموالی را به یکدیگر انتقال دهند چه این معامله معوض باشد و چه به صورت رایگان.»

این در حالی است که وکلای زیادی هم به دلیل پیچیدگی‌های پرونده‌ها و نبود راه‌حل از پذیرفتن پرونده‌های هم‌جنسگرایان خودداری کرده و آن عده نیز که پرونده‌ها را می‌پذیرند به‌ندرت موفق به یافتن راه‌حل می‌شوند .

بعضی قضات در ماساچوست هم ‌اکنون بحث تقسیم اموال براساس طول مدت ازدواج را مطرح کرده‌اند. «الیزابت زلدین» که چند پرونده طلاق هم‌جنس‌بازان را داشته است می‌گوید : «اگر زوجی برای ۲۵ سال در ماساچوست با هم زندگی کرده باشند سرمایه‌هایشان بین آنها نصف می‌شود . اما افرادی که زیر ۳ سال با هم زندگی کرده‌اند را نمی‌شود مانند آنها قضاوت کرد عده‌ زیادی از قضات هم متمایل به همین کار هستند.»

نقطه کور رسیدگی دادگاهها بحث حضانت کودکان بوده است. در سال ۱۹۹۶ کنگره آمریکا قانون حمایت از ازدواج را تصویب کرد و «بیل‌کلینتون» رئیس جمهور وقت نیز آن را امضا کرد که براساس آن هیچ ایالتی ملزم به شناسایی ازدواج همجنس‌گرایان ایالت دیگر نبوده و بنابراین نمی‌توانند طلاق آنها را نیز ثبت کنند .

براساس قوانین ماساچوست کلیه ساکنان این ایالت می‌توانند با هم ازدواج کنند .

بعد از این قانون در سال ۲۰۰۴ دو مرد از ایالت رودآیلند بلافاصله به ماساچوست رفته و در حالی ازدواج کردند که قوانین ایالت رودآیلند در مورد چنین ازدواج‌هایی ساکت است .

نهایتاً دادگاه عالی رودآیلند رأی داد که دادگاه‌های این ایالت صلاحیت طلاق همجنس‌گرایان را ندارند .

یکی از این دو می‌گوید : «هیچ راه دیگری برای طلاق ندارم غیر از اینکه به ماساچوست بروم .

اقامت بگیرم و سپس یک سال صبر کنم تا اجازه طلاق بیابم.» این تعارضات قانونی در بحث حضانت کودکان از ایالت به ایالت دیگری نیز دیده شده و به شدت روند جدا شدن این دسته زوج‌ها را با مشکل روبرو می‌کند .

قضات دادگاه‌های خانواده در آمریکا به طور سنتی در بحث حضانت ، متمایل به رجحان مادران نسبت به پدران بودند .

به گزارش  ایونا ، اما مشکل زمانی ایجاد شده که هر دو نفر والدین زن بوده یا هیچکدام زن نباشند .

 

قانونی کردن ازدواج همجنس‌بازان در آمریکا معضلات بسیاری را در سیستم قضایی و چرخه اجتماعی ایجاد کرده است که این کشور را از ارائه راه‌حلی برای رفع آن درمانده کرده است .

بعد از تصویب مشروعیت ازدواج همجنس‌گرایان در بعضی ایالات آمریکا و از جمله ماساچوست در سال ۲۰۰۴ عده زیادی از این افراد با رفتن به این ایالات به طور رسمی و قانونی ازدواج خود را ثبت کرده و این حرکت را نشانه‌ای از دموکراسی و آزادی حاکم بر جامعه آمریکا نامیده و با افتخار در برابر دوربین‌ها ظاهر شدند .

 

 در مدت زمان کمی بعد از شروع این روند معضلات و مشکلات بسیاری در سیستم قضایی و جامعه آمریکا ایجاد شده که می تواند عواقب وخیمی را برای بنیان‌های اجتماعی در این کشور در پی داشته باشد ……>>>

""

 

 

منتشر شده در اخبار طلاق

اولین باشید که نظر می دهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *