اخبار، اخبار زنان

آمار سزارین در ایران به مرز 50 درصد رسیده است

معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پزشکی درادامه به انجمن های زنان و مامایی کشورهای اروپایی در این زمینه اشاره کرد وافزود : براساس آمارهای اعلام شده از سوی انجمن های زنان و مامایی کشورهای اروپایی و توسعه یافته میزان انجام سزارین در این کشورها حدود 20 الی 25 درصد است که در کشورما این میزان به مرز 50 درصد رسیده است .

وی با اشاره به عوارض این عارضه اشاره کرد و بیان داشت : سزارین هم عوارضی را برای خانواده ها ایجاد می کند هم مادر در زایمان های بعدی خود دچار عارضه می شو که این مسائل با اخلاق پزشکی سازگاری ندارد .

پیوندی به همکاری انجمن های مامایی و زنان و کارشناسان مربوطه برای کاهشچنین معضلی در کشور اشاره کرد و گفت : ما باید برای مبارزه با چنین مشکلی و جلوگیری از این روند رو به رشد در کشورمان ، از همکاری انجمن های مامایی و زنان به همراه متخصصان و صاحب نظران امر در این زمینه استفاده کنیم .

وی گفت : یکی از این اقدامات موثر بر عهده مادران است که خودشان تقاضای انجام سزارین نکرده و این طرزفکر که با سزارین درد کمتری را هنگام زایمان متحمل می شوند را از خود دور کنند وبه پزشکان نیز باید عوارض جراحی و شکایت های مطرح شده در این زمینه را گوشزد کرد که خودشان به انجام سزارین در مادران دامن نزنند و تنها در مواردی که از لحاظ پزشکی و سلامت مادر باید زایمان به صورت سزارین انجام شود مبادرت به این کار ورزند .

پیونددی در خاتمه به مخالفت وزارت بهداشت ، سازمان نظام پزشکی و انجمن های مامایی و زنان از رشد افزاینده سزارین در کشور خبر داد و افزود : زیرا با این کار تنها ما یک هزینه ای را به جامعه و نظام سلامت تحمیل می کنیم . امیدواریم که با فرهنگ سازی، گسترش و اشاعه راه های صحیح زایمان طبیعی بتوانیم این معضل را کنترل کرده و میزان شیوع آن را در سال های آتی در کشورمان کاهش دهیم .

براساس آمارهای اعلام شده از سوی انجمن های زنان و مامایی کشورهای اروپایی و توسعه یافته میزان انجام سزارین در این کشورها حدود 20 الی 25 درصد است که در کشورما این میزان به مرز 50 درصد رسیده است .

به گزارش ایونا ، علی‌اصغر پیوندی ، معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پزشکی با ابراز تاسف از افزایش عمل سزارین در کشورمان گفت : متاسفانه در سال های اخیر انجام عمل سزارین در کشورمان رشد چشمگیری داشته است که علت های مشخص و نامشخص دارد . به طوری که میزان شیوع آن از حد استانداردهای جهانی افزایش یافته است.

""

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× نُه = 54