رفتن به نوشته‌ها

تطابق شخصیتی رمز خوشبختی نیست

در واقع نیاز به برقراری رابطه آنقدر قوی است که بر تفاوت‌ها غلبه می‌کند. این در حالی است که رابرت لونسون از دانشگاه ‏UCLA‏ در یک بررسی روی زوج‌های میانسال دریافته بود شباهت‌های شخصیتی با کاهش رضایت از ازدواج در یک دوره ۱۲ساله همراهی دارد. اما در برخی زمینه‌ها، تفاوت‌های شخصیتی با موفقیت بیشتر در ازدواج همراه بود.

لونسون می‌گوید این نتایج ممکن است به این علت باشد که در درازمدت شخصیت‌های متفاوت زن و شوهر امکان استفاده از توانایی‌هایی مکمل یکدیگر آن دو را برای مقابله با چالش‌های زندگی فراهم می‌کند. برای مثال، زوجی را در نظر بگیرید که در آن یک همسر اجتماعی‌تر و دیگری متمرکز بر جزئیات است.

لونسون می‌گوید: اگر در بعدازظهر معین لازم باشد یک نفر صورتحساب‌ها را بررسی کند و چک‌ها را بکشد، و دیگری به دوستان زنگ بزند تا یک مسافرت دسته‌جمعی را ترتیب دهد، زوج مکمل بهتر از زوج مشابه از پس این کارها برخواهند آمد و مشاجره کمتری در خواهد گرفت. زن و شوهرهایی که خیلی شبیه یکدیگر هستند، ممکن است از دست هم کسل و ملول شوند.‏

فکر می‌کنید رمز پایداری یک ازدواج شباهت است یا تفاوت؟ خب یک بررسی جدید نشان می‌دهد که برای یک ازدواج پایدار و موفق شباهت شخصیتی همسران ضروری نیست.

در این بررسی زوج‌هایی که دست کم ۴۰ سال زندگی مشترک داشتند، بررسی شدند و مشخص شد نه شباهت شخصیت همسران و نه تفاوت آن بر رضایتمندی زوج‌ها از ازدواج‌شان تاثیری ندارد. فردریک کولیج، روانشناس در دانشگاه کلرادو و سرپرست این پژوهش می‌گوید این نتایج بر خلاف چیزی است که ما همیشه انتظار داشته‌ایم و نشان می‌دهد پیوند عاطفی با فردی دیگر روی ناهماهنگی‌های شخصیتی سایه می‌اندازد…..

منتشر شده در خواندنی ها

اولین باشید که نظر می دهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی : لطفا پاسخ صحیح را وارد کنید! *