اخبار زنان، خواندنی ها

بارداری‌های بالای 40 سال‌

 طبق نظر کارشناسان با توجه به خطراتی که بارداری بالای 40 سال برای خانم‌ها دارد و می‌تواند موجب افزایش فشار خون، قند خون و عوارض بسیاری باشد باید تا سال 2010 حداقل 20 درصد از این میزان کاسته شود تا نسل آینده ازسلامت عمومی‌بهتری برخوردار باشند. لازم به ذکر است با توجه به افزایش سطح اطلاعات پزشکی و کمک‌هایی که متخصصان می‌توانند به مادران باردار در سنین بالاتر از 35 سال انجام دهند، بسیاری از خانم‌ها بارداری‌های خود را برای این سنین برنامه‌ریزی می‌کنند در صورتی که بارداری در سنین بالا عوارضی برای مادر و جنین هر دو به همراه دارد که یکی از آنها افزایش خطر سقط جنین و دیگری احتمال ابتلای کودکان به سندرم داون است که میزان بروز هر دوی این موارد در سنین 40 سال به بالا تقریبا به یک اندازه و برابر است . در ضمن بهتر است چنین افرادی قبل از بارداری و پس از آن به طور منظم و دقیق تحت معاینات و آزمایش‌های لازم قرار بگیرند تا در صورت بروز مشکل اقدامات لازم به موقع برایشان انجام شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد، سن بارداری در کشورهای مختلف افزایش یافته و در دهه اخیر میزان بارداری‌های بالای 40 سال دوبرابر شده است.

 به گزارش ایونا ،‌ بررسی‌های چندین سازمان سلامت در کشورهای گوناگون حاکی از افزایش سن بارداری‌ها در دهه گذشته است . در مقابل بررسی‌ها نشان می‌دهد، بارداری‌های زنان در دهه 20 سالگی فقط 3 درصد افزایش داشته است و این امر نشان‌دهنده افزایش سن ازدواج و در پی آن بارداری‌های دیر هنگام است.

در سال 2005 بارداری‌های بالای 40 سالگی تقریبا 109 درصد نسبت به سال 1991 افزایش داشته و در سال 2006 نیز 4/6 درصد افزایش را نشان می‌دهد و این آمار یعنی افزایش دو برابری بارداری‌ها در سنین بالا در 15 سال اخیر. البته بررسی‌های سال 2006 نشان داده بارداری میان سنین 35 تا 39 سال نیز افزایش قابل مشاهده‌ای داشته است و تا 47 درصد بیشتر از سال 1995 است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× چهار = 32