اخبار کودکان و جوانان

توجه پدران؛ سازگاری فرزندان

از شرکت‌کنندگان سؤالاتی در مورد میزان پذیرش یا طرد والدینشان در دوران کودکی و همچنین در مورد ویژگی‌های شخصیتی شان پرسیده شد و مشخص شد که رابطه‌ای قوی بین این هفت ویژگی و احساس طرد یا پذیرش از جانب والدین وجود دارد.

پدران دارای تأثیری بیشتر بر شخصیت فرزندانشان هستند زیرا کودکان و نوجوانان بیشتر به سمت والدین توجه دارند که به نظر می‌رسد قدرت بین فردی یا تأثیر بیشتری در خانواده دارند. در صورتی که پدر به عنوان عضوی تلقی شود که قدرت بیشتری دارد – حتی اگر زمان کمتری برای کودک بگذارد- تأثیر بیشتری روی فرزند خواهد گذاشت.
البته هیچ تفاوتی در مورد اهمیت ابراز عشق و علاقه پدر به دختر یا پسر وجود ندارد.

همیشه گفته می‌شود که مادر کلیدی‌ترین نقش را در شکل‌دهی به شخصیت فرزندان دارد اما باید بدانید که تحقیقات جدید نشان می‌دهد پدران بیش از مادران می‌توانند در تبدیل کودکان به افرادی شاد و سازگار موثر باشند.

در تحقیقات 50 ساله یک مرکز پژوهشی، مشخص شد که هیچ چیز نظیر طردشدگی فرزند توسط یکی از والدین- بخصوص پدر- بر رشد شخصیت فرزند در دوران کودکی تاثیرگذار نیست. در این تحقیقات 36 مطالعه انجام شده از 1975 تا 2010 میلادی که تقریباً 1400 بزرگسال و 8600 کودک از 18 کشور در آن شرکت داشتند، ارزیابی شدند.

کودکان بین 9 تا 18 سال و بزرگسالان بین 18 تا 89 سال بودند. تمام این مطالعات هفت ویژگی شخصیتی را مورد بررسی قرار می‌دادند که شامل پرخاشگری، استقلال، اعتماد به نفس، اتکا بر خود، پاسخ‌دهی هیجانی، ثبات عاطفی و دیدگاه مثبت جهانی بود.codex11x

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 × = شش