رفتن به نوشته‌ها

رحم جایگزین فعلا نیاز به قانونی شدن ندارد!

شهریاری درباره راه‌حل قانونی برای رفع این مشکل به خبرنگاران گفت: قرار بود تا سال گذشته طرحی به‌منظور رفع مشکلات پیش‌روی زوج‌های نابارور برای اخذ شناسنامه در مجلس مطرح شود اما طرحی به کمیسیون بهداشت نرسیده است .

وی درباره دلیل این مسئله تصریح کرد: اگر مسئله صرفاً پرداختن به اخذ شناسنامه و مشکلات ناشی از آن در عمل رحم جایگزین باشد، مربوط به کمیسیون بهداشت و درمان نمی‌شود و باید در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس مطرح و بررسی شود زیرا مسائل مربوط به اخذ شناسنامه در محدوده فعالیت‌های این کمیسیون قرار دارد .

 

نایب رئیس اول کمیسیون بهداشت و درمان در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبنی بر اینکه دخالت کمیسیون بهداشت مجلس درباره رحم جایگزین به چه ترتیب است؟ گفت: تاکنون از نظر پزشکی در این زمینه ما با مشکلی مواجه نشده‌ایم و بانویی که به دلایل مختلف قادر به حمل کودک نیست می‌تواند از رحم جایگزین استفاد کند و فرد حامل هم می‌تواند در قبال کاری که انجام داده، مبلغی را مطالبه کند .

 

دلیل سکوت قانون‌گذاران درباره عمل رحم جایگزین و فقدان تدوین قانونی جامع و توانمند برای ساماندهی آن پرسش دیگر ما از شهریاری بود که منتخب مردم زاهدان در مجلس هشتم گفت: شاید دلیل اصلی این بی‌توجهی را بتوان در نگرانی قانون‌گذاران نسبت به مشکلات شرعی و فقهی که ممکن بود در برابر رحم جایگزین ایجاد شود، جست‌وجو کرد البته این در حالی است که به نظر من بیشتر فقها نظر منفی در این رابطه ندارند .

 

وی تصریح کرد: دستگاه‌های اجرایی مانند معاونت سلامت وزارت بهداشت موظفند تا این قبیل مسائل را به‌صورت لایحه مدون و به مجلس ارایه کنند زیرا معمولاً مجلس تا برای موضوعی احساس نیاز نکند، دست به اقدامی نمی‌زند و این وظیفه قوه مجریه است که در صورت احساس نیاز به قانون برای رفع مشکل باید تلاش کند تا با طرح لایحه‌ای به مجلس در صدد حل این مشکل برآید .

 

شهریاری ضمن تأیید اینکه در حال حاضر نمایندگان مجلس در زمینه تدوین قانون ویژه رحم جایگزین احساس نیاز نمی‌کنند، تأکید کرد: در روند عمل رحم جایگزین تنها درباره قوانین مربوط به ثبت احوال مشکلاتی مشاهده شده و چون این مسئله حقوقی است باید در کمیسیون قضایی پیگیری شود .

 

وی با تأکید بر اینکه از آغاز فعالیت مجلس هشتم تاکنون نیز به دلیل نبود احساس نیاز به ایجاد قانون هنوز تلاشی برای قانونمند کردن رحم جایگزین صورت نگرفته است، گفت: در این زمینه به‌طور جدی ما نیاز به ایجاد قانون را احساس نمی‌کنیم چراکه مگر در کشور ما در طول سال چند نفر برای عمل رحم جایگزین اعلام نیاز می‌کنند ؟

 

 در ادامه به گفته برخی از مسئولان و کارشناسان مراکز درمان ناباروری که ایجاد قانون مدون در این‌باره را به‌عنوان راهکار جامعی برای حل مشکلات و آسیب‌های پس از آن می‌دانستند، استناد کرد که شهریاری در این‌باره اظهار کرد: اگر این مسئولان چنین اعتقادی دارند چرا درخواست خود را با معاونت سلامت وزارت بهداشت در میان نمی‌گذارند تا بر این اساس لایحه‌ای را برای تقدیم به مجلس آماده کند و پیگیر قانونمند شدن آن باشد .

 

وی در پایان با تأکید بر اینکه در صورت تدوین قانون، مشکلاتی همچون بیمه حامل نیز در آن باید لحاظ شود، یادآوری کرد: در حال حاضر به این موضوع توجهی نمی‌شود چراکه تصور بر این است که در طول سال تعداد افرادی که به این کار روی می‌آورند، به یکصد نفر هم نمی‌رسد و اگر خلاف این است، مراکز ناباروری آماری را به معاونت سلامت وزارت بهداشت اعلام کنند تا پس از تدوین لایحه، بررسی آن را در کمیسیون بهداشت مجلس پیگیر باشند .

دستگاه‌های اجرایی مانند معاونت سلامت وزارت بهداشت موظفند تا بایسته‌ها و راهکارهای عمل «رحم جایگزین» را به‌صورت لایحه مدون و به مجلس ارائه کنند زیرا معمولاً مجلس تا برای موضوعی احساس نیاز نکند، دست به اقدامی نمی‌زند .

 

به گزارش  ایونا  ، «حسینعلی شهریاری» نایب رئیس اول کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت‌و‌‌گو با خبرنگاران با بیان این مطلب گفت: در حال حاضر موضوع رحم جایگزین به غیر از مسائل مربوط به ثبت احوال و اخذ شناسنامه با مشکلات چندانی مواجه نشده است و سرمنشأ مشکلات اینچنینی را باید در قانون موجود در ثبت احوال جست‌وجو کرد .

 

وی افزود: از نظر ثبت احوال کسی که کودک را به دنیا می‌آورد و گواهی تولد به نام اوست، مادر فرزند به شمار می‌آید لذا افرادی که از رحم جایگزین استفاده می‌کنند مجبورند از طرق نادرست به اخذ شناسنامه به نام مادر بیولوژیک دست یابند به همین دلیل ما نیازمند ایجاد تغییراتی در قانون اخذ شناسنامه هستیم .

منتشر شده در سایر

اولین باشید که نظر می دهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *