اخبار زنان

زنان ایرانی افسرده تر از مردان

این استاد دانشگاه با بیان اینکه زمینه ایجاد افسردگی در مردان 6 تا 12 درصد و شیوع این بیماری در زنان 12 تا 25 درصد است اضافه کرد: افسردگی تاثیر زیادی در اشتهای فرد دارد به گونه‌ای که فرد پرخوری می‌کند یا میلی به خوردن غذا ندارد; همچنین در این بیماری فرد انگیزه‌ای برای برقراری ارتباط با دیگران ندارد و به انزوا و تنهایی دچار می‌شود.

وی در خصوص عللی که برای ایجاد این بیماری وجود دارد بیان داشت: به دلیل کاهش ترشح دوپامین سروتونی و نوروپنتین علائم افسردگی در فرد ایجاد می‌شود; این عوامل علت‌های روان شناختی بیماری است.

قجاوند در خصوص علت‌های روان شناسی که برای بروز این بیماری وجود دارد اظهار داشت: اگر کودک در محیطی قرار گیرد که تعریف و تمجید لازم را دریافت نکند و مدام تحقیر و سرزنش شود امکان بروز افسردگی در بزرگسالی برای کودک وجود خواهد داشت.
وی گفت: اگر فرد در محیطی باشد که در آن پدر و مادر دچار افسردگی باشند احتمال آموختن این عمل توسط فرزند وجود دارد.

این استاد دانشگاه عنوان کرد: افسردگی بر اثر فشارهای روانی نیز ایجاد می‌شود; شکست در ازدواج عدم موفقیت در کنکور و از دست دادن یکی از عزیزان از جمله فشارهایی است که می‌تواند باعث بروز افسردگی شود.

وی با اشاره به اینکه راه‌های زیادی برای درمان این بیماری وجود دارد گفت: دارو درمانی در شرایطی استفاده می‌شود که افسردگی فرد زیاد باشد و از داروهای 3 و 4 حلقه‌ای برای درمان این بیماری استفاده می‌شود.
قجاوند بیان داشت: شوک درمانی یکی دیگر از روش‌های درمان این بیماری است ; همچنین رفتار درمانی نیز برای درمان این بیماری استفاده می‌شود.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه زنان 2 برابر بیشتر از مردان به افسردگی مبتلا می‌شوند اظهار داشت: زایمان بروز افسردگی در زنان را بیشتر می‌کند; همچنین به دلیل اینکه زنان بیشتر از مردان مراقب خود هستند و به روانپزشک و پزشک مراجعه می‌کنند سریع تر از بیماری خود مطلع می‌شوند.
وی گفت: شرایط فرهنگی جامعه به گونه‌ای است که سبب می‌شود مردان بیشتر از زنان در محیط اجتماع قرار گیرند و از این طریق زمینه‌های بروز این بیماری کمتر در مردان ایجاد می‌شود.

یک استاد دانشگاه گفت: در ایران به دلیل اینکه اکثر زنان در منزل بوده و کمتر در اجتماع هستند درصد ابتلای آن‌ها به افسردگی 2 برابر مردان است.

به نوشته «جمهوری»، کاظم قجاوند در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس اظهار داشت: افسردگی اختلال بالینی و روان شناختی است که به دلایل ژنتیکی و محیطی در برخی از افراد به عنوان اختلال بالینی خود را نشان می‌دهد.

وی در خصوص علائم این بیماری گفت: فرد در هنگام بروز این بیماری علاقه و انگیزه خود را در امور مختلف از دست می‌دهد و تمایلی به ادامه کار و زندگی نخواهد داشت ; همچنین در روابط زناشویی خود مشکلاتی پیدا می‌کند…….

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


4 + سه =